Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. prosince 2013 15:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejlepší restaurace: Do TOP 10 se letos dostal i podnik Bellevue

Lehce zauzený srnčí hřbet, červené zelí, celerové pyré, omáčka ze sherry Pedro Ximénez s čokoládou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lehce zauzený srnčí hřbet, červené zelí, celerové pyré, omáčka ze sherry Pedro Ximénez s čokoládou | foto: MAFRA - Tomáš Krist/ Food styling - Michaela Tomišková

V minulých ročnících chybělo restauraci Bellevue na pražském Smetanově nábřeží vždy jen pár hlasů, aby se dostala do nejlepší desítky. Loni byla jedenáctá, letos je v „top 10“ plným právem.

Restaurace Bellevue patří do skupiny Zátiší group a je mimo jiné už léta proslavená i díky exkurzům do tajů párování jídla a vína. Ty dokáže dokonale připravit manažer restaurace a znalec vína Tomáš Melich. On také objevil a pro restauraci získal nového šéfkuchaře, který posunul laťku úrovně zdejší kuchyně o řádný kus nahoru. A jak je vidět podle hlasování hostů, měl s Giladem Peledem, který se do Prahy přestěhoval z Tel Avivu, šťastnou ruku.

Gilad Peled se do Prahy přistěhoval z Tel Avivu

Gilad Peled se do Prahy přistěhoval z Tel Avivu

„Už zde hostovala řada špičkových i michelinovských kuchařů, máme na place i v kuchyni sehraný tým, ale cítil jsem, že na dort potřebujeme ještě třešinku. A najednou se v Praze objevil Gilad. Vzájemně jsme se oťukávali, vyzkoušel jsem ho v kuchyni, on zkoumal podmínky a zázemí… nakonec jsme si plácli. A jak je vidět, naše spolupráce funguje ke všeobecné spokojenosti“, vysvětluje manažer Tomáš Melich.

„Pracoval jsem řadu let v Londýně a už jsem začal být nějak unavený. Cítil jsem, že potřebuji změnu. Praha se mi hned zalíbila, je nádherná. Krásná je i Bellevue, spolupráce s celým týmem funguje skvěle. A tak jsem od jara spokojený tady,“ říká dvaatřicetiletý Gilad Peled. Jeho přáním je pro restauraci získat michelinovskou hvězdu. Přes své mládí na to má už dost zkušeností i z restaurací, které se takovým oceněním pyšní. A pro ty, kdy věří na danosti dané čísly, jedno tajemství. Gilad má v datu narození pět jedniček. Michelin by tedy byla jeho šestá.

Interiér restaurace Bellevue

Interiér restaurace Bellevue

Po pětileté službě v izraelské armádě vystudoval s vyznamenáním slavný Institut Le Cordon Bleu, kde získal Grand Diplom. Potom sbíral zkušenosti ve špičkových londýnských restauracích, jako jsou Michelinem ohvězdičkované Maze, Petrus a La Gavroche. Dotáhl to až na commis šéfa u slavného Gordona Ramseyho v jeho tříhvězdičkové restauraci, rovněž v Londýně. Potom šéfoval ve špičkové restauraci Pushkin v Tel Avivu.

„Nedá se říct, že mám při vaření vzory. Pro mě je pořád nejlepší kuchařkou na světě moje máma“, říká muž, který dokonale ovládá moderní francouzskou i tradiční italskou kuchyni - a umí svá jídla dokonale prezentovat na talíři. “Něco mám hotové hned, s jiným jídlem se trápím třeba dva roky, než vím, že je dokonalé sladěné a může do světa. Tedy na talíři na plac. Jsou tu vstřícní hosté a já tak mám díky nim velmi dobrou zpětnou vazbu“.

Lehce zauzený srnčí hřbet, červené zelí, celerové pyré, omáčka ze sherry Pedro Ximénez s čokoládou

Lehce zauzený srnčí hřbet, červené zelí, celerové pyré, omáčka ze sherry Pedro Ximénez s čokoládou

V Bellevue se vaří jen ze špičkových surovin. Televizní rady typu „když nemáš to, dej tam tohle“ tu rozhodně neplatí. Měl jsem možnost pozorovat přípravu jídla, které vidíte na obrázku. Šumavský hřbet byl opravdu ze srnce, zastřeleného na Šumavě. Mimo něj a dalších ingrediencí je v receptu, sestaveném šéfkuchařem, třeba i kousek čokolády; Gilad Peled tam dává jednu z nejlepších a nejkvalitnějších, od firmy Valrhona, značku Grand Cru de Terroir Manjari, připravenou z madagaskarských kakaových bobulí.

ČTĚTE TAKÉ:

Patří tam také trochu sherry. Tak tam šéfkuchař nalil dvanáctileté, špičkové, odrůda Pedro Ximénez, firma Williams & Hubert. A nejen srnec, ale i zelí a petržel pocházely z našich farem.

„Máme vlastní dodavatele a stále hledáme nové,“ říká šéfmanažer Tomáš Melich. „Potřebujeme sezónní suroviny, zeleninu i maso. Kvalita domácích produktů od osvědčených domácích dodavatelů stále stoupá, tak proč zpracovávat něco, co putovalo přes půl zeměkoule? Nedávno jsme si udělali slepý test kachních prsou. Z Francie a Vodňan. Vodňanské zvítězilo! Na vinném lístku máme špičková vína z Francie či Itálie, ale také od osvědčených vinařů z Moravy“.

Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...