Sobota 22. února 2020svátek má Petr 11 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Nový brexitový plán

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

praha Dnes má britský premiér Boris Johnson volat evropským lídrům a nastínit jim svůj nový brexitový plán, který oficiálně představí na konferenci Konzervativní strany zítra.

Deník Telegraph tvrdí, že má nějaké detaily návrhu: celé Irsko včetně Severního Irska se má stát jednotnou ekonomickou zónou a být součástí jednotného trhu EU v segmentu zemědělských a potravinářských produktů. Bude prezentován návrh o sjednocení regulací průmyslových výrobků mezi Británií a EU. Agentura Bloomberg píše o tom, že na hranicích Irska a Severního Irska nebudou kontroly, vzniknou ale kontrolní body dál od hranic. Pokud EU návrhy schválí, detaily všeho se budou v klidu projednávat v rámci dvouleté tranzitní periody.

Co když EU na nic z toho nepřistoupí? Zatím nevíme, ale vyjádření nedůvěry Johnsonově vládě se odkládá až za 19. říjen, což je lhůta, dokdy musí Johnson podle nového zákona požádat EU o další prodloužení brexitu.

Pak patrně vznikne nějaká přechodná vláda, otázkou je, na jak dlouho. Je totiž velmi pravděpodobné, že s prodloužením brexitu bude EU souhlasit pouze v případě, že se budou v Británii konat nové parlamentní volby.

Agentura Bloomberg se zabývá spekulací, zda hedgeové fondy spekulují proti libře, chystají se na brexitu vydělat, a proto financují konzervativce.

Britskou vládu totiž právě ze spojenectví s finančními spekulanty osočil Philip Hammond, bývalý ministr financí, který byl odstaven coby protijohnsonovský rebel. Podle autora článku Lionela Laurenta pro to žádné důkazy neexistují. Je ale jisté, že se investoři opravdu pojišťují proti oslabení libry i proti poklesu britských akcií. Předpokládají tedy tento vývoj.

Mnoho byznysmenů zároveň stále věří, že v Británii může vzniknout deregulační a daňový ráj. A řada investorů se dávno smířila s oslabenou librou; pevně věří, že vyrovná efekty a náklady tvrdého brexitu. A ti v byznysu, kdo nejsou tak ideologicky a probrexitově nadšení, si dovedou spočítat, že případná Corbynova socialistická vláda bude pro byznys a podnikatele ještě daleko horší než vláda, která vyvede zemi z EU. Zatímco stále platí, že brexit zasáhne spíše obyčejné lidi v Británii, byznys se na to dívá úplně jinak.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?