Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Nejdražší večeře pana Prymuly. Ministr svým chováním prodloužil karanténu všem

Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 8. října 2020 v Praze na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 8. října 2020 v Praze na tiskové... | foto: ČTK

Mezi ty, kteří káží vodu a pijí víno, se včera zařadil i ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zkomplikoval tím boj s epidemií nového koronaviru a zřejmě i zařídil prodloužení přísných vládních opatření s ohromným negativním dopadem na ekonomiku i život lidí.

Na první pohled vypadá Prymulův poklesek jako banalita. Šel večer do restaurace a odjel s řidičem, aniž by měl ve voze na obličeji roušku. 

Přitom právě Prymula jako ministr zdravotnictví připravoval nyní platná nařízení, podle kterých musí být všechny restaurace zavřené a v autě s cizím člověkem musíte mít ústenku. 

V normálních časech by to byl průšvih, který se politikům stává. Něco jiného je to ovšem v době koronavirové. Jak říká staré rčení, příklady táhnou, a tenhle potáhne obzvlášť. Části lidí se teď budou zdát omezení, které Prymula vyhlašoval, zbytečná. 

Pro další bude zase Prymulovo počínání znakem papalášství, toho, že „ti nahoře“ si mohou dovolit cokoliv. Což ještě znásobilo to, že v restauraci byl Prymlu s blízkým spolupracovníkem premiéra Andreje Babiše a šéfem poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. 

Proti takovému chování se Česku obvykle používá jediná „obrana“, totiž snažit to „dole“ nějak ošvejkovat, když se „nahoře“ děje něco podobného. A to opět povede k obcházení vládních opatření a tedy dalšímu šíření epidemie koronaviru. Už tak slabá víra v to, že vláda ví, co činí, a měli bychom její nařízení všichni ve vlastním zájmu dodržovat, se drolí.

Ministra Prymulu to bude stát ministerskou židli. A nás všechny ještě víc. Dá se odhadnout, že jeho chování povede zřejmě k prodloužení současné karantény o pár dní nebo k brutálnímu zpřísnění stávajících opatření. Vzhledem k tomu, že jeden den restrikcí stojí naši ekonomiku odhadem přes miliardu korun a že s prodlužujícími se omezeními přijde o místa více lidí, můžeme směle konstatovat, že Prymulova večeře tak byla tou nejdražší v české a možná i světové historii vůbec.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...