1. listopadu 2014 6:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Univerzita Karlova je 67. nejlepší v Evropě. Exceluje v matematice

Univerzita Karlova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Karlova | foto: Lidové noviny

PRAHA Univerzita Karlova v Praze se v novém mezinárodním žebříčku hodnotícím kvalitu světových vysokých škol umístila na 179. místě, v rámci Evropy byla 67. Postavení v žebříčku Best Global Universities Rankings hodnotí nejstarší česká univerzita jako významný úspěch, uvedla Univerzita Karlova v tiskové zprávě.

Z domácích vysokých škol se mezi 500 nejlepších světových dostaly ještě České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci.

Kritérium: vědecká činnost vysokých škol

Hodnocení, které publikovala americká společnost U. S. News & World Report, je omezeno na vědeckou činnost vysokých škol. Hlavním zpracovatelem srovnání je společnost Thomson Reuters, do jejíhož portfolia náleží Web of Science (bibliografická a citační databáze) či InCites (analytický nástroj pro bibliometrické srovnání).

Výsledné skóre se skládá z deseti indikátorů. Největší váhu mají celosvětová a regionální vědecká reputace vysoké školy. Dalších šest indikátorů se vztahuje k publikační činnosti, kde je největší důraz kladen na počet publikací a počet vysoce citovaných publikací, tedy těch, které náleží mezi deset procent nejcitovanějších prací v daném oboru.

Poslední dva se soustředí na počet udělených doktorských titulů celkem a v přepočtu na jednoho akademického pracovníky. Sleduje se tak kvantita i kvalita vědecké činnosti.

Nejvyšší skóre (100 bodů) získala Harvardská univerzita. Americké vysoké školy se umístily na prvních čtyřech místech, za Harvardem následovaly MIT, Berkley a Stanford. Pátá a šestá příčka patřila elitním britským vysokým školám Oxfordu a Cambridge.

Karlova univerzita měla skóre 48,3 bodu. ČVUT bylo ve čtvrté stovce a Univerzita Palackého ve druhé polovině páté stovky. Univerzita Karlova ze známých vysokých škol předčila například Lomonosovu univerzitu v Moskvě.

  • Vedle celkového žebříčku byly zveřejněny také seznamy stovky nejlepších institucí v jednadvaceti oborech.
  • Univerzita Karlova se mezi elitu dostala ve třech oborech, v matematice, fyzice a botanice a zoologii.
  • Nejlépe dopadla v matematice, kde byla hodnocena jako jedenáctá v Evropě a jednapadesátá celkem.
ČTK, Lidovky.cz

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz