Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

KONHEFR: Hygiena na trzích? Někdy to je přes čáru

Farmářský trh (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmářský trh (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Nedávno jsem byl ve svém oblíbeném Českém Krumlově, kde probíhaly slavnosti a k té příležitosti trhy. A to mne vedlo k zamyšlení nad tématem hygieny a zázemí stánků na trzích a festivalech.

Přijde mi, že není zase takový rozdíl mezi standardní kuchyní a mnoha stánky, ve kterých se vaří, ale podmínky ze strany hygieny, hlavně dohledu, jsou diametrálně odlišné. Pro pevné provozovny platí v mnoha směrech velmi přísné podmínky a často z hlediska selského rozumu nenacházím smysl předpisu. U jednoho projektu jsme měli 14 míst k sezení a k tomu naplánované dvě toalety, zvlášť pro dámy a pány a jednu společnou předsíňku s umyvadlem. Dvě oddělené toalety byly v pořádku, ale už ne to, že je jen jedna předsíňka, protože každá toaleta musí mít svoji.

Nechápu, v čem je problém, že si ženy a muži myjí ruce společně a koukají do jednoho zrcadla. Mezi zaměstnaneckou šatnou a prodejnou zase musíte mít minimálně dvoje dveře a tak dále. Ale zpět k tomu, co mě přivedlo k tomuto zamyšlení. Na trzích byl velmi oblíbený stánek se smaženými bramborovými spirálkami. Pohled na olej, ve kterém se smažilo, byl dost děsivý. Oblečení obsluhy u fritéz? Kraťasy a tričko, na nohou žabky.

Bez zástěry, bez pevné obuvi. Stejné ruce, které přijímaly peníze, pak vyráběly spirály. Co však byl vrchol, že brambory, ze kterých vyráběli spirály, brali rovnou z pytle ze země, který koupili někde ve skladu. S mytím a čištěním brambor se nikdo netrápil. Ale zákazníkům ve frontě to evidentně nevadilo. U dalšího stánku zase prodávali cizokrajné sýry a salámy, na které pralo slunce. Jak asi takové sýry po celodenní opalovačce budou vypadat na pultu druhý či třetí den, když celá kola evidentně neprodají? U stánků s teplým jídlem nikdo nekontroluje teplotu hotových jídel, přitom v kuchyni musíte přesně dodržovat teplotu vydávaných jídel a je i stanoven čas, po kterém je musíte zlikvidovat, a již je nemůžete vydávat.

jiří konhefr

Jiří Konhefr se vyučil kuchařem a své vzdělání ještě obohatil absolvováním bakalářského oboru na Vysoké škole hotelové v Praze. Jeho prvním profesním působištěm byla restaurace Harmonia v hotelu Forum Praha, který byl v té době vyhlášen jako gastronomická špička v České republice. Následně vystřídal ještě několik míst, na nichž působil jako kuchař či šéfkuchař. V současné době se plně venuje svému vlastnímu konceptu Food Story v pražské Dlouhé ulici.

Prošel jsem řadu festivalů, ale nikde jsem si nevšiml, že by chodily kontroly. Ale abych neházel všechny do jednoho pytle, jeden z našich největších festivalů má svého najatého odborníka na hygienu, který u jednotlivých účastníků odstraňuje chyby. Když ve Francii navštívím regionální trhy, jsou podmínky pro prodej podobné jako u nás, to neříkám. Ale to důležité slovo je regionální.

Prodávají tam produkty, které v regionu vypěstují či vyrobí a hlavně zákazníci jdou na trhy tyto věci kupovat, takže obrátka sortimentu je daná a neprodávají je 3 dny po sobě. Ví také, jaký sortiment mohou k danému počasí mít jak uskladněn a vystaven, aby netrpěl. Na jednom malém trhu v regionu Rhony prodávali čerstvé ryby. Vůbec jsem nečekal na tak malé městečko takovou profesionalitu. Prezentace byla fantastická. Při pohledu na ryby jste okamžitě dostali chuť. Vše bylo zachlazené, na ledu, a ryby se pravidelně rosily vodou. To u nás na trzích, když občas vidím jak ryby prodávají, nemám odvahu si je koupit.

Je jasné, že u stánkového prodeje bude třeba hledat vždy kompromis, ale i zde by zákazníci měli mít nárok na produkty a servis v té nejlepší možné kvalitě. A ne jen neprofesionálně tišit hlad po požadovaných službách.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a majitel nově otevřené tržnice v Dlouhé ulici Food Story Jiří Konhefr a nově také Filip Trčka.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.