Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Britské fish and chips dobývají nejlepší restaurace

Fish and chips | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fish and chips | foto: Shutterstock

LONDÝN Ryba, mouka, brambory: recept na rybu a hranolky (fish and chips) je jednoduchý a věčně stejný. Nikdy se ale neomrzí milovníkům tohoto pokrmu, který byl povýšen na úroveň britské národní kultury.

„Když si vezmeme to, co v Británii rozhodně nelze opominout, patří sem Buckinghamský palác, poštovní schránky a fish and chips,“ tvrdí se vší vážností Andy Gray, mluvčí National Fish and Chips Awards, které už 27 let udílejí cenu za nejlepší rybu s hranolky v zemi.

Když se tato soutěž konala naposledy, letos koncem ledna, zúčastnilo se jí na 2000 výrobců. V Británii je celkem na 10 500 prodejních míst nabízejících tuto pochoutku. To ukazuje nebývalý zájem o tento pokrm, jenž se zrodil před téměř dvěma stoletími někde mezi Manchesterem a Londýnem. Jednu dobu byl částečně vytlačen kebaby, kari či hamburgery, které byly k dostání na stáncích, jež v zemi vyrostly jako houby po dešti.

Letos si odnesl palmu vítězství podnik Frankie’s ležící u moře v Brae na Shetlandských ostrovech na severovýchodě Skotska, který už loni skončil na druhém místě. Jaké je jeho tajemství? Všechno máme čerstvé, prohlašuje jeho majitel John Gold a vysvětluje, že se zásobuje přímo u rybářů lovících v Severním moři.

Kromě toho záleží vše ostatní na tom, jak je ryba obalena v těstíčku a jak se smaží v oleji rozpáleném na 190 stupňů, aby získala křupavou kůrčičku. Pokud jde o brambory používané ke smažení, musejí být zároveň pevné a ne příliš sladké. Hranolky jsou poněkud tlustší.

Roman Vaněk radí, jak připravit tradiční Fish and chips.


„Není v tom žádné tajemství, prostě je třeba dělat všechnu práci přesně,“ uvádí Pat Newland, majitel restaurace Poppies, kterou si před čtyřmi lety otevřel v londýnské čtvrti Shoreditch. Také on zdůrazňuje kvalitu a čerstvost používaných surovin.

V jeho restauraci se host ocitá v prostředí z 50. let minulého století, kde Newland začínal již v jedenácti letech pracovat. Tenkrát řezal noviny, které původně sloužily jako kornout na rybu s hranolky a odsávaly přebytečný tuk, v němž se můžete koupat.

V reakci na výtky týkající se velkého množství tuku federace výrobců pokrmu National Federation of fish friers (NFFF) zdůrazňuje, že ryba je jídlo mnohem zdravější než jiné, a udílí rady svým členům, jak snížit počet kalorií obsažených v tomto pokrmu. „Jsou-li však porce příliš velké, sní zákazník velké množství tuku a vysoký počet kalorií, ačkoli jinak tento pokrm může být zdravý,“ připouští NFFF na svých internetových stránkách.

Radost a uspokojení

Ryba s hranolky dobře obstojí v době módy „comfort food“, tedy jídel, která nám přinášejí potěchu, radost či uspokojení, jsou spojena s naším dětstvím a často jsou velmi kalorická, a dokonce se dostávají na stoly nejlepších restaurací.

„Všichni fish and chips milují, všichni mohou vyprávět, kdy tento pokrm ochutnali poprvé, včetně prince Charlese,“ zdůrazňuje John Gold. Ročně se v Británii sní 255 milionů porcí, a to je tento pokrm stále na vzestupu, mnohem více, než kterékoli jiné jídlo, napsal deník The Guardian.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...