Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Špenát, zelí nebo cibule. Barvení vajíček zkuste letos bez chemie jen tím, co máte doma

Koledníci letos nejspíš vůbec nedorazí. I tak si ale pár vajíček můžete obarvit, třeba alespoň jako hezkou dekoraci na stůl. Zkuste to tentokrát bez barev z obchodu. Krásná a originální vajíčka vytvoříte i s přírodními surovinami (potravinami), které máte běžně doma. Přesně tak, jak to dělaly naše babičky.
  14:00
Technika s cibulovými slupkami je známá – dodávají vejcím béžovo-hnědavý tón....
Z přírodních materiálů se dá získat i modrá. Tuto barvu často označujeme za...

Na barvu budete potřebovat vodu. Na litr vody je dobré přidat dvě lžíce octa, to kvůli stálosti barvy, a lžičku soli. A k tomu samozřejmě vybranou ingredienci.

Máte připraveno? Pak se nabízejí dvě možnosti. Buď do takhle připraveného nálevu (na tři vejce asi půl litru) vložíte syrová vejce a budete je v něm vařit 10 až 15 minut.

Lehkých zelenkavých odstínů dosáhnete vařením vajec v půllitru vody společně s...

Nebo si ze zvolené suroviny připravíte silný nálev. Tedy budete ve vodě (v tomto případě zvolte větší množství vody) vařit pouze danou surovinu, například cibulové slupky. Vajíčka uvaříte natvrdo a následně je vložíte do připraveného, ještě teplého nálevu. Necháte je v něm barvit, ideálně aspoň dvě hodiny, ale klidně i celou noc.

Čím déle vajíčka v nálevu necháte, tím sytější bude odstín barvy. Stejně tak platí, čím víc suroviny necháte ve vodě louhovat, tím výraznější, intenzivnější barva bude.

Komu se líbí vejce matná, nemusí už nic dalšího dělat. Pokud dáváte přednost lesklým, vajíčka po vychladnutí navoskujte kouskem špeku, másla či sádla nebo použijte pár kapek oleje. Přebytečnou mastnotu setřete papírovou utěrkou či kapesníčkem. Tím vejce zároveň vyleštíte.

JAK PŘIPRAVIT PŘÍRODNÍ BARVY

hnědá/skořicová

Do vody vložíte slupky ze žlutých cibulí.

červenohnědá

Do vody vložíte slupky z červených cibulí.

■ červená

Do vody nakrájíte nebo nastrouháte červenou řepu. Další možností je vložit vejce do červeného vína (vodu již nepřidáváme).

■ fialová

Do vody vložíte nakrájené červené zelí.

tmavě modrá až šedá

Do vody rozmačkejte borůvky.

tmavě žlutá

Na jeden litr vody dejte čtyři vrchovaté lžíce kurkumy nebo kari.

světle zelená

Ve vodě nechte vylouhovat tři hrsti kopřiv či pažitky. Touto cestou docílíte jemného zeleného odstínu, tónování.

tmavě zelená

Ve vodě povařte mražený špenát. Pro sytější odstín přidejte trochu kmínu.

Jak vejce ozdobit?

Ani na zdobení nemusíte sáhnout po nálepkách či obtiscích z obchodu. K ozdobení vajíček můžete použít různé rostlinky, které najdete na zahradě. Trávy, řebříček, různé bylinky, listy či květy primulek (prvosenek) apod. Pečlivě přitiskněte na vajíčko, pevně zavažte do silonové punčochy a vložte do barvy.

Hezky bude vypadat i mramorovaný efekt. Toho dobře docílíte při barvení v cibuli. Stačí vejce obalit slupkami a převázat je nití a uvařit.

Velikonoční recepty