Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
21. února 2017 6:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Můžete do ní dát cokoli. Jak a kdy vznikla papírová krabice?

Papírová krabice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírová krabice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Z cukrárny si v ní nosíte dorty, děti si z ní dělají tajné skrýše, přepravují se v ní banány, stěhováci do ní balí vaše cennosti, on-line obchody v ní posílají knihy... Využití najde papírová krabice v nespočtu oborů lidské činnosti už přesně 200 let.

Papír jako čínský vynález sice lidstvo už tou dobou pár století znalo a naučilo se do něj balit například jídlo či vzácné látky, první doložená bedýnka z tohoto materiálu se však objevila až v roce 1817.

V dnešním Německu se tehdy začala sériově vyrábět papírová krabice, v níž se prodávala válečná strategická hra na dobyvatele. Některé zdroje uvádějí, že ve stejném roce podobnou schránku vyrobil i anglický průmyslník Malcolm Thornhill, ale z dochovaných dokumentů není zřejmé, zda k tomu vůbec došlo a co měla přesně uskladňovat.

Stěhování, ilustrační foto

Dlouhá čtyři desetiletí bylo kolem papírové novinky ticho, až roku 1856 přišli angličtí výrobci cylindrů Edward Allen a Edward Healey se zlepšovákem, který vývoj výrazně posunul kupředu. Nechali si patentovat vlnitý papír, s jehož pomocí vyztužovali své klobouky. A pak už to šlo ráz na ráz. V prosinci 1871 si americký vynálezce Albert Jones podal patent na „zdokonalení balicího papíru“ a materiál na vyztužení cylindrů použil při výrobě krabic. Byly díky tomu pevnější a unesly větší hmotnost než jejich nezvlněné předchůdkyně, jenže jejich produkce byla pomalá a příliš složitá.

Vylepšil ji v roce 1879 brooklynský podnikatel Robert Gair, který provozoval továrnu na výrobu papírových sáčků. Jeden z dělníků tam špatně nastavil lisovací stroj, ale výsledkem jeho chyby byl vynález postupu, během něhož šlo papír zároveň ohnout i oříznout – a na svět přišla skládací papírová krabice. Jeho zlepšovák umožnil výrobu několikanásobně zrychlit.

Roku 1884 pak švédský chemik Carl Dahl vyvinul pevnější papír, který odolával roztržení, roztřepení a protržení – a papírová krabice, jak ji známe dnes, byla hotová. Na začátku 20. století už byla všudypřítomná a začala nahrazovat proutěné či drátěné košíky a menší dřevěné nebo kovové bedýnky.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.