130 let
Návštěvníci Městské knihovny v Praze.

Návštěvníci Městské knihovny v Praze. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

ZVĚŘINA: Knihy nezlevní, snížení daně je trik

Názory
  •   17:53
PRAHA - Od prvního se můžeme těšit ze snížené daně na knihy. Ne že by to nebyla dobrá zpráva pro národ knihomolů, nicméně pět procent není tolik, aby nám to dovolovalo při stejných útratách konzumovat podstatně víc informací.

Po pravdě, nakladatelé většinou nezlevní, někteří přecení vybrané tituly, jiní vše nechají při starém s tím, že při předchozím zvyšování daně nezdražovali. Svorně nám budou říkat, že oni opravdu zlevnili, a když se to neprojevilo na pultech, tak za to může distributor a knihkupec.

Tenhle taneček známe důvěrně, ale vlastně je to v pořádku. Jestli nižší sazba pomůže k vydání titulů, které by se jinak „nevyplatily“, je to dobře, v případě, že nakladatel bude mít jen o trochu víc namazaný krajíc, nelze než to kvitovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Kniha je statek, který jsme se rozhodli preferovat. Avšak bát se toho, že by se do nakladatelské branže valily zástupy zlatokopů, není třeba.

Pokud jde o pocity u pultů a pokladen, je to s knihami podobné jako s léky či se zdravotnickými poplatky - na naše spotřebitelské chování tyto změny nějaký vliv mají, bez ohledu na fakt, že se na něm samotném neshodneme. Snížení daně o pět procent je hlavně psychologický a politický trik a knihkupci i nakladatelé mohou jen litovat, že změna neplatí třeba od loňského listopadu, bylo by ji možno nádherně využít v nejlukrativnější předvánoční knihomolské sezoně.

Za 18 tisíc titulů, které obohatí knižní nabídku každý rok, utratíme 11 miliard. Zbývá maličkost, abychom si to přečetli.

Autor: Martin Zvěřina