Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Jaký bude letošní burčák a kolik za něj zaplatíme? Vinaři se zpožděním začali s jeho prodejem

Vinař Miloslav Machuča stáčí do lahve burčák, který začal prodávat u Dolních Dunajovic na Břeclavsku foto: ČTK

MORAVA - Solaris, Irsai Oliver nebo Muškát moravský. Zhruba o dva týdny později než loni začal prodej částečně zkvašeného moštu z hroznů neboli burčáku. Vinaři si letošní sklizeň prvních odrůd vinné révy pochvalují.
  18:25

Burčák už začali nabízet první vinaři, jeho cena zůstává stejná jako loni – zhruba 70 až 80 korun za litr. Po roce se v této souvislosti opět chystají do terénu i kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Burčák umožňuje česká legislativa prodávat od 1. srpna do konce listopadu. Loni mohli nakupovat vyznavači tohoto moku hned od prvních srpnových dnů – díky extrémně teplému roku. Letos se ale vinařský kalendář vrací k tradičním termínům, které připisují startu burčáku spíše polovinu srpna.

Lahve s burčákem. Hrozny odrůdy Irsai Oliver pěstuje téměř výhradně na výrobu...
Lidé už si mohou dopřát letošní burčák.

„Právě jsme začali s prodejem. Kvůli deštivému počasí před pár dny jsme se sklizní trošku počkali, ale burčák už máme,“ potvrzuje Marek Šťastný, šéf Vinných sklepů Valtice, jež se s více než tisícovkou hektarů vinohradů řadí k největším pěstitelům révy u nás.

Valtičtí začali odrůdou Solaris, ale aby měli víc hroznů pro burčák, zkoušejí i nově pěstovanou odrůdu Agustovskij, pocházející z Moldávie. „Jedná se o jednu z nejranějších odrůd, je to rezistent, není nutná chemická ochrana proti houbovým chorobám, takže je vhodná i pro bioprodukci,“ dodává Šťastný.

Žádná čísla o množství prodaného burčáku, případně podílu úrody, kterou na tento „meziprodukt“ vinaři vyčleňují, neexistují. Jisté je, že zájem kupujících je stále větší. Burčák je lákavý vyváženou polosladkou chutí a menším obsahem alkoholu (kvasinky ještě nespotřebovaly na alkohol všechen cukr obsažený v bobulích).

„V rámci turistiky, různých slavností a podobně má své místo. Ale špičkoví vinaři se špičkovým vínem si nechávají co nejvíc vylisovaných hroznů na finální produkt. Ten pak mohou i lépe zhodnotit. Na druhé straně, burčák představuje rychlé peníze, které lze z části úrody hned získat,“ komentuje situaci prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Čekají nás pěkná vína

Dosavadní počasí a sklizeň prvních odrůd podle něj nasvědčuje, že letošní úroda by mohla být velmi dobrá. Nebude podle Nyitraye tolik „vypečená“ jako vlivem velkého horka a sucha ta loňská. „Nemusí být tolik ovlivněná dlouhotrvajícím horkem, takže vína by mohla být pěkně šťavnatá, ovocitá, lehčí a vyzrálejší, ne tolik cukernatá,“ tipuje šéf Svazu vinařů.

K pěstitelům, kteří část produkce, i když jen velmi malou, prodávají ve formě částečně zkvašeného moštu z hroznů, patří i čejkovické Víno Sýkora. Vinařství, jež prodává své produkty ve 14 vinotékách a u dalších odběratelů po celém Česku, čeká s nabídkou burčáku na konec srpna, až budou jejich hrozny plně vyzrálé.

„Poptávka je velká a stabilní. Ale na burčák máme jen minimální zlomek úrody. Ta by letos vůbec nemusela být díky optimálním podmínkám špatná. Možná ještě lepší než loňská. Ale jsme teprve na začátku a poslední slovo má vždycky příroda,“ svěřuje se šéf vinařství Michal Bureš.

Výrazem burčák se může podle vinařského zákona označovat jen částečně zkvašený mošt z vinných hroznů daných parametrů (například limit obsahu alkoholu, žádná přidaná voda, limitované obohacování cukrem) pocházejících výhradně z vinic na území Česka.

Inspektoři ve střehu

Dodržování pravidel kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Loni inspektoři zkontrolovali 290 provozoven nabízejících burčák nebo částečně zkvašený hroznový mošt z dovezených hroznů a odebrali pro laboratorní rozbory celkem 61 vzorků. Z toho zákonným limitům nevyhovělo deset vzorků, což bylo nejvíc od roku 2013.

CO JE BURČÁK

■ Částečně zkvašený mošt výlučně z vinných hroznů.

■ Název burčák lze používat pouze u produktu z hroznů sklizených na území ČR. Pochází-li z dovozu, musí být označen jako částečně zkvašený hroznový mošt.

■ Zneužití názvu burčák se považuje za klamání spotřebitele a SZPI v takových případech zahajuje správní řízení o uložení pokuty.

■ Za nejlahodnější se považuje ve stadiu, kdy tzv. vaří (fáze bouřlivého kvašení). V tuto dobu má optimální poměr cukru a alkoholu.

■ Jeho prodej je povolen pouze v období od 1. srpna do 30. listopadu.

■ Minimální obsah alkoholu je 1 %, nejčastěji 4–7 %.

Zdroj: Českápotravina.cz

Autor: