130 let

Očkovací maraton v Dobřichovicích. | foto: Jakub Stadler, MAFRA

PETRÁČEK: Míříme k imunitě? Očkování potřebuje spíše osvětu než kampaň

Názory
  •   8:00
Proč se necháváme očkovat? Motivace se různí. Ti starší hlavně pro vlastní bezpečí. Mladší spíše proto, aby získali úlevy a svobody. A k tomu se stále znovu opakuje výraz kolektivní imunita.

Očkovací kampaň: Lidé se bojí délky vývoje látek či vedlejších účinků

Dosažení kolektivní imunity je tím nejvyšším cílem očkování. Což nutká různé osobnosti k různým výrokům. Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky, řekl, že česká společnost by měla dosáhnout kolektivní imunity na podzim. Že tehdy se přiblížíme k „magickému číslu 80 procent“. Profesor Jaroslav Flegr napsal, že „bude třeba proočkovat přes 90 procent populace“.

Počet využitých dávek aktuálně vysoko překračuje hranici šest set za den.
Problémy se zajištěním očkování si prošla Praha i menší obce. Snímek je z...

Již v březnu prohlásil člen Evropské komise Thierry Breton, že EU je schopná dosáhnout kolektivní imunity do 14. července (dělali jsme si z něj legraci, že „náhodou“ na státní svátek Francie). A web Politico sleduje, kdy státy dosáhnou „magické číslo 70 procent proočkovaných“ (Británie a Malta teď v červnu, Česko v srpnu).

Stále více lidí už okoralo natolik, že si myslí, že lžou všichni. Zkusme ale předpokládat, že problém není v cílené lži, nýbrž v různé interpretaci výroků a čísel. A zkusme tu vyslovit jemný apel na lidi z expertních kruhů všech barev. Můžete ty zmíněné nesrovnalosti jasně, ale lidsky srozumitelně vysvětlit? Můžete přinést starou dobrou osvětu?

Nezájem o vakcínu trápí víc Moravu, mladí se nechtějí očkovat. Máme přesná čísla z jednotlivých krajů

Otázky se nabízejí samy. Srovnávací statistiky tvrdí, že ještě žádný z větších a vakcinačně úspěšných států se nepřiblížil hranici 70, 80, natož 90 procent proočkovaných. Třeba Izrael začal impozantně: za tři měsíce byl z 0 na 60 procentech, ale za další tři měsíce si polepšil jen na 64 procent. Takže drhne-li něco tam, může to nedrhnout u nás? Nebo: kolik lidí ví, že stoprocentní proočkovanost je nemožná? (Musíme odečíst lidi neočkovatelné z důvodů zdraví a děti.)

Kdyby to vše někdo srozumitelně vysvětlil, kdyby řekl, jaké úrovně lze reálně dosáhnout, jakým dílem k tomu přispěje promoření a jak je to skutečně s ideálem kolektivní imunity, možná by udělal pro celkový úspěch víc než drahé vládní kampaně. 

Autor: Zbyněk Petráček
  • Vybrali jsme pro Vás