Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Můžete do ní dát cokoli. Jak a kdy vznikla papírová krabice?

Papírová krabice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírová krabice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Z cukrárny si v ní nosíte dorty, děti si z ní dělají tajné skrýše, přepravují se v ní banány, stěhováci do ní balí vaše cennosti, on-line obchody v ní posílají knihy... Využití najde papírová krabice v nespočtu oborů lidské činnosti už přesně 200 let.

Papír jako čínský vynález sice lidstvo už tou dobou pár století znalo a naučilo se do něj balit například jídlo či vzácné látky, první doložená bedýnka z tohoto materiálu se však objevila až v roce 1817.

V dnešním Německu se tehdy začala sériově vyrábět papírová krabice, v níž se prodávala válečná strategická hra na dobyvatele. Některé zdroje uvádějí, že ve stejném roce podobnou schránku vyrobil i anglický průmyslník Malcolm Thornhill, ale z dochovaných dokumentů není zřejmé, zda k tomu vůbec došlo a co měla přesně uskladňovat.

Stěhování, ilustrační foto

Dlouhá čtyři desetiletí bylo kolem papírové novinky ticho, až roku 1856 přišli angličtí výrobci cylindrů Edward Allen a Edward Healey se zlepšovákem, který vývoj výrazně posunul kupředu. Nechali si patentovat vlnitý papír, s jehož pomocí vyztužovali své klobouky. A pak už to šlo ráz na ráz. V prosinci 1871 si americký vynálezce Albert Jones podal patent na „zdokonalení balicího papíru“ a materiál na vyztužení cylindrů použil při výrobě krabic. Byly díky tomu pevnější a unesly větší hmotnost než jejich nezvlněné předchůdkyně, jenže jejich produkce byla pomalá a příliš složitá.

Vylepšil ji v roce 1879 brooklynský podnikatel Robert Gair, který provozoval továrnu na výrobu papírových sáčků. Jeden z dělníků tam špatně nastavil lisovací stroj, ale výsledkem jeho chyby byl vynález postupu, během něhož šlo papír zároveň ohnout i oříznout – a na svět přišla skládací papírová krabice. Jeho zlepšovák umožnil výrobu několikanásobně zrychlit.

Roku 1884 pak švédský chemik Carl Dahl vyvinul pevnější papír, který odolával roztržení, roztřepení a protržení – a papírová krabice, jak ji známe dnes, byla hotová. Na začátku 20. století už byla všudypřítomná a začala nahrazovat proutěné či drátěné košíky a menší dřevěné nebo kovové bedýnky.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!