130 let
Demonstrace Nacionalismus není alternativa. Za hudebního doprovodu vyrazilo 17....

Demonstrace Nacionalismus není alternativa. Za hudebního doprovodu vyrazilo 17. listopadu dopoledne asi 300 lidí z Vrchlického sadů v Praze. | foto: ČTK

MACHÁČEK: O nostalgickém nacionalismu a vyhlídkách Evropy

Názory
  •   13:28
Gideon Rachman se v dnešním článku pro Financial Times zastavuje u fenoménu nostalgického nacionalismu. Nostalgii si není třeba spojovat výlučně s Donaldem Trumpem, který chce učinit Ameriku „opět velkou“, tedy takovou, jaká už jednou byla. Nostalgický nacionalismus vládne již delší dobu v Rusku, Číně nebo třeba v Turecku, kde chce prezident Erdoğan navázat na slávu otomanského impéria. Vzhledem k nostalgickému nacionalismu je pro současné Rusko obtížné odsoudit Stalinovy zločiny a pro současnou Čínu ty Maovy.

Píše Rachman. Zastánci brexitu také sázeli na nostalgii po starých dobrých časech, kdy byla Británie světovým lídrem číslo jedna, nikoli pouze jednou ze zemí EU28.

Ale i v Japonsku chce premiér Abe navázat na slávu éry Meidži, za níž se Japonsko v 19. století na základě reforem stalo asijským lídrem. S nostalgií po zašlé slávě koketuje i indická vláda.

Imunní zůstává Kanada, Austrálie a zatím i většina Evropy. I když Francie je už zranitelná (Marine Le Penová), na druhé straně Rýna si zatím těžko představit, že by někdo přišel s heslem „Ať je Německo znovu velké“.

Přitom ještě relativně nedávno Bill Clinton budoval „mosty do 21. století“ a Barack Obama sliboval „novou naději pro budoucnost“. Taktéž David Cameron se zdál spokojen s tím, kam Británie směřuje. Co se změnilo? Migrační krize, finanční krize po roce 2008 a poryvy globalizace – to všechno zvýšilo nostalgii po zdánlivě stabilních národně centristických řešeních.

Potíž je v tom, že v 30. letech Mussoliniho Itálie slibovala, že naváže na slávu starého Říma, a nacisté se zhlíželi v mystice germánských rytířů raného středověku.

...

Judy Dempseyová z think tanku Carnegie Europe shrnuje všechny krize, které na Evropu dopadly v roce 2016, a dochází k závěru, že místo aby brexit posloužil jako výzva k další integraci nebo dvourychlostní Evropě – nebo alespoň jako šance, aby političtí lídři vysvětlili voličům, o co v Evropě jde a proč na ní záleží –, věnují se evropští politici titěrným domácím záležitostem. Podceňují, že vývoj v Rusku a v USA může zasít semena evropské destrukce.

Až do konce druhé světové války – po celá staletí – spolu evropské státy válčily. Teprve EU tomu učinila přítrž. Jenže EU je nezralá konstrukce, která se ve své existenci vždy spoléhala na USA, NATO a sdílené atlantické hodnoty demokracie a liberalismu. Tato vazba na USA, symbolizovaná americkým jaderným deštníkem, už není vůbec jistá věc.

Například v Berlíně to prý ještě vůbec nezačali brát vážně. Nemají plán pro případ, až Amerika vycouvá z Evropy. Nemají alternativu k americkému jadernému deštníku. Může Ameriku v tomto směru zastoupit například Francie? Němci jsou stále přesvědčeni, že budování evropského jaderného deštníku by mohlo provokovat Rusko. EU byla zvyklá propatlávat se každou krizí a přestala si uvědomovat, že tentokrát jde opravdu a vážně o bezpečnost.

Pokud Trump radikálně nezmění svůj dosud ventilovaný názor na Rusko a Evropu, může prý Putinovi předat na stříbrném podnose rozpad transatlantické aliance a Evropa se zase stane klubkem znesvářených národních státečků.

Autor: Jan Macháček