4. dubna 2019 5:35 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Přivítejte jaro. Připravte si kefírový dip z medvědího česneku

Připravte si kefírový dip z medvědího česneku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Připravte si kefírový dip z medvědího česneku | foto: Dej tělu šanci

Rostlinka, která proráží pod sněhem již při prvních jarních slunečních paprscích. Je to opravdový poklad, který nám příroda nabízí po dlouhé, únavné a vysilující zimě. A není to jen člověk, kdo po zimě potřebuje správně nastartovat dobrý chod metabolismu a jarní detoxikaci. Proto se patrně na tuto rostlinku vrhají medvědi, jakmile otevřou oči po podzimním spánku. Vyzkoušejte proto super zdravou večeři, která vyniká ostrou česnekovou chutí.

Kefírový dip z medvědího česneku

Oheň: 

  • špetka kurkumy

Země:

  • 1 lžíce přepuštěného másla

Kov: 

  • barevný pepř z mlýnku

Voda: 

  • nerafinovaná sůl

Dřevo: 

  • malá hrstka medvědího česneku (pozor, je velmi silný)
  • 200 ml kefíru
  • 3 lžíce bio tvarohu

Postup: Medvědí česnek omyjeme. Všechny ingredience dáme do mixéru. Rozmixujeme na hladký krém.

Můj tip
K dipu konzumujeme kváskový celozrnný bio žitný chléb nebo zeleninové tyčinky z mrkve. Jestliže nemáme k dispozici medvědí česnek, můžeme dip připravit z listového špenátu, ovšem je potřeba přidat česnek pro dosažení ostrého česnekového aroma, které medvědí česnek má.

Medvědí česnek

Medvědí česnek najdeme na stinných a vlhkých místech v lese. Má krásné, široké, ploché, svěže zelené listy s vysokým obsahem éterických olejů a je pro něj typická pronikavá vůně po česneku. Z divokého česneku se zpracovávají právě listy. Jedno důležité upozornění, jestli vyrazíte do lesa pro tyto voňavé a velmi chutné listy, pozor na možnou záměnu s listy konvalinek, které mají tvar podobný, ale bez česnekového aroma a navíc listy obsahují alkaloid colchicin, který je při konzumaci smrtelný. Listy medvědího česneku jsou absolutním jarním elixírem. Účinně detoxikují a regenerují játra, jsou vápníkovou bombou, dále obsahují železo a kyselinu listovou (B9). Z vitamínů jsou zastoupeny silné antioxidanty vitamín C a betakaroten, vitamíny skupiny B a obsahuje také druhotné fytochemické látky se silným protinádorovým účinkem. Medvědí česnek je účinným lékem proti jarní únavě, proto neváhejte a hurá do lesa, než vám ho snědí medvědi… Příroda totiž přesně ví, co na jaře nejvíce potřebují jak zvířata, tak i lidé. Jen bychom se měli naučit přírodu více vnímat a využívat její dary, které nám cíleně a smysluplně nabízí přesně v ten správný čas.

Dej tělu šanci

Najdete na Lidovky.cz