130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Názor

PETRÁČEK: Agenturní nevolníci. Fungovalo by to tak i v sídle mateřského koncernu VW v Německu?

Názory
  •   11:10
Potřebujete smlouvu, fakturu, nebo to stačí jen na ruku? Tu větu znají mnozí od řemeslníků. Pro jedny je dokladem nutnosti EET, pro jiné přílišného zdanění. Zde žijící Ukrajinci jsou na tom hůř.

Mnozí pracují bez smlouvy proto, aby nepřišli o humanitární dávky. Čteme-li o různých příplatcích, nízkých mzdách či tlaku na to, aby bydleli v ubytovnách agentur práce, máme představu, co obnáší být agenturním zaměstnancem, někdo by řekl nevolníkem.

Je to sociální sonda. Víme-li, že z agenturních pracovníků žijí i velké firmy typu boleslavské Škodovky, člověka napadne: fungovalo by to tak i v sídle mateřského koncernu VW v Německu? Nebo by se do věci vložily odbory a prosadily by kultivovanější pravidla?

Konec dlouhého pobytu zdarma. Uprchlíci z Ukrajiny si těžko hledají ubytování, Česko čekají velké přesuny

Jiří Paroubek tomu říkal pickwickovský kapitalismus a patřil k těm, kteří se jím postižených lidí zastávali. Jenže doba i postoje se posunuly. Ti, kdo kritizovali pickwickovské metody včetně širokého využívání agenturní práce, nyní spíš vyčítají Fialově vládě, že se stará víc o Ukrajince než o Čechy.
Otázka zní takto: u koho v politice najdou tito lidé zastání, nejsou-li etnickými Čechy?

Autor: Zbyněk Petráček