Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

GRUSZ: Proč se vyhnout chemii v jídle?

Miroslav Grusz, šéfkuchař mg restaurace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Grusz, šéfkuchař mg restaurace | foto: Archiv Miroslava Grusze

PRAHA V potravinách jsou zbytky hormonů,pesticidů i antibiotik. Většinou jsou obsaženy v malém množství, ale dnes už je prokázaná jejich škodlivost při dlouhodobé konzumaci. Proto světové organizace a státy stále zpřísňují dané limity a hodnoty. Tyto informace jsou všeobecně známé,ale jak se obyčejný člověk může vyhnout nebezpečné chemii v jídle?

Prvním nejdůležitějším krokem je rozhodnutí s tím něco dělat a nebýt pasivním konzumentem. Už v supermarketu můžeme začít přemýšlet co si přineseme domů. Polévka ze sáčku nebo vývar z kusu masa? Čerstvé bylinky nebo kořenící směsi obsahující soli a glutamáty? Jogurt s měsíční trvanlivostí nebo čerstvý mléčný výrobek? Každé rozhodnutí nás posouvá o krok dál. 

Nemusíme vše nakoupit v supermarketu. Dnešní doba nabízí spoustu možností a právo volby. Farmářské trhy jsou již velmi rozšířené a koupit čerstvou zeleninu, domácí nešizené pečivo či maso z farem není žádný problém.

Slow food

Mimo již známé označení bio existuje celosvětové hnutí slow food, které podporuje dobré, čisté a poctivé jídlo. Chrání místní produkty váží si kultury stolování a vytváří protiklad k rozšířenému fast foodu. V této organizaci jsem již devátým rokem členem a naše restaurace je tímto hnutím doporučována. Co to vlastně znamená? Oceňuje poctivou kuchyní, citlivý výběr kvalitních surovin. Nápadité a sezonní menu.

Jsem rád že lidí, kterým není jedno co jedí, stále přibývá. Zájem národa o kulturu jídla, zdraví a stolování patří k ukazatelům vzdělanosti národa, jsem rád, že mám možnost přispívat k jeho vzestupu.

Miroslav Grusz

Po škole začínal v pražském hotelu Renaissance, kde získával první kuchařské zkušenosti také pod vedením Zdeňka Pohlreicha. Po pěti letech zamířil do svého prvního zahraničního angažmá – Marriottu v Zürichu. Po návratu nastoupil do kuchyně restaurace Allegro v hotelu Four Seasons. Tady se postupně potkal s absolutní špičkou světové gastronomie Vitem Mollicou a Andreou Accordim, s ním byl také u toho, když Allegru získalo michelinskou hvězdu, první v Česku a bývalé střední Evropě vůbec. Tam se také seznámil více s italskou kuchyní, která mu tak učarovala, že se rozhodl zdokonalit na místě, v Restaurantu Palagio hotelu Four Seasons ve Florencii opět po boku michelinské star  Vita Mollicy v obou případech jako jeden ze zástupců.

Po návratu do Čech strávil čtyři  roky v pražském hotelu Augustine ze světového řetězce Rocco Forte Hotels, kde se postupně propracoval na pozici executive chefa a spolupracoval s Jeffem Blandem, Lee Streatonem či Markem Hixem. Na své pozici vedl tým 20 kuchařů a posbíral různé ocenění. Příkladem je třetí nejlepší fine dining restaurace v Praze v ročence magazínu EURO a S. Pellegrino a Acqua Panna v roce 2013 a oceněním Bib Gourmand.

Za 20 let v 5 * hotelích vařil pro mnoho světových celebrit. Poslední dva roky jste ho mohli potkávat v pražské restauraci Aromi (známého ambassadorra italské gastronomie Riccarda Lucque), kde jako head chef mohl naplno uplatnit své zkušenosti ze zahraničí i kreativitu a cit pro suroviny a jejich kombinace. (Ocenění Bib Gourmand od Michelin guide – kvalitní dobré jídlo za dobrou cenu). Otevření vlastní restaurace nesoucí jeho jméno je tak logickým vyvrcholením jeho profesní kariéry, která letos získala mezi TOP restaurace  (EURO magazín) 3. místo v České republice v kategorii mimopražské podniky.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...