Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kukuřičné pivo s tequilou. Také v Mexiku bodují malé pivovary

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

V Mexiku působí stále více výrobců místního piva, zatímco velké pivovary v tomto sektoru, včetně slavné Corony, odkoupily zahraniční skupiny. Můžete tu ochutnat piva z ječmene jako z pšenice, z ovsa, z žita nebo dokonce z kukuřice. Mnohé z nich také s příchutí.

"Pozorujeme velmi výrazný vzestup produkce domácího piva od malovýrobců, jako je Minerva Ita, které velmi dobře chutná s troškou tequily," vysvětluje devětadvacetiletý inženýr René Cruz, který právě tento koktejl degustuje s přáteli v jednom ze specializovaných barů El Depósito, jež se v Mexiku nedávno objevily.

"Ceníme si je především proto, že je mexické, že bylo vyrobeno s větší péčí a že má vynikající chuť, zatímco průmyslově vyráběné pivo ztrácí svůj tradiční buket," prohlašuje osmadvacetiletý inženýr Victor Olivo.

Největší světový producent piva AB InBev, jemuž patří Stella Artois a Budweiser, koupil v červnu mexickou skupinu Modelo, jejíž značka Corona je nejznámější. Již v roce 2010 získal nizozemský konglomerát Heineken druhou největší mexickou pivovarnickou skupinu Femsa, která vyrábí značku Sol.

Modelo, až dosud hlavní průmyslový pivovar v zemi, dosáhl loni obratu 3,5 miliardy dolarů (asi 87 miliard Kč) a Femsa ještě předtím, než přešla do rukou Nizozemců, měla obrat 3,3 miliardy dolarů (82 miliard Kč).

Piva z kukuřice i s příchutí

Mladí a zvídaví zákazníci, kteří neváhají zaplatit o něco více, navštěvují bary otevřené nedávno v lepších čtvrtích metropole Mexika, aby ochutnali nové druhy zlatavého moku.

V těchto mexických pubech mohou zákazníci vyzkoušet třicítku místních domácích piv i četná dovážená piva. Některé velké restauranty v Mexiku, mezi nimi Pujol, podle klasifikace San Pellegrino jeden z 50 nejlepších ve světě, nabízejí tato piva ve spojení s novou mexickou kuchyní.

Tato "autorská piva" mohou být vyrobena stejně tak dobře z ječmene jako z pšenice, z ovsa, z žita nebo dokonce z kukuřice. Aroma jim dodává místní "svatá rostlina", laskavec, skořice, citrusové plody a další ingredience tradiční mexické kuchyně.

Malé pivovary mají potenciál

Gilbert Bjorn Nielsen, Dán žijící v Mexiku, je sládkem a pracuje v malém pivovaru Calavera severně od metropole Mexika. Pivovar loni produkoval asi 2500 litrů piva týdně. "S manželkou, která je Mexičanka, jsme předtím žili v Dánsku, kde se dělo totéž co zde. Na začátku tu byly dva velké pivovary. V průběhu let tu pozvolna rostly lokální producenti a dnes jich je přes 200," říká.

"Myslíme, že v Mexiku je velký potenciál," soudí. Manželé tu žijí od roku 2009, kdy tu bylo pět malých pivovarů. Dnes je jich oficiálně registrována třicítka a menší množství piva vyrábí 50 dalších, uvádí Nielsen, dohlížející na plnění piva do lahví, na jejichž etiketě je kostlivec.

Jediný starý mexický pivovar Mexicali pocházející z roku 1923 leží v Tecate ve státě Baja California na severozápadě země. Po desítky let směřovala veškerá jeho produkce do Spojených států.

Tento pivovar, který prodává 24 milionů lahví piva ročně, nemohl v podstatě vstoupit na mexický trh, protože do obchodů a restaurací dodávaly výhradně velké pivovary. Dnes, kdy tyto veliké pivovary už nejsou mexické, měla by taková praxe skončit, uvádí šéf prodeje u Mexicali Adalberto Domínguez.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...