130 let
Italské těstoviny (ilustrační foto)

Italské těstoviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jak kupovat a vařit těstoviny al dente?

Jídlo
  •   14:51
Obal s italskou vlajkou či vyvedený v italských národních barvách ještě nezaručí, že si pochutnáte na těstovinách al dente jako v Itálii. Můžete být sebelepší kuchařka, ale z některých těstovin pochoutku prostě nevykouzlíte. Jak správně vybrat a uvařit těstoviny, jsem se zeptala tří odborníků na italskou kuchyni.

Andrea Accordi, šéfkuchař restaurace Allegro

Jak vybrat těstoviny? Řiďte se značkou. Když znáte historii společnosti, víte, zda vyrábí těstoviny ručně, jestli se jedná o menšího výrobce zaměřujícího se na kvalitu produktu, jakou mouku používá apod. Dívejte se i na složení a způsob a délku sušení (ideálně 24-48 hodin). Když se těstoviny suší moc rychle, je složité (až nemožné) uvařit je al dente. Kvalitní těstoviny musejí být z italské semolinové mouky, typ 0.

Značka: Nakupujte v italských lahůdkách, v některých prodávají těstoviny i čerstvé. V supermarketu: Cocco, Pasta Gragnano a De Cecco (tam suší těstoviny velmi pomalu, dobře se proto vaří).

Jak je uvařit al dente? Opravdu je důležité řídit se návodem na obalu. Nešetřete vodou, vařte je ve velkém hrnci a vložte je do skutečně vroucí osolené vody. Nejdřív si ale připravte omáčku (viz níže).

Rychlý recept: Špagety s rajčaty a bazalkou. Na pánev nalijte 2 lžíce extra panenského olivového oleje, vložte 2 stroužky česneku rozkrojené na půlky a zahřívejte olej až do momentu, kdy se česnek začíná smažit, ale nemění barvu. Přisypte 150 g přepůlených sladkých rajčátek cherry, osolte, opepřete čerstvým pepřem a vařte při nízké teplotě asi 4 minuty. Vyndejte česnek a přidejte hrst čerstvě nakrájené bazalky. Promíchejte a odstraňte pánev z plamene. Uvařené scezené špagety vložte do pánve s omáčkou, zalijte trochou olivového oleje, zamíchejte a hned podávejte. Nesypejte parmezánem, přebil by chuť rajčat a olivového oleje.

špageti s rajčatovou omáčkou

Dagmar De Blasio Denčíková, tlumočnice a soudní překladatelka z italštiny do češtiny a slovenštiny

Jak vybrat těstoviny? Musejí být z tvrdé pšenice (grano duro), na niž už přecházejí i české značky. Těstoviny z Itálie jsou ale zárukou kvality, jsou totiž kontrolovány (jako například víno).

Na obalu musíte najít všechny důležité informace - většinou je tam nápis "Pasta di semola di grano duro" a pár informací o výrobci. U nejkvalitnějších těstovin tu najdete celý rodokmen - kde rostla pšenice, v jakém mlýně se mlela atd. Číslo u špaget označuje tloušťku těsta.

Značka: Nezmýlíte se u italské značky Barilla. Dobré jsou i Agnesi, Del Castello, Pasta Zara a Ponte.

Jak je uvařit al dente? Do dostatečného množství vroucí osolené vody kápněte olivový olej a vsypte těstoviny. Délka vaření závisí na velikosti, těstoviny ke konci raději ochutnávejte.

Rychlý recept: Špagety s olejem a česnekem. Uvařte špagety al dente. Mezitím na pánev nalijte 3 lžíce olivového oleje, přidejte 2-3 stroužky nožem zmáčknutého česneku (nelisujte ho, chuť by byla moc silná). Přisypte najemno nasekaný kousek čerstvé chilli papričky a mletý pepř. Zlehka osmahněte, vsypte na scezené špagety, promíchejte a podávejte.

Maurizio Marino, šéfkuchař a majitel restaurací LUNA di NOTTE, La vita e bella a pizzerie Pepe Nero

Jak vybrat těstoviny? Podle značky a použitých surovin. Roli hraje i podnebí, počasí, voda a mouka.

Značka: Nejlepší těstoviny jsou z města Gragnano, kde mají 500letou tradici výroby. Stále se zde dodržuje tradice sušení těsta na ulicích na přímém slunci. Podnebí a voda jsou tu výjimečné. Velmi kvalitní jsou i De Cecco a Barilla.

Jak je uvařit al dente? Vodu v hrnci ohřejte k varu, osolte a vložte těstoviny. Každý druh potřebuje vařit jinak dlouho, proto je ke konci ochutnávejte.

Rychlý recept: Špagety se slávkami. V hlubší pánvi rozpalte 2 lžíce sicilského olivového oleje, nožem rozbijte 3 stroužky česneku a orestujte ho. Přidejte 350 g očištěných slávek a hrst nasekané petržele. Až se mušle otevřou, zalijte 1 a půl naběračkou rybího vývaru. Špagety vhoďte do osolené vroucí vody a vařte asi 7 minut, pak slijte a smíchejte s omáčkou. Z pánve vylovte česnek a nechte odpařit všechnu tekutinu. Jakmile vznikne krémová omáčka, špagety rozdělte na talíře, ozdobte petrželkou a ihned podávejte.

Všechny recepty jsou na čtyři porce.

Autor: