Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak na krásnou zahradu? Sázejte obyčejné místní rostliny

Magazín

  10:02
Tento trend souvisí určitě se suchými léty a také s tím, že se často snažíme minimalizovat čas, který trávíme na své zahradě údržbou. Vždyť co poroste lépe a bez naší pomoci než rostliny, které prostě na dané místo patří a bez přemlouvání tam i prosperují?

Šalvěje a traviny promíchané do sebe působí jako jemná nedbalá elegance foto: Atelier Flera

Existují hory knížek s nekonečnými seznamy vhodných rostlin pro specifická stanoviště. Nejdůležitější na výběru zeleně je ovšem to, že by měl probíhat koncepčně. Nenakupujte v zahradnictví všechno, co se vám líbí nebo co zrovna kvete. Před návštěvou supermarketu si přece také nejdříve promyslíte, co chcete vařit a jíst, víte, že není rozumné kupovat vše, co vám právě zavoní pod nosem.

Silné zahrady totiž stojí na nenápadné, avšak sebevědomé zelené hmotě. Výraznější rostliny si pak zaslouží v zahradě vyniknout jen na přesně vytipovaných místech, kde skvěle vyzní a navzájem si nekonkurují.

Půdopokryvné rostliny tvoří nejnižší patro ve výsadbě, na které se často...
Půdopokryvné rostliny tvoří nejnižší patro ve výsadbě, na které se často...

Jestli byste se při tvorbě zahrady měli v některém okamžiku poradit s odborníkem, pak ta chvíle právě nastala. Spolu se zahradníkem nebo zahradním architektem vytvořte komplexní plán na ozelenění vašeho exteriéru.

Nakupujte v místním zahradnictví. Zdejší rostliny budou zvyklé na lokální podmínky, květiny nebudou rozmazlené a bude se jim u vás dobře dařit. Mému srdci blízká tendence současné zahradní architektury preferuje skoro až plevelné druhy; a ačkoliv jsou obecně sice většinou považovány za méněcenné, v zahradě velmi spolehlivě fungují jako výplňová zeleň, tedy jako kulisa pro efektní dominanty.

Nezapomínejte na velké stromy i na trvalky

Při skladbě rostlin myslete na všechna tři výsadbová patra — stromové, keřové a nejnižší trvalkové, na které se často zapomíná. Přitom právě toto bylinné patro dodává zahradě atmosféru. Rostliny k sobě plánujte tak, jak je vidíte v přírodě — k břízám dejte traviny, ke kosodřevinám vřesy.

Ferdinand Leffler

Vystudoval obor Krajinné plánování v kombinaci se zahradním inženýrstvím na České zemědělské univerzitě. Je zakladatelem atelieru Flera, který patří k největším v Evropě a kde se věnuje projektům soukromého i veřejného prostoru. Několikrát se svým týmem získal titul Zahrada roku. Úspěšně realizuje projekty v Evropě i ve světě - v Kanadě, ve Střední Americe nebo africkém Zanzibaru.

Je spoluautorem a moderátorem ceněného televizního pořadu Ferdinandovy zahrady, jehož druhou sérii teď vysílá Česká televize. Vydal knížku Žijte ve své zahradě (byla přeložena do angličtiny a vyšla též jako e-kniha) a knížku pro děti Kukadýlko. Pořádá každoroční výstavu umění ve veřejném prostoru Umění ve městě, je spolumajitelem a jedním z kurátorů galerie exteriérového umění Flera Gallery. V rámci Flera Academy se snaží o osvětu zahradní architektury a diskusi mezi odbornou a laickou veřejností. Zpívá v rockové kapele Boys don't cry, má čtyři děti a se svou velkou rodinou žije v domku nedaleko Prahy. Ve vztazích i v zahradách oceňuje pravdivost a upřímnost bez přetvářek.

Myslete na to, že rostliny v zahradě dokážou mnohem více než jen těšit vás svými květy či plody. Vegetace vytváří ochranu i soukromí, dokáže propojit jednotlivé zahradní prvky, přičemž ty nevzhledné či příliš výrazné umí schovat. Nebojte se záhony přitáhnout až přímo k terase.

Když sucho rostliny (tolik) nebolí

Velkým problémem v Česku se stává sucho. Je potřeba na něj reagovat i v zahradě, připravit na něj samotné rostliny. Jedním z nich je správný výběr rostlin. Vhodně vybrané rostliny budou lépe prospívat a vy se místo pravidelné údržby budete moci kochat dobře prosperující oázou (seznam doporučených druhů pro různá stanoviště najdete ve fotogalerii). Nejlepší inspiraci najdete i v okolní přirozené vegetaci: to, co prosperuje v podobných podmínkách za vaším plotem, bude s velkou pravděpodobností fungovat i u vás. Pamatujte, že příroda nepleje a uměle nezalévá.

Mezi rostliny, které si lebedí na slunci patří třapatky, pumpavy, kosatce, levandule nebo mavulky. Velké plochy trávníků zmenšete a nahraďte je loukou a či trvalkovými záhony.

Například anglický trávník patří mezi prvky nejnáročnější na vodu, nízko střižený pažit navíc nedokáže ochránit půdu před výparem. Proto když neprší, sečte méně často a nechte stébla delší. Tam, kde trávník slouží jen jako estetický prvek, je namístě uvažovat například o louce a vystřídat krátký střih nedbalou elegancí.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!