Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Princezna Koloběžka. Kolik dopravních značek snese pražský volič?

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Samo to jezdí-nejezdí, motor to má-nemá, SPZ to potřebuje-nepotřebuje a na chodník to smí-nesmí. Hádanka, před kterou stojí nejen pražští radní, zastupitelé a úředníci, jako by přímo vypadla ze slavné Werichovy pohádky o důvtipné rybářské dcerce Zdeničce, která nakonec přechytračila i pana krále.

Obyčejný uniformovaný policista obvykle při pohledu na elektrickou koloběžku, rozrážející zoufale uskakující Pražany, nebo nechvalně proslulé pivní chlastací šlapadlo odpoví na hádanku přímo pohádkově: kolo.

Pokud by snad někomu připadalo, že elektrická motorka či snad deseti ochlasty ověšený vůz úplně nesplňuje definici bicyklu, měl by si uvědomit, že z našich daní placený příslušník právě přijal výklad zákona, který mu umožní nic nedělat a tupě přihlížet.

V podstatě totiž nejde ani tak o hádanku pohádkovou, jako suše právně-technickou. Pokud by byli úředníci stejně důvtipní jako Zdenička, dostali by všechny segwaye, koloběžky a další podobná vozítka, která nemají na chodníku v úzkých uličkách historických měst co dělat, do správné zákonné definice a všemožní často rusky mluvící šíbři, kteří je nebohým turistům pronajímají, by měli utrum. 

Policie může pracovat už dnes

Prostě by taková jezdítka nesměla na chodník, jen na silnici, a to nejen v metropoli, ale ve všech českých městech, kam po vyhnání z Prahy mohou také zamířit. Nebo by mohlo město či ministerstvo skrz vládu využít zákonodárnou iniciativu a změnit zákon. Jenže to by pak policie musela začít pracovat, kontrolovat a nahánět. Dokonce už dnes by mohli policisté zastavovat, kontrolovat technickou způsobilost, dát všem na pivním šlapadle dýchnout či se poptat na povinné ručení.

Místo toho Praha 1, proslulá budováním těch nejzbytečnějších projektů, přijde s další značkou, zakazující vjezd koloběžkám, ovšem zbytečně i jízdu po silnici. Určitě ji pověsí hned pod ty zakazující segwaye. Pod ní se pak jistě objeví další se zákazem příštího jezdítka, které koloběžky bleskově nahradí. A pak další až po značku zakazující nedůvtipné zastupitele. 

Třeba hned na podzim při komunálních volbách.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...