Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shnilý sýr, tarantule nebo ovčí žaludek. Co všechno můžete ochutnat na dovolené?

Jídlo

  4:45
PAŘÍŽ - Ve světě existuje mnoho zajímavých lahůdek, které mohou obohatit váš stůl nebo vaši dovolenou. O některých z nich píše francouzský deník Le Figaro.
Tarantule (ilustrační foto)

Tarantule (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Casu marzu

V sardinštině casu marzu znamená shnilý sýr. Velmi lákavé, což? Tento sýr, který se vyrábí z místní varianty sýra pecorino sardo, se dostává na úroveň nejvyšší fermentace a je prolezlý „sýrovými muškami“. Jeho prodej je zakázán, nicméně je vyhledávanou sardinskou pochoutkou. Ale pozor: když jej chcete ochutnat, doporučuje se chránit si oči, protože larvy mušky mohou skákat až 15 centimetrů vysoko!

Grilované indické prasátko

Indické prasátko je v Evropě domácím mazlíčkem, ale v Peru rozhodně nikoli, jak to dosvědčuje incké pořekadlo: chovej indická prasata a najez se jich dosyta. Peruánci vidí v tomto praseti zvíře vhodné pro běžnou konzumaci, stejně jako hovězí a vepřové. Pečené nebo v podobě ragú se často podává při významných příležitostech, jako jsou svatby nebo křtiny.

Žabí stehýnka

Jedna z nejzvláštnějších specialit ve světě je francouzská a skutečně jde o žabí stehýnka. Spolu s bagetou a baskickou čapkou jsou nepochybně jedním ze symbolů země. Ostatně Angličané kvůli tomu říkají Francouzům žabožrouti. Francie však není jedinou zemí, kde se žabí stehýnka pojídají. V Itálii v oblasti Milána, ale také ve Spojených státech v Louisianě jsou malí obojživelníci součástí místní kuchyně.

Delikatesa francouzské kuchyně - žabí stehýnka

Delikatesa francouzské kuchyně - žabí stehýnka

Hadí polévka

Poněkud nechutný had je však vysoce ceněn v Číně a ve Vietnamu. Toto maso můžete ochutnat i na Tchaj-wanu. Naservírují vám maso v polévce a krev, jed, žluč a sperma se konzumují v malých sklenkách.

Kopi luwak

Ta nejneobyčejnější káva na světě. Vyrábí se především v Indonésii a na Filipínách z exkrementů asijské cibetky luwak, která stráví z celých plodů kávovníku jen dužinu a zrnka vyloučí. Z toho se pak vyrábí káva. Cena za jeden kilogram této kávy překračuje 1000 eur (26.700 Kč).

Smažené tarantule

Tato specialita z regionu Skun v Kambodži je určitě velmi chutná! Smaží se v oleji s česnekem a pak se máčí ve šťávě ze zeleného citronu a v pepřové omáčce. Pojídají se celé, i když místní dávají přednost hlavě a hřbetu. Podle legendy začali obyvatelé Skunu vařit tarantule v době nedostatku jídla a teprve později se staly místní specialitou. Dnes je to hlavní zdroj příjmů této lokality, neboť místní obyvatelé a turisté přicházejí v hojném počtu, aby tato zvířátka ochutnali.

Haggis

Nepochybně jedna z nejméně chutných evropských specialit. Tento skotský pokrm není nic jiného, než ovčí žaludek, v němž se vaří plíce, srdce a játra ovce. Podává se s pyré z brambor a jde o typické jídlo, na něž jsou ve Skotsku pyšní.

Rekordman v pojídání haggisu zvládl půl kila za necelé dvě minuty

Rekordman v pojídání haggisu zvládl půl kila za necelé dvě minuty

Bourci morušoví

Velmi rozšíření v Asii, kde se jejich housenky pojídají po celý den. Smaží se v oleji a napichují. Patří k asijskému street food, stejně jako cikády a velcí cvrčci.

Balut

Pochází z Asie, kde je velmi ceněný na Filipínách, v Číně a v Kambodži. Jde o embryo slepice či kachny, které je ještě ve vejci. Vaří se s octem a solí a pojídá se jako překrm s pivem. Navíc má prý účinky jako afrodisiakum.

Širako

Máte rádi suši? Tak tohle je poněkud zvláštní. Jde vlastně o rybí sperma. Většinou se používá sperma z tresky, ale také z lososa nebo dokonce z ryby fugu. Podává se s rýží a je to velmi jemné jídlo, které je třeba při návštěvě Japonska ochutnat.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat