130 let
Nejlahodnější svíčkovou omáčku vaří Stanislav Dunka

Nejlahodnější svíčkovou omáčku vaří Stanislav Dunka | foto: ČTK

Svíčková se šesti už Čechy neláká. Chtějí se stravovat zdravěji

Zdraví
  •   8:22
PRAHA - Tradiční česká strava zdaleka nechutná všem Čechům. V poslední době přibývá těch, kteří se chtějí stravovat alternativně. Motivy, které je k tomu vedou, jsou různorodé. „Alternativní způsoby stravování souvisejí spíš se životní filozofií než se zdravím,“ říká internistka Kateřina Cajthamlová.

Nezáleží ovšem pouze na tom, pro jaký směr alternativní výživy se lidé rozhodnou, ale i na tom, jakou pozornost budou věnovat přípravě stravy. Výběr surovin a příprava jídel bývá totiž obvykle podstatně náročnější než u běžné stravy. Pokud ji podcení, pak mohou svému zdraví spíš uškodit než pomoci.

Takovéto diety často vznikají v zemích, kde je potravin nadbytek a mnohdy se jimi plýtvá. Zejména mladí lidé mají přitom tendenci experimentovat a hledat alternativy ke konzumnímu způsobu života.

Symbol nezdravých potravin? Vajíčka v jídle až tolik nevadí

Jídelníček vegetariánů mnozí odborníci chválí už proto, že je bohatý na ovoce a zeleninu. A na rozdíl od běžné stravy neobsahuje tolik soli a tuků. Také tento jídelníček má ovšem svá rizika. „Zejména pokud se nepodaří dosáhnout správného složení a zastoupení všech živin,“ říká profesorka Marie Kunešová, vedoucí oddělení obezitologie pražského Endokrinologického ústavu. „Především jde o kvalitu bílkovin.“

Trávicí trakt musí pracovat více

Rostlinná strava totiž neobsahuje všechny esenciální aminokyseliny potřebné pro správný vývoj a výživu. Bílkoviny je proto třeba správně kombinovat, jinak hrozí v krajním případě až podvýživa. Což může být nebezpečné zejména u starších lidí a malých dětí.

Ve vegetariánské dietě chybějí také vitamin D, železo, vápník a některé esenciální mastné kyseliny. Dostatečně zastoupený není ani vitamin B12, jehož nedostatek může mít na svědomí chudokrevnost neboli anémii. Zmíněné riziko hrozí hlavně u veganů, kteří nejedí vůbec živočišné bílkoviny.

„Strava vegetariánů a makrobiotiků je navíc objemově daleko větší než u těch, kteří jedí maso,“ připomíná doktorka Cajthamlová. „Trávicí trakt, který v takovém případě musí zpracovat objemově poměrně velké množství potravy, by měl být proto v naprostém pořádku.“

Což může být problém u lidí v pokročilejším věku, kteří již mají zdravotní problémy. A také u malých dětí, které nemají trávicí trakt zcela vyvinutý. V době menstruace, kdy dochází u žen k značným ztrátám krve, mohou pak zejména veganky trpět velkým nedostatkem železa.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:
* Vegetariáni málokdy trpí obezitou
* Potravinová pyramida je pro děti nejlepší
* Paleostrava se nedá opakovat
* Mozek řekne, proč jsme nezištní

Autor: