Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Pokud má kočka přetažená třetí víčka, navštivte veterináře

Broušení drápků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Broušení drápků | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Ve vnitřním koutku oka se u koček nachází tzv. třetí víčko (mžurka), které je za normálních okolností skryté a majitel vůbec netuší, že podobná struktura v oku zvířete existuje. Objevení se třetího víčka v oku může signalizovat zdravotní problém.

Třetí víčko je bílé až světle růžové barvy a leží na povrchu oka, skryté pod víčky. Mžurka je zpevněná chrupavkou a při své základně má slzní žlázu. Když je třetí víčko podrážděné, může zčervenat.

Třetí víčko působí jako lymfatická uzlina oka, udržuje nečistoty a jiné nežádoucí částice mimo oko. Vychází z očního koutku, který je blíže k nosu. Zatáhnuté třetí víčko nemusí být vůbec vidět, případně je zřetelné jen nepatrně při očním koutku.

U koček je pohyb třetích víček pasivní, na rozdíl od ptáků a plazů, kteří mohou třetím víčkem aktivně hýbat dle potřeby. Třetí víčka jsou tlakem oční koule skryté. V případě očekáváného nebezpečí (např. při souboji koček), se třetí víčko pomocí speciálního očního svalu nepatrně povytáhne, což umožní ochranu rohovky. Stejně tak v případě poranění působí třetí víčko jako ochrana oka.

Pokud má kočka delší dobu přetažené třetí víčko přes oko, může to znamenat, že s ní není něco v pořádku. Objednejte ji proto bezodkladně na vyšetření k veterinárnímu lékaři. Když je jedno víčko přetažené přes oko více než druhé, je pravděpodobné, že kočka má oko zraněné. Poranění oka jsou bolestivá a mohou se rychle zhoršovat.

Obecně platí, že pokud je víčko přetažené jen na jednom oku, je problém v samotném oku. Jsou-li přetažená víčka přes obě oči, jedná se pravděpodobně o větší zdravotní problém zvířete. Existuje celá řada důvodů, proč k tomu došlo:

  • Když je kočka v hlubokém spánku nebo pod vlivem sedativ, třetí víčka mohou více vyčnívat.
  • Dalším důvodem může být nádorové onemocnění třetích víček (squamocelulární karcinom). Vyskytuje se příležitostně. Častěji u koček pohybujících se venku a u koček s bílou srstí v důsledku expozice přímému slunci. Plemenná predispozice existuje u Burmských koček.
  • V případě, že Vaše kočka výrazně ztratila na váze, tukový polštář nacházející se za očima se zmenší, a tím dojde ke změně polohy oka v orbitu a třetí víčko se stane více viditelným.
  • Zřídka se třetí víčka přetáhnou přes oči v důsledku zánětu z neurologické, respirační nebo střevní infekce.
  • Poškození nervu ovládajícího třetí víčka může mít za následek znatelné (více viditelné) přetažení třetích víček přes oči. Může k němu dojít v důsledku úrazu nebo zánětu po chirurgickém zákroku (zejména při chirurgii ucha nebo zubů).
  • Tzv. Hawsův syndrom se u koček projevuje oboustranným vyčníváním třetích víček. Ve většině případů je příčina neznámá. Podle některých teorií to může být způsobeno zvýšenou stimulací parasympatického nervového systému např. zánětlivým onemocněním střev, rychlejší evakuací trusu nebo průjmem.
  • I těžká dehydratace může mít za následek přetažení třetích víček přes oči.

Přetažené třetí víčko přes oko významný signál k tomu, abyste s kočkou co nejdříve navštívili veterinárního lékaře.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!