11. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak předejít rakovině? Informujte se na putovní výstavě

Rakovina kůže - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakovina kůže - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA O vážném a mnohdy hrůzu budícím tématu, jakým je rakovina, se lidé mohou poučit zábavnou formou na putovní výstavě Každý svého zdraví strůjcem. Startuje v úterý v Blansku, navštíví celkem osm českých a moravských měst a končí 4. října ve Velkém Meziříčí.

Výstavu ve žlutém stanu pořádá Liga proti rakovině na podporu prevence letos popáté, řekla dnes novinářům předsedkyně ligy Michaela Fridrichová.

Putovní výstava

Blansko náměstí Republiky 11.-12. září

Třeboň Masarykovo náměstí 13.-15. září

Praha 5 pěší zóna Anděl 17.-19. září

Chomutov náměstí 1. máje 20.-21. září

Havlíčkův Brod Havlíčkovo náměstí 24.-25. září

Hradec Králové Masarykovo náměstí 26.-27. září

Strakonice parkoviště u sv. Markéty 1.-2. října

Velké Meziříčí náměstí 3.-4. října

Zdroj: Liga proti rakovině

"Chceme zábavnou formou přiblížit neveselá témata a podpořit nádorovou prevenci," uvedla a připomněla, že vstup na výstavu, informační publikace i vyšetření a odborné rady jsou zdarma.

Rakovina je druhým nejčastějším zabijákem Čechů, ročně je odhalena u 78 000 lidí a vyžádá si 29 000 životů. Podle odhadu odborníků se počty lidí s rakovinou do 20 let ztrojnásobí. Lidé se v osvětové expozici Labyrint zdraví poučí o rizicích a dostanou rady, jak se vyvarovat zhoubného onemocnění zdravým životním stylem.

Preventivní prohlídky hradí pojišťovna

Dozvědí se i to, jaké preventivní prohlídky a vyšetření jim hradí zdravotní pojišťovna a kde si je mohou ve svém regionu vyžádat. Liga přizvala ke spolupráci na putovní výstavě kreslíře Vladimíra Jiránka, Jiřího Slívu a Miroslava Bartáka, jejichž kresby tvoří humorný kontrapunkt a svérázný komentář ke zveřejněným textům. Humor a nadsázku přinášejí také fotografie Františka Dostála, jeho vtipné momentky přistihují lidi v úsměvných, často paradoxních situacích všedního života.

Měření tlaku, BMI a hladiny cholesterolu

Jedna část expozice je věnována dětem, které si v bohatě ilustrovaném výstavním leporelu najdou informace o zdravém životním stylu přiměřené svému věku. Motivací pro pozorné prohlédnutí výstavy jsou jednoduché znalostní testy, po jejich správném vyplnění si děti kromě znalostí odnesou i ceny.

I hraví dospělí nepřijdou zkrátka: výstavu si mohou projít rovněž s testem v ruce a dočkají se odměny. Dospělí si mohou nechat zdarma změřit tlak, BMI, procento tuku v těle či hladinu cholesterolu.

ČTĚTE TAKÉ:

Putovní výstavu, stejně jako třeba poradenské a informační publikace pro veřejnost, projekt v základních školách "Normální je nekouřit", národovou telefonní linku, rekondiční pobyty pro onkologické pacienty či přístrojové vybavení pro Ústav radiační onkologie v Nemocnici Na Bulovce financuje liga z výnosu Českého dne proti rakovině.

Letošní 16. ročník celonárodní sbírky vynesl 13,79 milionu korun, z nich největší díl, 3,919 milionu korun, jde právě na dlouhodobé programy nádorové prevence.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz