Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem o krouhané zelí roste, lidé si jej častěji sami nakládají

Jídlo

  6:20
OTICE - Lidé si stále častěji doma sami vyrábějí kysané zelí. Nakupují hlávky, které strouhají, či už připravenou krouhanku. Zájem o takto upravené zelí v posledních letech postupně roste.
Kysané zelí - ilustrační foto

Kysané zelí - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Loni například akciová společnost ZP Otice z Opavska prodala 140 tun krouhaného zelí. V roce 2005 to bylo pouze 78 tun," řekl ředitel společnosti Petr Ševčík.

"Zájem postupně roste. Je to způsobeno i aférami s potravinami dováženými z Polska. Jak masa, tak i zeleniny. Lidé prostě více důvěřují tomu, co si vyrobí sami," řekl šéf společnosti, která je největším výrobcem kysaného zelí v Česku. "V této souvislosti roste zájem i o naše Otické kysané zelí," doplnil Ševčík.

ČTĚTE TAKÉ:

Do podnikových prodejen společnosti v Oticích a Malých Hošticích stále častěji přijíždějí lidé, kteří kupují zelí a doma jej pak dál zpracovávají. "Někteří chtějí absolvovat celý proces výroby vlastního kysaného zelí. Proto nakupují výhradně hlávky. Strouhání je ale náročné. Mnozí raději berou již připravenou krouhanku," uvedl Ševčík.

Další postup je pak podle ředitele individuální. Každý si zelí připravuje tak, jak má rád. Pro ty, kteří se k této tradici chtějí vrátit, Ševčík doporučuje neexperimentovat. "Nejlepší je použít starý recept od babiček. Důležité je i šlapání vlastními nožkami, ne dusání strojem. Tradiční způsob používáme stále i v naší společnosti. Zelí v kádi vždy šlape několik pracovnic," doplnil Ševčík.

Zelí (ilustrační foto)

Základní ingredience pro kysané zelí tvoří sůl a kmín a hořčičné semínko. "Přidáváme i trochu cibule a křenu. Zelí má pak větší říz," řekla ČTK žena, která zelí kupovala v prodejně v Malých Hošticích. "U nás se zase do zelí vždy přidávala celá jablka. Nasála šťávu ze zelí a byla velmi chutná," dodal mladý muž z Hlučína. Někteří pak do soudku se zelím dávají i půlky celých hlávek. Zelné listy tak změknou a dají se využít v kuchyni. Výborné jsou plněné směsí mletého masa a rýže.

Sklizeň v plném proudu

Společnost ZP Otice, pod kterou spadá i Zelenina Malé Hoštice, hospodaří celkem na 2700 hektarech půdy. Na většině ploch pěstuje obilniny, kukuřici či řepku. Pěstování zeleniny se věnuje na 200 hektarech. Kromě bílého a červeného zelí pěstuje i kuchyňskou cibuli, hlávkovou kapustu nebo červenou řepu. V roce 2012 začala pěstovat i česnek.

Sklizeň zeleniny je podle Ševčíka nyní v plném proudu. Každý den se na ní a na následném zpracování podílí 150 pracovníků. Kromě klasického Otického bílého zelí nabízí i kysané červené zelí a specialitu kysané zelí bílé s mrkví.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...