Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

V kysaném zelí z obchodů chybí vitamíny, prokázal test

Kysané zelí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kysané zelí - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Kysané zelí bylo vždy považováno za vitamínovou bombu a prostředek prevence řady chorob. Pokud si ale domů přinesete balíček zelí z obchodu, pravděpodobně svému zdraví moc nepomůžete. V některých výrobcích totiž úplně chybí vitamín C. Tedy látka, kvůli které je zelí vyhledávané.

Jen třetina vzorků kysaného zelí z pultu českých obchodů obsahuje bakterie mléčného kvašení. Většina výrobků je totiž tepelně ošetřena sterilací a doplněna chemickými konzervanty, tím dochází k úbytku přirozeně působících a žádoucích bakterií mléčného kvašení. Testování provedla nezisková organizace dTest.

Čtěte také o testování potravin:

Výsledky testu ukázaly, že ve třech z 21 vzorků úplně chybí vitamín C. Každý sedmý výrobek je tak prodáván bez látky, kvůli kterým lidé kysané zelí nejčastěji kupují. Ve všech výrobcích naopak nechyběl vitamín K.

Co nejméně úprav

"Základní podmínkou je kupovat takové zelí, které prošlo co nejmenším množstvím úprav. To spotřebitel pozná, pokud bude číst důkladně údaje na obalu. Důležité je číst informace o složení výrobku, sterilaci a i konzervaci," říká manažer testování Václav Beneš.

"I po sterilaci se může nějaký vitamín C ve výrobku zachovat, což vyplynulo i z testování, ale tepelnou úpravou dochází k velkému úbytku vitamínu. Na druhou stranu jsou i nesterilovaná zelí, který vitamín C nemají," dodává Beneš.

Zklamáním testu bylo slovenské kysané zelí značky H + H a výrobek Znojmia Kysané zelí (Hamé, Kunovice). Oba výrobky přitom na obsah vitamínů na svém obalu lákají, uvádí dTest.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...