Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 82 let zemřel Jiří Hanák, novinář a komentátor Lidových novin

Jiří Hanák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Hanák | foto: Lidovky.cz

Praha V noci ze čtvrtka na pátek zemřel ve spánku po krátké těžké nemoci signatář Charty 77, český novinář a komentátor Lidových novin Jiří Hanák. Bylo mu 82 let. Hanák bývá označován za doyena českých sloupkařů. V roce 2005 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, před pěti lety pak i novinářskou cenu Opus Vitae. Zprávu o úmrtí potvrdila webu Lidovky.cz rodina.

Hanák se narodil 27. února 1938. Od roku 1967 pracoval jako redaktor časopisu Reportér, za normalizace se musel živit jako dělník. Někdejší člen komunistické strany z let 1963 a 1968 byl jedním ze signatářů Charty 77 a od ledna 1988 působil v samizdatových Lidových novinách, kde zůstal i poté, co se z nich stal legální deník.

Později stál u zrodu časopisu Týden, byl i redaktorem Svobodného slova. Mnoho let působil jako komentátor deníku Právo. V roce 2016 se po letech vrátil do Lidových novin, kde mu patřilo sobotní Poslední slovo.

„Odchod Jirky Hanáka je obrovskou ztrátou nejen pro čtenáře Lidových novin, jeho přátel a kolegy, ale i pro celou českou společnost. Považoval jsem ho za svého tvrdého, ale trpělivého učitele, začátkem devadesátých let jsem měl to štěstí sdílet s ním zhruba dva roky společnou kancelář v redakci Lidových novin na Národní třídě,“ uvedl ke smutné události šéfredaktor Lidových novin István Léko. 

O žánr novinových sloupků se zasloužil, když mu dal v obnovených Lidových novinách a později v Právu podobu politicky aktuálního, vtipného a historicky poučeného krátkého komentáře s fejetonistickým půvabem. 

„Byl jsem poctěn a dokonce dojat, když se mi po mém návratu do Lidových novin podařilo Jirku, který mi často dával otcovské rady, přemluvit, aby se vrátil také jako autor sobotního Posledního slova. Patřil do generace nesmírně vzdělaných, kulturních a nadaných novinářů, jejichž charakter zůstal vždy pevný, dával přednost duchovním hodnotám a nikdy nepodlehl volání divočiny,“ dodal Léko k výjimečné osobnosti české novinářské scény. 

Vybrané příspěvky Jiřího Hanáka v rubrice Poslední slovo:

Poslední slovo Jiřího Hanáka: Vyhledávači

Poslední slovo Jiřího Hanáka: Dluh

Poslední slovo Jiřího Hanáka: Z historie české opozice

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!