Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britové si hráli na nacisty. Vrahové z močálů kvůli sexu zabili nejméně pět dětí

Lidé

  5:00
LONDÝN/PRAHA - I zkušení policisté v soudní síni slzeli. „Prosím, nechejte mě na pokoji, prosím. Prosím, mami, prosím. Nemůžu mluvit. Nemůžu dýchat. Bože, prosím. Proč? Co to se mnou děláte?“ Pak hlas na nahrávce desetileté Lesley Ann Downeyové, nejmladší obětí vrahů z močálu, slábl.

Ian Brady a Myra Hindleyová v 60. letech šokovali Británii. foto: ČTK/PA/ZUMA

Sérioví vrazi

Server Lidovky.cz vám od ledna každé pondělí ráno přináší nový seriál - příběhy největších sériových vrahů světa. Sériovým vrahem je člověk, který zabije několik lidí v delším časovém období. Vrah, který zabije velké množství lidí najednou - například Nor Anders Behring Breivik, se nazývá masovým vrahem. Všechny příběhy najdete na www.lidovky.cz/vrazi.

Jejich řádění v 60. letech minulého století šokovalo Velkou Británii. Dvojice milenců Ian Brady - Myra Hindleyová kvůli chtíči zavraždila nejméně 5 dětí ve věku 10-17 let. Kdo ví, kolik obětí by ještě zabili, nebýt Davida Smithe.

Smithovi bylo 17 let a nebyl to žádné neviňátko. Poprvé měl problémy se zákonem už v 11 letech, později se dopustil i násilných trestných činů. Smith byl švagrem Hindleyové a té nedalo moc práce svého příbuzného přemluvit ke společné „práci“.

Pohled na močály Saddlewort dnes.

Sekera a strašné rány

6. října 1965 přijal pozvání a dostavil se do domu, kde Brady s Hindleyovou bydleli. Brady mu na místě vysvětlil, že chce okrást „jednoho buzeranta“ a že si vydělají spoustu peněz. Brady si na nádraží v Manchesteru všiml sedmnáctiletého Edwarda Evanse. Toho vylákal do domu pod slibem pití vína a sexu.

David Smith s manželkou Maureen.

Smith se pak v domě seznámil se svým vrstevníkem. Pak se vydal pro několik malých lahviček vína. O minutu či dvě později později slyšel, jak na něj z obývacího pokoje křičí. „Slyšel jsem křik, zněl jako ženský, opravdu vysoký hlas. Výkřiky poté pokračovaly. Pak jsem zaslechl, jak na mě Myra volá: Dave, běž mu pomoci. Když jsem doběhl do obýváku, uviděl jsem toho mladíka, jak leží s hlavou a rameny na gauči, nohy měl na podlaze. Ian stál nad ním a měl v ruce sekeru. Pak ji zvednul nad hlavu a zasáhl sekerou mladíka zleva do hlavy. Slyšel jsem ránu, příšernou ránu. Znělo to strašně.“

Sedmadvacetiletý Brady seknul Evanse do hlavy ještě několikrát, ten ale stále pořád žil. Nakonec ho uškrtil elektrickým kabelem. Smith mu pak musel pomoci zabalit tělo do plastové fólie a přenést do jednoho z pokojů. Musel pomáhat i s úklidem krve. „Tolik nepořádku jsme tu ještě neměli. Většinou stačila jedna rána,“ říkal Brady. Hindleyová byla v době vraždy v kuchyni, s úklidem krve a kusy tkání však pomáhala. A Smith byl šokován, jak u toho byla veselá a vtipkovala.

Hindleyová Bradymu úplně podlehla.
Ian Brady byl bisexuál, spíše však preferoval muže.

Brady pak Smithovi řekl, že mu musí druhý den po obědě přijít pomoc s odklizením těla z domu. Sedmnáctiletý Smith se vrátil v noci za manželkou Maureen, vzbudil ji a vypověděl, co přítel její sestry spáchal. Maureen trvala na tom, že okamžitě všechno oznámí policii. Zajeli k nejbližší telefonní budce, ozbrojení nožem a šroubovákem, kdyby náhodou potkali Bradyho, jeho dům byl totiž nedaleko. Pak policii Smith popsal, co před několika hodinami viděl. Z telefonní budky se nehnuli, dokud si je tam nevyzvedla policie.

Tajemství kufru v úschovně

Víc než dvě desítky policistů se vydaly brzy ráno 7. října do domu v Hattersley na okraji Manchesteru. Prohledali dům a nakonec našli Evansovo zabalené tělo. Brady byl zatčen za podezření z vraždy, Hindleyová ne. Svého přítele na policejní stanici doprovodila, tam však odmítla vypovídat, řekla jen, že došlo k hádce a Brady Evanse zabil nešťastnou náhodou. Protože policie neměla žádné důkazy, že by byla Hindleyová do zabití zapojena, mohla jít domů. Policie jí zadržela až o čtyři dny později. Tehdy ještě netušila, že mají v rukou pár sexuálních sadistických vrahů...

Hindleyová v době po zadržení Bradyho.

Kriminalisté pečlivě prohledali celý Bradyho dům. Uvnitř Bible našli lístek z úschovny zavazadel na manchesterském nádraží. V úschovně našli kufr. Uvnitř byly pornografické fotky dětí a audionahrávky. Ty obsahovaly hlas jakési dívky prosící o život a zachytily i její vraždu.

Smith policii řekl, že Brady před ním vtipkoval o tom, jak pohřbíval děti v močálech. V kufru byly i fotky Hindleyové se psem u močálů Saddlewort. Podle nich detektivové vytipovali místa, kde by mohly být hroby případných obětí. Policie tak s Hindleyvou zadržela i jejího psa. Veterinář ho uspal a chtěl určit podle zubů jeho stáří, což mělo pomoci identifikovat, kdy byly snímky v močálech pořízeny. Pes během uspání uhynul, což Hindleyovou rozzuřilo.

Hindleyová se psem u močálů.

Těla v močálech

Leslie Ann Downeyová.

10. října 1965 nalezli policisté v močálech Saddlewort tělo desetileté Lesley Ann Downeyové, která zmizela v minulém roce. Právě jí patřil zmučený hlas na nalezených nahrávkách. O 11 dní později našla policie tělo 12letého Johna Kilbrideho, pohřešovaného od listopadu 1963. Poprvé v britské historii byla jako spolupachatelka v případě sériových vražd dětí obviněna žena.

Myra Hindleyová se narodila 23. července 1942 v chudé dělnické čtvrti v Manchesteru. Její rodiče ji po narození druhého dítěte poslali bydlet k babičce, která žila přes ulici. Jako náctiletá propadla rock’n’rollu, nosila odvážné sukně, silné líčení a vlasy si peroxidem odbarvila na blond. Otřásla s ní však smrt jejího nejlepšího kamaráda, který se utopil v rybníce. Myra hledala útěchu ve víře, stala se z ní silná katolička, i když předtím v Boha nevěřila.

Vztah z kanceláře

V 17 letech se zasnoubila s prodavačem v místním koloniálu. Jenže vztah i rutinní život ji brzy začal nudit. Našla si práci jako písařka a sekretářka. V zaměstnání poznala i Bradyho. O čtyři roky starší muž si jí zpočátku nevšímal, ona se do něj ale zamilovala, byla jím doslova fascinována, denně si o něm psala do deníku.

Normální pár nebo vraždící monstra?

Ian Brady byl Skot, který vyrůstal v pěstounské rodině. Byl bisexuál, který spíše dával přednost mužům. O vánočním večírku v roce 1961 se však tihle dva dali dohromady. Na první rande ji vzal do kina na záznam norimberských procesů. Brady byl totiž vším nacistickým fascinován. Poslouchal fašistické pochodové písně, prohlížel fotografie z koncentračních táborů, četl Hitlerův Mein Kampf. Miloval ale i dílo Markýze de Sade.

Hindleyová rychle jeho extrémně pravicové názory převzala za své. Uzavřela se a žila jen pro svého milence. I jejich sexuální život se nesl v duchu sadomasochistických her na nacisty.

Tělo Pauline Readeové našli až v roce 1987.

12. července 1963 se šestnáctiletá Pauline Readeová vypravila do tanečního klubu. Nikdy tam ale nedošla. Potkala totiž svou sousedku Myru. Ta ji nalákala do auta a odvezla do močálů. Na motorce za autem jel Brady. V močálech Readeovou praštil lopatou, podřízl krk a znásilnil. Její tělo objevili detektivové až v roce 1987.

John Kilbride zmizel na dva roky. Pak našli jeho tělo.

Další vražda se odehrála 23. listopadu, den po události která otřásla celým světem - atentátu na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. 12letý John Kilbride chodil každou sobotu vypomáhat na místní trh, balil stánky. „Viděl jsem ho naposledy toho dne ráno, když jsem vstával. Jenže John se večer nevrátil. Máma v půl sedmé zavolala policii. Po celém městě jsme vyvěsili plakáty s Johnovou tváří,“ řekl v britském dokumentu Born to Kill? bratr Danny Kilbride. Johna Kilbridea dovedla do auta k Bradymu Hindleyová. I on byl sexuálně zneužit a zabit.

Tělo Keitha Bennetta se nikdy nenašlo.

16. června 1964 zmizel 12letý Keith Bennett. Z domova se vydal k prarodičům. Pak následoval stejný scénář. Na první pohled sympatická žena ho nalákala do auta a unesla. Hluboko v močálech mu Brady omotal kolem krku klínový řemen, zlomil mu vaz a znásilnil ho. Kde leží jeho tělo, nikdy vrahové neřekli. Bennettovi příbuzní i více než půlstoletí po vraždě prohledávají močály a snaží se najít pozůstatky.

26. prosince 1964 unesli Brady s Hindleyovou desetiletou Downeyovou. Už jí nevezli do bažin, ale do svého domu. Mučili ji, fotografovali a to co dělali, nahrávali na páskový magnetofon. Pásky však později pomohly usvědčit Hindleyvou, její zapojení do vraždy bylo prokazatelné. Tělo zavražděné dívenky pak odvezli do močálů.

Nejdéle „sedící“ vězeň

Brady a Hindleyová před policisty i u soudu jakoukoliv vinu odmítali, všechno házeli na Smithe. Soud je však poslal do vězení na doživotí. Přiznali se až po více než 20 letech. Policie v dalších desetiletích přišla na to, že vrahové z močálů mohli zavraždit více dětí. Nepodařilo se jim však další vraždy prokázat. Několikrát pokračovalo i pátrání po dvou neobjevených tělech obětí. Pozůstatky Pauline Readeové našli po nových výpovědích vraždícího páru v roce 1987. Kde leží Bennettovo tělo, nechtěli říct.

Někde v těchto místech by mohlo být podle policie Bennettovo tělo.

Myra Hindleyová strávila ve vězení 33 let. Zemřela tam 15. listopadu 2002 na ve věku 60 let na komplikovaný zápal plic. Devětasedmdesátiletý Ian Brady je stále ve vězení v Durhamu a je momentálně nejdéle „sedícím“ vězněm Anglie. Už v roce 1982 justice doporučila, aby Brady nikdy nebyl propuštěn.

Další případy