130 let
Jelenní guláš.

Jelenní guláš. | foto: Shutterstock

Český jelení guláš zaujal Maďary. Z festivalu si kuchař přivezl ocenění

Jídlo
  •   8:29
ČESKÉ BUDĚJOVICE - I když českobudějovický kuchař Petr Šíma nevaří v žádné restauraci nebo hotelu, obsadil na mezinárodním gulášovém festivalu v Maďarsku, kde startovalo na 180 soutěžících, 2. místo. Úspěch mu zaručil jelení guláš, který ve městě Szolnok připravil dvacetičlenné porotě.

Podle pravidel soutěže museli startující za čtyři hodiny uvařit minimálně 15 litrů guláše. "A nic jsme nesměli mít dopředu připravené, ani cibuli jsme si nemohli předtím nakrájet," uvedl Šíma.

V Szolonku mu pomáhal s přípravou Štefan Deák. Ale ten se podílel většinou jen na drobnějších pracích a hlavně se staral o překládání. "Bez tlumočníka bych to tam pravděpodobně nezvládl, Maďaři totiž nechtěli komunikovat jinou řečí než jejich vlastní," řekl českobudějovický kuchař. Na festivalu v Szolnoku se představili soutěžící z Evropy a také třeba z Číny. Akci navštívilo přibližně 30.000 lidí.

Šíma společně s Deákem vsadili na guláš ze zvěřiny. Přivezli si proto sebou jelení krk a plec. S podobným receptem totiž uspěli na stejné soutěži v Maďarsku i loni, kdy obsadili také druhé místo. "Nyní jsem ale vybral jiné koření," uvedl Šíma. Do guláše přidal mimo jiné například ochucený drcený kmín, sušené houby nebo tymián.

Většina účastníků připravovala pokrm z hovězího nebo vepřového masa. A právě výběrem zvěřiny se Jihočeši od ostatních lišili. "Možná, že porota ocenila fakt, že jsme zvolili jelení maso," připouští Šíma, který má s podobným masem letité zkušenosti. Dokonce v roce 2007 vyhrál na mistrovství republiky v Přerově v přípravě zvěřiny.

Přesto nyní se svým gulášem nestačili na jeden maďarský tým, který na festivalu v Szolnoku triumfoval. Ale to Šímu zase tolik nemrzí. "Vítěz se potom musí podílet na organizaci dalšího ročníku této akce. A to by se mi z Českých Budějovic asi špatně dělalo," řekl s úsměvem.

Šíma se už dokázal na soutěži v gastronomii prosadit poněkolikáté, ale navzdory tomu se profesi kuchaře nevěnuje v žádném hotelu nebo restauraci.

Živí se hlavně tím, že provozuje cateringovou společnost. "Čas od času vařím na nějakých akcích. Ale neuvažuju o tom, že bych se tomu věnoval na plný úvazek. Kuchařem nebo provozním v restauraci už jsem byl, teď se prostě věnuji něčemu jinému," řekl.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz