Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Česko začíná s očkováním svých občanů. Zapojí se nemocnice i praktici

První očkování zdravotníků proti covidu v Krajské zdravotní Ústí nad Labem. foto: IVETA LHOTSKÁMAFRA

První várka vakcíny dorazila do Česka na základě objednávky EU v prosinci 2020. „Česká republika bude vakcinovat, bude vakcinovat včas a bude na to připravená,“ tlumil obavy veřejnosti ze zpoždění celého procesu na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Blatný. Podle něj se v Česku nechystá stavba nových očkovacích center jako v Německu, protože to kvůli postupné distribuci vakcín není potřeba.
  5:29

Jako první mají být očkováni pracovníci z nemocnic, kteří pečují o nemocné nakažené covidem-19. Následovat budou ostatní zdravotníci a pečovatelé, senioři a nemocní s chronickými chorobami.

Až poté přijde na řadu zbytek dospělé populace. Svá vlastní vakcinační centra připravuje dokonce i firma Škoda Auto, která své zaměstnance chce k očkování motivovat pracovními benefity.

Zanedbatelné riziko

Očkování bude dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Česko má zatím objednán dostatek dávek vakcín k proočkování 6,9 milionu lidí. Pokud by se u někoho z očkovaných vyskytly obávané vedlejší příznaky, zákon počítá s odškodněním za způsobenou újmu, stejně jako je tomu v případech povinné vakcinace.

Kampaň k očkování proti covidu provázejí otazníky, kdo bude její tváří? Bohdalovou prý vláda neoslovila

Podle pediatra a člena České vakcinologické společnosti MUDr. Daniela Dražana jsou závažné nežádoucí účinky vzácné. „U rutinních vakcín se vážné alergické reakce objevují ve frekvenci jedna reakce na jeden milion dávek vakcíny,“ napsal v e-mailu LN. Část vakcín však bude využívat nové technologické postupy.

„U mRNA vakcín se zdá, že anafylaktické reakce budou častější,“ odhaduje Dražan. „Zatím to není možné přesně vyčíslit, ale riziko se může pohybovat někde na úrovni jedné reakce ku sto tisícům dávek vakcíny, tedy stále jsou velmi vzácné. Anafylaktická reakce je velmi dobře zvládnutelná ve zdravotnickém zařízení.“

Lidé se budou moci nechat očkovat asi ve dvou stovkách zařízení. V pozdější fázi se do akce zapojí i zhruba pět tisíc praktických lékařů. Pomáhat mají rovněž kraje a armáda.

Různí výrobci

Zatím máme k dispozici jen vakcínu od firmy Pfizer. V průběhu roku 2021 se ale podle vládní očkovací strategie počítá s dodávkami látek od dalších výrobců: CureVac, Moderna, AstraZeneca, Novavax, Sanofi Pasteur a Johnson & Johnson. Skoro všechny vakcíny vyžadují dvě očkování. Výjimku tvoří přípravek od firmy Johnson & Johnson, jehož bude stačit jen jedna dávka.

Plán očkování

Vakcíny od různých výrobců fungují na odlišných principech. Pacienti si mezi nimi nebudou moci vybírat. Různá centra nebudou mít k dispozici všechny dostupné vakcíny. Pokud očkovaný nebude s aplikací konkrétní látky souhlasit, může ji samozřejmě odmítnout.

„Zatím máme k dispozici pouze jednu vakcínu,“ uvedl MUDr. Dražan. „Mluvit o výhodách či nevýhodách jiných je zbytečné a předčasné. Vakcína, jež je nyní u nás v omezeném množství k dispozici, je vysoce účinná v prevenci nemoci covid-19 s příznaky. Asi si lze jen těžko představit, že by se mohla objevit vakcína ještě účinnější.“

Další očkovací látky na tom budou podobně. „Druhá vakcína, která bude v EU registrovaná, vykazuje stejně vysokou účinnost,“ pochvaluje si lékař.

Druhy vakcín

Očkovací látky společností Pfizer, CureVac a Moderna patří k takzvaným mRNA vakcínám. Představují nejnovější přístup k očkování. Jsou připravené genetickým inženýrstvím. Používají uměle vyrobenou RNA. Organismus si podle ní sám vytvoří některé bílkoviny, z nichž je složený obal nového koronaviru.

Následně vzniká imunitní reakce. Zprávy, že tyto látky mohou způsobit onemocnění covid-19, nejsou pravdivé. Vakcína neobsahuje živý virus. Nemůže ani reagovat s DNA očkované osoby a změnit ji nebo poškodit.

AstraZeneca a Johnson & Johnson představují vektorovou vakcínu. Ta používá jiný neškodný virus jako nosič, cizím slovem vektor. V případě covidu je tímto nosičem upravený adenovirus (dobře prozkoumaná skupina virů, objevená už v roce 1953 – pozn. red.).

Druhy a výrobci vakcín

Propašuje do buněk lidského těla genetickou informaci, na jejímž základě začnou produkovat proteiny koronaviru. Tím se spustí bezpečná imunitní reakce. Firma Novavax, která má výrobní závod i v České republice, vyvinula rekombinantní vakcínu na bázi bílkovin.

„Proteinové vakcíny využívají standardní mnoha desetiletími osvědčené technologie. Vakcína obsahuje antigen, v tomto případě protein S nebo jeho část, a imunitní buňky vytvoří protilátky proti tomuto proteinu,“ upřesňuje MUDr. Dražan.

K falešným zprávám a neodborným názorům na očkování se jako člen České vakcinologické společnosti staví jasně. „Mnoho osobních názorů nevyplývá z vědeckých poznatků, a pokud se veřejně prezentují, již dnes stojí mnoho lidských životů.“

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.