11. prosince 2015 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Za nádorem na děložním čípku může být i pohlavní styk

Orgasmus - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orgasmus - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Rakovina dělohy je z gynekologických nádorů nejčastější, rakovina vaječníků se zase nejhůře léčí. Nádorů, které mohou postihnout tyto orgány, je bohužel více, patří k nim také například nádory pochvy nebo karcinom děložního čípku. Podle toho se liší jak diagnostika, tak postup další léčby.

Infekční rakovina

Rakovina děložního čípku je mezi všemi zhoubnými nádory výjimkou v tom, že ji vyvolává infekce, virus, který se přenáší pohlavním stykem. Existuje proti ní očkování, má smysl vakcinovat dívky ještě předtím, než vůbec začnou pohlavně žít – nechrání sice proti všem typům viru, ale platí na ty nejčastější. U rakoviny děložního čípku zároveň už roky běží vcelku spolehlivý screeningový programhrazený pojišťovnami.

Žena jednou za rok podstoupí v rámci gynekologické prevence stěr z děložního čípku, laboratoř pak vyhodnotí, jestli na čípku neprobíhají změny ukazující na vyvíjející se, nebo už dokonce probíhající rakovinu.

Tu lze ve většině případů díky včasnému odhalení snadno léčit. Při prekanceróze (předrakovinném stavu) se odstraňuje postižené místo (říká se tomu konizace), pokud už se nemoc rozvinula, přistupuje se k odstranění celé dělohy, obou vejcovodů a vaječníků. U pokročilých stadií volí lékaři kombinaci ozařování a chemoterapie.

Nezapomínejte na gynekologa

Základem úspěšné léčby tohoto i dalších gynekologických nádorů je v každém případě návštěva u gynekologa, který by měl při podezření na zhoubné onemocnění provést další vyšetření a případně pacientku posléze odeslat na specializované onkologické pracoviště.

Tato pracoviště bývají na onkologických klinikách nebo také při velkých porodnicích. Léčba většinou zahrnuje kombinaci několika metod – v naprosté většině případů jde o chirurgickou operaci, radioterapii a chemoterapii. I když například u nádorů vaječníků se nyní od ozařování upouští.

Anna Příhodová