• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Trump zvedá palce během svého projevu.

Trump zvedá palce během svého projevu. | foto: Reuters

MACHÁČEK: Co Trump koriguje a co zatím ne

Názory
  •   13:02
PRAHA - Všude se dnes píše o tom, že Donald Trump přehodnocuje své předvolební sliby: nebude tlačit federální státní zastupitelství (jeho šéf je v Americe důležitým členem vlády), aby vyšetřovalo e-mailový skandál Hillary Clintonové, nezruší asi celou reformu zdravotnictví (Obamacare), v rozhovoru s redaktory The New York Times připustil nejen existenci globálního oteplování, ale hlavně lidské viny za něj...

Jenže na druhou stranu hned spěchal oznámit, že ihned ukončí přípravu pacifické zóny volného obchodu TPP a USA budou vyjednávat pouze bilaterálně. Potíž je v tom, že když Amerika vycouvá z této dohody, poroste v Asii regionální význam Číny. Zatím nic netušíme o tom, jak Trump „realisticky zkoriguje“ své předvolební výroky o NATO, Sýrii, Putinovi apod.

...

Vývoj ve francouzských pravicových (republikánských) prezidentských primárkách není zrovna povzbudivý. Vítěz prvního kola François Fillon má podle pozorovatelů menší šance uspět proti Le Penové v druhém kole prezidentských voleb. Hlavní protikandidát Alain Juppé se nyní bude prohlašovat za modernějšího kandidáta, který zároveň neztratí katolické voliče.

...

Podle průzkumů veřejného mínění by Alternativa pro Německo získala v Sasku už 25 procent, v Durynsku přes 20 procent. Na federální úrovni má AfD stabilních 15 procent, ale podle všeho směřuje k tomu, že bude po příštích volbách v Německu hlavní opoziční stranou.

...

Zítra se v Bruselu koná summit EU–Ukrajina ve velmi nejisté atmosféře. Vzhledem k nejistotě ohledně postojů Trumpovy administrativy (pokračování sankcí, uznání Krymu) se podle serveru Eurointelligence.com očekává, že EU by měla převzít větší část zodpovědnosti za Ukrajinu. Jenže v praxi to vypadá spíše opačně. Není jasné, jak se evropské státy postaví k pokračování sankcí vůči Rusku, není shoda na bezvízovém styku (Německo a Francie se bojí migrace). Asociační dohoda s Ukrajinou je zdržována nizozemským referendem apod.

...

Podle Simona Tilforda z Center for European Reform je Trumpovo zvolení nevýhodou pro každou zemi, která chce využívat globálního svobodného obchodu. Právě proto, že Trump je protekcionista. Proto by Británie měla zůstat v celní unii s EU. Bilaterální dohoda mezi Británií a USA bude pro Brity nevýhodná, protože na ni budou více tlačit. Británie bude muset nakupovat dražší americká farmaceutika, více se otevřít americkému zemědělskému importu a tak dále.

...

A Gideon Rachman považuje Trumpovu ideu, že Nigel Farage by mohl být velvyslancem Británie v USA, za dobrý nápad. Je přece v zájmu každé země mít kdykoli otevřené dveře k americkému prezidentovi. A Farage může pořádat večírky a recepce, o které bude díky jeho blízkosti k Trumpovi velký zájem.

Rachman říká, že on osobně si o Trumpovi myslí, že to je lhář, demagog a nebezpečí pro liberální demokracii, podle něj by si Británie od něj měla držet distanc. Když si ale Boris Johnson myslí, že Trumpovo zvolení je pro Británii příležitost, a opravdu tomu věří, měl by Farage jmenovat, i když je takové jmenování porušením zvyklostí a protokolu.

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Autor: Jan Macháček
  • Vybrali jsme pro Vás