Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší restaurace: Sedmý skončil podnik Le Terroir

Jídlo

  15:00
„Někdo sbírá drahokamy, já hledám tradiční domácí chovatele a pěstitele, abych od nich získal nejlepší suroviny. Jsou pro mne inspirací i výzvou, kuchyně pak dílnou a spokojenost našich hostů největší odměnou,“ vysvětluje šéfkuchař a spolumajitel jedinečné pražské restaurace Le Terroir Jan Punčochář.

Krém Caramel, ananasovo-kokosová zmrzlina a ananasovo-mandarinková šťáva s potočnicí foto: MAFRA - Tomáš Krist/ Food styling - Michaela Tomišková

Že to nejsou planá slova, potvrdí každý, kdo v nenápadné restauraci, skryté za zdí a malým dvorkem, někdy ochutnal některé z tří-, pěti- nebo dokonce sedmichodových meníček, sestavených na doporučení šéfkuchaře. Ne nadarmo přidělují komisaři Michelinu již léta restauraci Le Terroir takzvaného Biba, označení zaručující, že v takto označené restauraci dostanou návštěvníci výborné jídlo za dobrou cenu.

Nabídku jídel Jan Punčochář obměňuje i několikrát za týden – hosté mnohdy  předem zvědavě volají, na co se mohou těšit. K neobvyklým chuťovým kombinacím se šéfkuchař Jan Punčochář, vždy oblečen do typických kostkovaných kalhot, dostává různě. Sbírá například dojmy a zkušenosti na svých kulinářských výletech a stážích do Francie či Rakouska.

Krém Caramel, ananasovo-kokosová zmrzlina a ananasovo-mandarinková šťáva s potočnicí

Nekopíruje, jen se inspiruje a získané poznatky pak přetvoří podle svého: Dodá jiné a mnohdy zajímavější komponenty, vše vyladí a konečné dílo, které host dostane na talíři, tak dovede k dokonalosti.
 Většinou však při sestavování nové nabídky volí cestu  složitější. Sám zkouší varianty jídel připravených z domácích surovin, ale v netradičních kombinacích – tak vznikl například třeba telecí jazyk s tatarákem.

Šéfkuchař Jan Punčochář

V malinké kuchyni Le Terroir, které Jan Punčochář vládně už od jejího založení v roce 2004, sídlí pět pomocníků – a šest dalších lidí vládne „na place“. A právě nasazení obou skupin smazává snad jedinou nevýhodu této restaurace. Jde o její podzemní prostor; musíte do něj sestoupat po prudkých schodech dolů do sklepení. Tam už se ale cítíte dobře. Můžete dokonce sedět i na lavici, vyrobené ze starých dubových vinných sudů, nebo si prohlédnout kus nábytku z dřevěných stojanů, ve kterých kdysi zrály lahve šampaňského.

Restaurace naplňuje i svůj název. Francouzský termín terroir se používá především ve světě vína. Označuje  nejpříznivější prostředí pro růst a plodnost révy vinné. Tady jde v přeneseném slova smyslu o ideální skladbu jídel i o jejich vhodné skloubení s vybranými víny. Těch mají uloženo ve speciální vinotéce na tisíc druhů, všechny z těch nejlepších vinařských tratí v Evropě.

Interiér Le Terrior

Milovníci tvrdšího alkoholu si zde mohou dát nalít svůj ročník vybraného armagnacu Vaghi, z kolekce 20. století, z francouzské palírny Barona De Sigognac; nejstarší je z roku 1897, a mezi lety 1918-1997 je pak sada ve zvláštní prosvětlené vitríně kompletní. Navíc se můžete dozvědět, co zajímavého se v roce vašeho narození ve světě přihodilo. Případný abstinent si pak může – jako digestiv - objednat některý z patnácti originálních čajů. 

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...