Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Chuť podzimního výlovu. Jak na candáta, poradí Jan Punčochář

Mezi sladkovodními rybami má výsadní postavení candát, štika a okoun. Jejich maso je voňavé a křehké. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

O tom, jestli bude výsledné jídlo skvost, nebo průšvih, rozhoduje kvalita výchozích surovin a taky pár důležitých kroků mezi jejich nákupem a servírováním. Pro ryby, v tomto případě sladkovodní, to platí dvojnásob.
  5:41

K podzimu patří nejenom vrcholící sklizeň pozdních druhů ovoce a zeleniny či vítr nad strništi, ale taky výlovy rybníků. Ať už se na nějaký takový v nejbližších dnech chystáte, nebo ne, může být tento čas dobrým důvodem k tomu, zařadit některou ze sladkovodních ryb do svého jídelníčku. Většina z nás má totiž v jejich konzumaci rezervy.

„Lidem u sladkovodních ryb vadí výraznější aroma,“ vysvětluje šéfkuchař Jan Punčochář. Platí to hlavně pro kaprovité druhy, jako je kapr, lín nebo amur. Jak ovšem ví každý rybář, zbavit se tohohle háčku není nic těžkého: „Na zmírnění zápachu platí klasická rada rybu lehce nasolit a pak ideálně na 24 hodin namočit do mléka či slaného roztoku,“ dodává.

Jan Punčochář

Dravci jako candát, okoun nebo štika navíc tímto neduhem netrpí: mají odlišnou stavbu těla, víc pohybu, a tedy i lepší chuť. Kromě toho jejich křehké maso obsahuje mnohem méně drobných kůstek než třeba už zmiňovaný kapr – zkrátka ideální volba pro všechny, kdo doteď kulinární zážitky lovili převážně jen v mořských vodách. „První krok, důkladné omytí a odstranění šupin, je společný všem rybám bez rozdílu,“ popisuje šéfkuchař. Pak už se jednotlivé postupy liší: dravcům se například nesundává kůže – právě pod ní je nejvíce chuti.

Očištěnou rybu je následně možné takzvaně vyfiletovat – anebo ponechat vcelku. „Aktuálně se do módy dostává trend péct ryby, které mají relativně dost kostí, vcelku a filetovat je až poté,“ popisuje šéfkuchař. Ani tak se některých, hlavně drobnějších kůstek nezbavíme beze zbytku, jednotlivé porce ryby jich ale budou obsahovat méně než při opačném postupu. Ideální doprovod? Máslo, kmín a bylinky, v případě sladkovodních druhů třeba estragon. „Filet, případně celá ryba se pokmínuje, osolí, naplní cibulí a estragonem, zakryje a peče – při 160 stupních asi 35 minut. Mezitím si připravíme omáčku z šalotky, vína a vinného octa, necháme odpařit, přidáme trochu výpeku z ryby a nakonec lehce zahustíme čerstvým máslem. Jako příloha se hodí třeba pečený fenykl,“ přidává jednoduchý recept šéfkuchař.

Ryba v krustě

Další zajímavou úpravou, která v sobě pojí hned dva hity aktuální sezony, může být ryba v houbové krustě, tedy usušených a následně na prach rozdrcených houbách. „Ty v tomto případě použijeme vlastně místo mouky, to znamená, že v nich rybu obalíme a následně ji pozvolna upečeme na másle,“ vysvětluje Jan Punčochář, „houby v tomhle stavu jsou velmi aromatické samy o sobě, ale když se zahřejí, jejich chuť doslova exploduje. A s rybou jdou – pro někoho možná překvapivě – velmi dobře dohromady,“ dodává. Stejně tak je možné z hub připravit třeba ragú a servírovat je k ní jako přílohu.

Podobně pestré jako možnosti jejich doprovodu pak mohou být i způsoby, jak sladkovodní ryby upravit. Vedle už zmíněného pečení na pánvi či v troubě je to samozřejmě oblíbené smažení – ať už v trojobalu nebo v těstíčku – a k vyzkoušení lákají i mnohé další, o poznání zajímavější cesty. „Ryby je možné pošírovat (v másle nebo rybím vývaru), dusit (na víně či zelenině), marinovat, ale například taky udit,“ vyjmenovává Jan Punčochář. 

Miniudírnu si můžeme zřídit i v domácích podmínkách – s využitím trouby, pařáčku a dřevěných lupínků například z třešňového dřeva. „Ryby nasolíme, v závislosti na druhu můžeme přidat i trochu cukru, a necháme asi 40 minut až hodinu natahovat vůni kouře,“ popisuje šéfkuchař. Ideálním adeptem na tuto úpravu je úhoř, dobrým doprovodem pak opět rozličně upravené houby, ale taky máslem či smetanou zjemněná polévka; kdo dává přednost výraznějším kontrastům, může sáhnout po melounu nebo dobré marmeládě, například z rakytníku.

Candát s pečenou řepou a omáčkou s estragonem

■ 700–800 g filetu z candáta

■ 700 g raných brambor

■ 4 šalotky

■ 1 červená a 1 žlutá řepa

■ 100 g másla

■ 200 ml suchého bílého vína

■ 50 ml smetany

■ 50 ml bílého vinného octa

■ 0,5 kg hrubé mořské soli

■ rozmarýn, tymián, estragon

■ 100 g přepuštěného másla

■ olivový olej

■ sůl, pepř

■ drcený kmín

■ citron

Řepu – ochucenou trochou tymiánu, soli a olivového oleje – jednotlivě zabalíme do alobalu a pečeme při 200 °C doměkka. Poté bulvy oloupeme, nakrájíme na kostky a dochutíme solí, octem, pepřem a trochou oleje.

Brambory rozložíme na pekáč s hrubozrnnou solí a pečeme při 180 °C asi 35–45 minut. Před podáváním dosolíme a lehce opečeme na másle s rozmarýnem.

Filet rozdělíme na porce po asi 180–200 g, přidáme sůl, pepř a trochu kmínu, lehce zaprášíme moukou. Do rozpálené pánve vložíme přepuštěné máslo a následně kousky ryby (kůží dolů). Opékáme 3–4 minuty dozlatova. Poté otočíme a „dopékáme“ z druhé strany další asi 3 minuty.

Rybu vyjmeme a ve stejné pánvi na másle zpěníme jemně nakrájenou šalotku. Přilijeme víno a necháme odvařit alkohol, přidáme smetanu a ocet, lehce zavaříme a dochutíme solí a pepřem. Omáčku dokončíme studeným máslem, které v ní necháme zvolna rozpustit – zjemní ji a současně lehce zahustí. Těsně před podáváním pak do omáčky přidáme nasekaný estragon a citronovou šťávu. Podáváme s připravenou řepou a brambory.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...