Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přes 250 zavražděných pacientů. ’Doktor Smrt’ způsobil Británii šok

Lidé

  5:00
LONDÝN/PRAHA - Z prostěradla si udělal cosi jako provaz. Ten přivázal k mřížím okna. Bylo něco po šesté ráno, 13. ledna 2004. Harold Shipman si provaz z prostěradla uvázal kolem krku a zavěsil se na něj. Jeden z nejhorších sériových vrahů světa ukončil svůj život.

Harold Shipman se nikdy nepřiznal. foto: Repro Channel 5

Sérioví vrazi

Server Lidovky.cz vám od ledna každé pondělí přináší nový seriál - příběhy největších sériových vrahů světa. Sériovým vrahem je člověk, který zabije několik lidí v delším časovém období. Vrah, který zabije velké množství lidí najednou - například Nor Anders Behring Breivik, se nazývá masovým vrahem. Všechny příběhy najdete na www.lidovky.cz/vrazi.

Druhý den vyšly britské bulvární deníky s titulky, které ostatní vrahy vyzývaly k následovaní Shipmanova činu. „Ráno vstanete, zavolají vám, že se Shipman zabil a vy přemýšlíte, jestli není příliš brzy na panáka. Pak ale zjistíte, že je kvůli tomu hodně lidí naštvaných,“ prohlásil tehdejší ministr vnitra David Blunkett. Shipmanova sebevražda naštvala příbuzné více než dvou stovek lidí, které zabil. Přiznání, byť k jedné vraždě, se totiž nedočkali.

U svých pacientů v Hyde u Manchesteru měl skvělou pověst. Oblíbili si ho pro jeho vstřícnost. Až později poznali, jak arogantní jejich praktický lékař je. Mnohem horší tajemství čekala na odhalení desetiletí. Harold Shipman působil v Hyde jako praktický lékař více než 20 let. Pomáhal celým rodinám, když bylo potřeba, navštěvoval je doma i o víkendu. „Měl pověst toho, kdo je pro pacienty vždy dostupný, dělá pro ně všechno nad rámec běžných povinností. Zkrátka takový staromódní doktor,“ řekl v dokumentu britského Channel 5 Jeremy Dirckze - další lékař z města Hyde.

Odběr krve? Ne, vražda

Shipman měl na starosti 3000 lidí. Jednou z nich byla i Kathleen Grundyová. V 81 letech byla nesmírně aktivní, na svůj věk velmi čilá a zdravá, stále aktivní v charitě. Její oblíbený lékař ji jednoho dne v roce 1998 požádal, zda by se nezúčastnila výzkumu, který byl právě zaměřen na zdravé staré lidi. Grundyová neváhala a souhlasila. 24. června ji proto Shipman navštívil u ní doma a řekl, že provede odběr krve. Přiměl ji, aby si lehla na pohovku a vyhrnula rukáv. Dvaapadesátiletý muž jí pak píchl smrtící dávku morfinu.

Kathleen Grundyová, poslední Shipmanova oběť.

Druhý den Shipman příbuzným odevzdal úmrtní list, na kterém uvedl jako důvod smrti vysoký věk. Tři týdny poté dostali příbuzní závěť. V té Grundyová všechen svůj majetek v hodnotě 386 000 liber odkázala Shipmanovi. To okamžitě vzbudilo podezření a smrt začala řešit policie. Případ největšího britského sériového vraha měl brzy poznat celý svět.

Tehdy ale ještě nikdo z detektivů netušil, že vražedné řádění začalo již několik desetiletí předtím. Medicínu dostudoval Shipman v roce 1970, jeho výsledky na univerzitě byly ale nepřesvědčivé. První práci dostal v nemocnici v Yorkshire. Tam si však rychle vypracoval pověst skvělého doktora. „Pacienti ho milovali, jednal s nimi s respektem. Výborně vycházel i s kolegy. Byl to profesionál každým coulem,“ popsala pro Channel 5 Margaret Sivornová, která v nemocnici pracovala jako sestra.

Harold Shipman během studií.

Jenže služby v nemocnici byly dlouhé, zahrnovaly spoustu přesčasů a znamenaly i nápor na nervy. Shipman začal experimentovat s opiáty a brzy se stal na nich závislý. Dokázal to však utajit. Jenže právě v tuhle dobu začal tehdy pětadvacetiletý doktor vraždit.

V yorkshirské nemocnici Pontefract podepsal úmrtní list 133 pacientů. Podle policie jich nejméně 23 zabil sám. Podle psychiatrů si tak Shipman zřejmě ulehčoval práci, chtěl vykonávat lékařskou praxi jen za podmínek, které se mu hodily. Velkou roli v tom hrál i zážitek z mládí. Když mu bylo 17 let, zemřela jeho matka na rakovinu plic. Shipman byl svědkem, jak jeho matce píchají dvakrát denně velké dávky morfinu, po kterých jí bylo lépe a bolest ustoupila. I proto se nakonec stal lékařem.

Záplava drog

V roce 1974 měl Shipman manželku a dvě malé děti, proto hledal lépe placené místo. To našel jako praktický lékař V Todmordenu u Yorkshiru. Pacienti si ho rychle oblíbili, i proto, že jim bez ostychu předepisoval léky na bolest - v podstatě drogy. Sám drogy neustále užíval, falšoval záznamy o vydaných lécích. Kromě toho dál vraždil pacienty, hlavně ty starší. A sám vyšetřoval příčinu smrti a vystavoval úmrtní listy.

Vraždy se podařilo utajit, ale užívání drog ne. V roce 1975 si vysokých výdejů opiátů všimli lékárníci a nahlásili to. Shipman mohl přijít o lékařský diplom, ale vyvázl jen s pokutou 600 liber a musel na léčení.

V roce 1977 získal práci v lékařském centru v Hyde. Tady téměř nikdo o jeho minulosti nevěděl. Jeho pacienti si ho opět rychle oblíbili, byl pro ně dostupný i v sobotu, což bylo neobvyklé. „Uměl naslouchat lidem. Všichni si o něm mysleli, že je skvělý doktor,“ řekl Roy Saxton, synovec jedné z obětí. „Měl skvělou pověst.“

Harold Shipman se nikdy nepřiznal.

První rok v Hyde Shipman nikoho nezabil. Začal ale hromadit zásoby opiátů. Morfin buď předepisoval pacientům, kteří ho nepotřebovali, nebo předepisoval větší dávky a část si nechával, nebo ho nepíchal na rakovinu umírajícím pacientům, a schovával si ho.

Od roku 1978 si vypracoval vražedný model. Své pacienty, kteří žili sami, navštěvoval doma a píchal jim smrtelné dávky opiátů. Příbuzné pak nabádal, ať zemřelého zpopelní. Tak mizely důkazy. V roce 1985 už měl na svědomí okolo 40 až 50 životů.

V roce 1992 se nechal Shipman fotit s nejstarším a nejmladším pacientem.
Už se asi nikdy nedozvíme, kolik lidí Shipman zabil doopravdy.

„Predátor. To je asi slovo, které ho nejlépe vystihuje. Zaměřil se na nejvíce zranitelné členy společnosti,“ popsal detektiv Bernard Postles z manchesterské policie. Predátor Shipman v roce 1992 opustil lékařské centrum a otevřel si svoji vlastní praxi. Pak se jeho vražedné „šílenství“ ještě více vystupňovalo.

Osmdesát procent obětí byly ženy

Shipman nebyl génius, dělal chyby. Důvěra příbuzných v oblíbeného lékaře a neschopnost úřadů propojit stížnosti na Shipmana mu umožňovaly dál praktikovat. Od roku 1992 tak měl všechno, po čem toužil. Svoji praxi, tisíce vlastních pacientů, milující rodinu... A také možnost zabít kohokoliv, koho bude chtít. Osmdesát procent jeho obětí byly ženy, nejmladší potvrzené oběti bylo 41 let, policie ho však podezřívá i z vraždy čtyřletého dítěte.

Harold Shipman - lékař, feťák a vrah.

Shipman za prvních 20 měsíců své soukromé praxe zabil 23 pacientů. S počtem vražd se zvyšovalo i jeho sebevědomí. Až do roku 1994 vždy po vstříknutí opiátů zůstával s obětí až do doby, než zemřela. Nyní si už věřil natolik, že po aplikaci vysoké dávky opiátů odešel. V roce 1995 zabil 30 svých pacientů, stejně tak v roce 1996. Shipman už vraždil nejen u obětí doma, ale i přímo ve své ordinaci.

Edith Bradyová doplatila na Shipmanovu špatnou náladu.

Dvaasedmdesátiletá Edith Bradyová svému doktorovi plně důvěřovala, docházela k němu několikrát měsíčně. „Shipmana měla ráda. Sblížili se, nakupovala mu,“ líčila dcera Pam Turnerová. Bradyová díky častým návštěvám zjistila, že je Shipman velmi náladový. 13. května 1996 neměl Shipman opět náladu. Proto Bradyovou zavraždil.

Když se příbuzní Bradyové dostavili do ordinace, ošetřoval Shipman normálně pacienty - i když za zástěnou leželo mrtvé tělo. Shipman tvrdil, že Bradyová zemřela na infarkt. Stejně jako u většiny svých obětí jí vystavil úmrtní list a doporučil zpopelnění.

Irene Chapmanovou zavraždil Shipman v roce 1998. O 20 let dříve se stala obětí i její matka.

Rozsah Shipmanových činů je nepředstavitelný. V některých případech zabil více členů rodiny. V roce 1978 zavraždil Sarah Marslandovou. Tehdy se její smrt nezdála dceři Irene Chapmanové. O dvacet let později ji Shipman zabil také.

V roce 1998 si podezřelých úmrtí Shipmanových pacientů začali všímat i jiní lékaři v Hyde. Dali podnět policii, ta ale po třítýdenním vyšetřování nic podezřelého neobjevila a případ odložila. Podle pozdějšího vyšetřování zkrátka nikdo z policistů nemohl uvěřit, že by doktor vraždil své pacienty. Shipman je jediným lékařem, který byl kdy za to v historii Británie odsouzen.

Exhumace

Po odloženém vyšetřování zabil Shipman další tři pacientky, poslední byla Kathleen Grundyová. Až případ podivného dědictví v hodnotě desítek milionů korun sériového vraha zastavil. Měsíc po jejím pohřbu exhumovali policisté tělo. „Je to divný pocit, účastnit se něčeho podobného. Snažili jsme se být co nejvíc ohleduplní,“ říkal detektiv Postles.

Exhumace jedné z Shipmanových obětí.

Několik hodin poté provedla policie razii u Shipmana v ordinaci a doma. Detektivové nalezli u něj doma šperky obětí a ampulky s opiáty. V garáži měl také krabici se záznamy svých pacientů, většina z nich byla na první stránce přepsána červeným fixem - velký nápis hlásal mrtvá/mrtvý.

O několik dní později patologové zjistili v těle Kathleen Grundyové vysoké hodnoty morfinu. 7. září 1998 byl Shipman zatčen a obviněn z její vraždy. Detektivové začali prověřovat všechny pacienty oblíbeného lékaře. Průměrně je ve Velké Británii ročně provedeno 3 až 5 exhumací. Mezi srpnem až prosincem 1998 to bylo 11 případů - všechny kvůli Shipmanovi.

31. ledna 2000 uznal soud doktora Harolda Shipmana vinným ze zavraždění patnácti osob smrtící injekcí a z padělání závěti Kathleen Grundyové. Byl odsouzen k patnácti po sobě následujícím doživotním vězením a soudce doporučil, aby nebyl nikdy propuštěn. Shipman vinu ve všech případech popřel.

Počet zavražděných? Zřejmě víc než 250

Mezi lety 2001 a 2002 proběhlo velké vyšetřování policie, které určilo, že Shipman zabil nejméně 215 svých pacientů, přičemž reálný počet zavražděných je zřejmě přes 250. Většina jeho obětí byly starší ženy v dobrém zdravotním stavu.

Den před svými osmapadesátými narozeninami spáchal Shipman v yorkshirské věznici Wakefield sebevraždu.

Důvěryhodný doktor, nebo bezcitný vrah?

Další případy