Markéta Janďourková
|
Jalovec je víceletý stálezelený strom dorůstající až dvou metrů výšky. Patří do čeledi cypřišovitých a říká se mu i boleráz, juniperus, jadlovec, sandaraka, chvojka či brin. Nalezneme ho spíše v zahradách, ve volné přírodě jen zřídka – a když, tak ho budeme pouze obdivovat zdálky – patří mezi chráněné rostliny! Pokud se rozhodnete vysadit jalovec ve své zahradě, myslete na to, že je třeba mít vždy samčí i samičí rostlinu.
Sklízení jalovčinek (tedy oněch tmavých bobulek) je pichlavá záležitost. Nejlepší způsob, jak zralé jalovčinky sklidit, je rozprostřít pod strom látku či papír a oklepat je ze stromu (například tenisovou raketou). Z papíru či látky pak snad odstraníte jehličky či úlomky větviček. Zajímavostí je, že jalovčinky dozrávají až tři roky po opylení.
Jalovec obsahuje pryskyřici, juniperin, bílkoviny, pektin, vosk, kyseliny a ostatní látky. Povzbuzuje činnost ledvin a žaludku, detoxikuje, působí močopudně, čistí krev a rozpouští hleny.
Čaj z jalovčinek pomáhá při žaludečních problémech, průjmu, dně, revmatismu, žaludeční slabosti, pálení žáhy a potížích s ledvinami a játry. Připravíme ho takto: Jednu čajovou lžičku sušených jalovčinek zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme pět minut louhovat. Pak přecedíme a pijeme až tři šálky denně. Pozor: neužívat v těhotenství!
Samozřejmě nalezne jalovec své využití i v kuchyni, skvěle se hodí do pokrmů z divočiny. Uplatní se ale i v receptu na hovězí závitky se švestkovo-kaštanovou náplní:
- 200 g předvařených, vakuovaných jedlých kaštanů
- 300 g měkkých sušených švestek
- 2 středně velké červené cibule
- 1 mrkev
- ½ kořene petržele
- 80 g celeru
- 1 menší pórek
- 4 hovězí plátky
- sůl a pepř
- 5 polévkových lžic oleje
- 30 g rajčatového protlaku
- 400 ml hovězího vývaru
- 150 ml dobrého červeného vína
- 1 bobkový list
- 5 jalovčinek
- 1 polévkovou lžíci provensálských bylinek
- 650 g červeného zelí
- 1 čajovou lžičku cukru
- špetku skořice
- 1 polévkovou lžíci bílého vinného octa
- 1 pomeranč
Jak na to?
Kaštany nasekejte nadrobno, švestky pokrájejte na malé kousky. Cibule oloupejte, jednu pokrájejte na proužky, druhou na kostičky. Mrkev, petržel, celer a pórek nakrájejte najemno. Hovězí plátky omyjte, osušte, naklepejte, osolte a opepřete. Poklaďte je nasekanými kaštany, ¾ pokrájených švestek a kostičkami cibule. Zarolujte a svažte, aby závitky držely tvar.
V pánvi rozehřejte dvě lžíce oleje a závitky na něm ze všech stran zprudka opečte. Sejměte je z pánve a vložte ho většího hrnce, vhodného do trouby. Opět rozehřejte v pánvi lžíci oleje a pět minut na něm zvolna opékejte proužky cibule, všechnu kořenovou zeleninu a pórek. Přidejte rajčatový protlak a krátce orestujte. Zalijte hovězím vývarem, promíchejte a krátce povařte.
Přilijte víno, opět promíchejte a směsí zalijte závitky v hrnci. Přidejte zbylé pokrájené švestky, bobkový list, jalovčinky, provensálské bylinky. Hrnec přiklopte pokličkou a vložte do nepředehřáté trouby. Zapněte troubu na 200 stupňů (horkovzdušnou na 180) a pečte 2 – 3 hodiny.
Zatím očistěte zelí a pokrájejte je na jemné proužky. Zasypte je solí a pět minut důkladně promačkávejte. Přidejte skořici, cukr, pepř, ocet a zbylý olej. Pomeranč oloupejte, pokrájejte na kostičky a vmíchejte k zelí.
Upečené závitky vyjměte z hrnce a udržujte v teple. Z omáčky vyjměte koření a přeceďte ji do jiné nádoby. Z cedníku odeberte čtyři polévkové lžíce uvařené zeleniny a spolu s omáčkou ji rozmixujte. Osolte, opepřete a podávejte se salátem z červeného zelí a zbylou vařenou zeleninou.