Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chilli papričky zažívají boom. Proč požár v ústech nehasit vodou?

Jídlo

  6:00
PRAHA - Někteří bez nich nedokážou žít, jiní je nemohou vystát. Řeč je o chilli papričkách, které zažívají boom. Mají své výstavy a soutěže a nabízejí mnohem víc než jen požár v ústech. Oplývají překvapivě velkou paletou chutí a díky látce kapsaicin prospívají zdraví. Dobrá zpráva je tu i pro jejich zaryté odpůrce - této ďábelské zelenině lze přivyknout.
Chilli koření a chilli papričky - ilustrační foto.

Chilli koření a chilli papričky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na sklonku zimního období, kdy bývá tělo unavenější a náchylnější k nachlazení, by v jídelníčku neměly chybět potraviny s vysokým obsahem vitaminů a minerálů. Není ale třeba pít jeden čaj se zázvorem a citronem za druhým. Je tu ještě jedna ingredience, která dokáže organismus pořádně nakopnout - chilli papričky neboli feferonky.

Tato ďábelská zelenina nezpůsobuje jen to, že je po jejím požití člověk jako v jednom ohni, ale díky vysokému obsahu vitaminu C a dalších antioxidantů, například vitaminu A a betakarotenu, pomáhá chránit tělo před infekcemi a je i zdrojem řady prospěšných látek jako železo, hořčík nebo draslík. Nemluvě o tom, že v chladném počasí dokáže rychle a účinně zahřát.

Na bolest i pro pohodu

Léčebný efekt se připisuje látce kapsaicin, která je v papričkách obsažená. Právě ta stojí i za pocitem pálení, které je s feferonkami spojováno nejčastěji. Rostlině slouží jako obrana, která odrazuje savce a některé druhy hmyzu od její konzumace, zato nevadí ptákům, kteří šířením semen pomáhají k jejímu rozmnožování. Aby byl kapsaicin člověku prospěšný, odborníci uvádějí dávku čtyři sta miligramů třikrát týdně, což odpovídá zhruba pěti papričkám odrůdy habanero.

KUNC: Zapomenutá chuť sladkovodních ryb. Proč nechtít mořské ryby?

Na Scovillově stupnici, na které se podle amerického farmakologa Wilbura Lincolna Scovilla pálivost měří, průměrné habanero dosahuje kolem dvou set tisíc SHU neboli Scovillových jednotek pálivosti. Znamená to, že jedna kapka chilli roztoku z habanera by nebyla znatelná v přibližně dvou stech tisících kapek vody. Jedná se již o jeden z pikantnějších druhů chilli; ty nejpálivější ovšem pro srovnání dosahují přes dva miliony SHU.

O tom, jaká je ta opravdu nejďábelštější paprička světa, se vedou spory. V Guinnessově knize rekordů je sice od roku 2013 uvedená Carolina Reaper s hodnotou 2,2 milionu SHU, jiné zdroje ale uvádějí papričku Trinidad Scorpion Moruga o dvou milionech SHU. ,,Carolina Reaper je ve skutečnosti odrůda již známé papričky 7 Pot Primo, a není to proto nová ani nejpálivější odrůda na světě,“ říká znalec a pěstitel chilli papriček Jiří Kosina. ,,Její autor tak trochu podváděl, ale komerce je holt silná i v tomto oboru,“ vysvětluje.