Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

O cukrovce možná ani nevíte. Jak ji poznat a které hodnoty si hlídat?

Zdraví

  5:00
Diabetes mellitus – nemoc známější jako cukrovka. Zpočátku nebolí a není patrná. V České republice jí trpí asi milion lidí, dalších 200 tisíc si své onemocnění vůbec neuvědomuje.
Dieta - ilustrační foto

Dieta - ilustrační foto foto: Shutterstock

Cukrovka je chronické metabolické onemocnění, jehož základním znakem je vysoká hladina krevního cukru neboli glykémie v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. To je hormon, který je produkován beta-buňkami slinivky břišní, cizím slovem pankreatu, a krevní cestou se dostává k buňkám jater, svalů, tukové tkáně, které jsou cílovým místem účinku inzulinu. Přestože základní charakteristika je jednotná – vysoká hladina krevního cukru –, mechanismy, jak k tomu dochází, jsou různé. Rozlišujeme proto víc typů cukrovky.

Druhy onemocnění

„Diabetes mellitus prvního typu je převážně autoimunitní onemocnění, při kterém tělo vytváří protilátky proti vlastním beta-buňkám pankreatu. Beta-buňky jsou postupně zničeny a v důsledku tohoto procesu mizí vlastní produkce inzulinu a osoba s diabetem prvního typu vyžaduje léčbu inzulinem,“ vysvětluje lékařka Jarmila Raidová z diabetologické ambulance Polikliniky AGEL v Olomouci.

Bojíte se cukrovky? Tady je osm zásad rozumné prevence

U diabetu mellitu druhého typu je podle doktorky Raidové mechanismus vzniku odlišný. Základním rysem je snížená účinnost inzulinu v cílových tkáních. Zpočátku se může organismus snažit tuto poruchu překonat zvýšenou produkcí hormonu. Když ale buňky pankreatu již nejsou schopné reagovat na zvýšenou potřebu inzulinu, vzniká diabetes. Kombinuje se tedy určitý stupeň inzulinové rezistence a inzulinové deficience. Po určité době může dojít k vyčerpání beta-buněk pankreatu.

Dalším typem diabetu je gestační diabetes mellitus neboli těhotenská cukrovka, která po porodu mizí. Specifickou skupinou je diabetes typu MODY (Maturity-Onset Diabetes of the Young, u nás překládáno diabetes mladistvých přípomínající diabetes druhého typu). V současné době je známo více než 13 konkrétních úseků DNA, jejichž mutace mohou diabetes typu MODY způsobovat.

Jak je to s cukrovkou

„Diabetes mellitus může také vznikat druhotně při onemocnění slinivky břišní. Příkladem může být chronický zánět slinivky, odstranění části slinivky břišní při nádorových operacích. Pak jde o sekundární typ diabetu. Některé léky mohou cukrovku vyvolat. Tyto léky jsou u pacienta nezbytné pro léčbu jiného závažného onemocnění a jejich vedlejším účinkem je vzestup hladiny krevního cukru,“ vysvětluje odbornice na cukrovku Jarmila Raidová.

Geny, infekce, léčba

Na vzniku diabetu se významnou měrou podílejí dědičné faktory. Kromě nich hrají při jeho rozvoji důležitou roli další vnější proměnné, např. infekce. „V případě jednovaječných dvojčat, která mají genetickou výbavu téměř identickou, nemusí druhý sourozenec diabetem bezpodmínečně onemocnět, i když se u prvního ze sourozenců diabetes projeví,“ objasňuje lékařka. „Jedná se tedy o komplexní proces.“ Záleží ovšem na typu cukrovky.

Cukrovka a hubnutí bez příčiny může signalizovat nádor slinivky

„Uvádí se, že dědičnost diabetu prvního typu u dětí otců s diabetem je asi tři až osm procent, u dětí žen s diabetem je o něco nižší, ale u většiny nových případů v rodině diabetes nikdo nemá,“ popisuje odbornice. „Naopak u diabetu druhého typu je velmi vysoká pravděpodobnost rozvoje diabetu u osoby, jejíž oba rodiče jsou diabetici druhého typu.“

Diabetes prvního typu je se vždy léčí inzulinem. U druhého typu, který je často spojen s nadváhou či obezitou, je na prvním místě pohybová aktivita, dále je důležité pochopení zásad správného stravování. „V některých případech je i u diabetu druhého typu nutné použít inzulin,“ pokračuje lékařka. „Léčbu se však snažíme přizpůsobit konkrétnímu pacientovi. Základním lékem je metformin.“

Pokud nestačí, nasazují se podle Jarmily Raidové další medikamenty. Farmaceutický průmysl neustále přichází s novými produkty. Mezi ty novější patří léky, které zvyšují vylučování cukru močí. Jsou vhodné pro obézní osoby s vysokým kardiovaskulárním rizikem.

„Je potřeba zmínit, že podle hmotnosti pacienta a stavu kompenzace diabetu se může lišit úhrada léků zdravotními pojišťovnami,“ říká lékařka. Léčba cukrovky ale neřeší jen hladinu krevního cukru. Diabetik musí mít léčený i vysoký krevní tlak, zvýšené hladiny tuků. Měl by se snažit i zhubnout a přestat kouřit.

Spolupráce pacienta

Cukrovka je podle slov Jarmily Raidové v dnešní době dobře léčitelná, ale vyžaduje to od diabetika velkou spoluúčast. „Sám lékař mnoho nezmůže. Proto se spíš označuji jako průvodce nemocí. Důležité je diagnózu diabetu přijmout a naučit se s ní žít,“ zdůrazňuje olomoucká lékařka.

Pesticidy zvyšují riziko cukrovky a obezity, varuje studie

Jak poznám, že mám cukrovku? Podle doktorky Raidové nemoc identifikuje člověk až v okamžiku, kdy jsou hodnoty krevního cukru významně vyšší, než je norma, a tento stav už chvíli trvá. Základními projevy jsou žíznivost, častější močení, únava, hubnutí, opakované infekce močových cest nebo genitálu, zhoršení zraku, špatné hojení ran.

„Základním předpokladem včasné diagnózy diabetu je pravidelné absolvování preventivních prohlídek,“ zdůrazňuje diabetoložka. „Od 40 let věku by v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře měla být u každého klienta provedena kontrola hladiny krevního cukru.“

Navštívit svého praktického lékaře je podle diabetoložky na místě vždy, když dochází k jakékoli změně zdravotního stavu. „Diagnóza se stanovuje vyšetřením žilní krve v laboratoři a nelze k ní použít měření získaná glukometrem,“ popisuje Jarmila Raidová.

Při léčbě cukrovky mohou nastat dvě skupiny komplikací. První z nich jsou akutní obtíže, které vznikají náhle a vyžadují rychlé řešení. Druhá skupina jsou pozdní komplikace.

„Cílem léčby diabetu je snížit riziko rozvoje právě těchto pozdních komplikací,“ vysvětluje lékařka. „Neléčený diabetes mellitus urychluje proces aterosklerózy a platí, že neléčený diabetik má třikrát až pětkrát vyšší riziko infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody než stejně starý vrstevník bez diabetu.“

Následky neléčené cukrovky mohou významně ovlivnit kvalitu života. „Často říkám, že cukrovka je zákeřná v tom smyslu, že zpočátku nebolí, člověk ji ani nemusí zásadně vnímat, a proto jí nevěnuje dostatečnou pozornost a cukrovku podceňuje. Málokdo si uvědomuje, že za pět deset let může mít problémy, které ho vyřadí třeba ze zaměstnání. Začít řešit cukrovku až v okamžiku, kdy se objevují komplikace, je pozdě,“ uzavírá Jarmila Raidová.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...