Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Těhotenství mezi 40 a 50 je stále častější. Lékaři to nepovažují za rozumné

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Doporučujeme
Zatímco v sedmdesátých letech rodilo po čtyřicítce v Česku ročně asi tisíc žen, v posledních letech jejich počet šplhá ke třem tisícům. A přibývá i rodiček ještě starších. Lékaři to nepovažují za moc rozumné, protože s věkem přibývá komplikací v těhotenství.
  6:38

České matky stárnou. A nejsou v tom žádnou výjimkou. Spíše by se dalo říci, že za poslední dvě desetiletí v tomto dohnaly západní Evropu, kde se odkládání mateřství dalo pozorovat už dříve.

Pozdní těhotenství přináší řadu rizik, varují lékaři

Průměrné české rodičce je kolem třicítky, stejně jako Skandinávkám, Němkám, Britkám nebo Francouzkám. Přibývá žen, které mají první dítě kolem čtyřicítky. Anaopak, i díky dostupnější antikoncepci takřka zmizely matky nedospělé. Jiná je situace ve Spojených státech, kde například Hispánci mají děti dříve, a tak je tam průměrné matce kolem šestadvaceti let. V Česku jsou vůbec nejstarší matky v Praze, první dítě tu mají v průměru v jednatřiceti letech, nejmladší pak na Karlovarsku – tam je prvorodičkám v průměru sedmadvacet.

Dvakrát větší riziko

Je to ale takový problém, když se neustále prodlužuje doba, po kterou se člověk cítí mladistvý a ve slušné kondici? Když stoupá i průměrný věk dožití? A když o sebe ženy dbají a hlídají své zdraví? Podle lékařů to problém skutečně je, protože stárnutí organismu se moc ošálit nedá.

Jak upozorňuje třeba David Stejskal, lékař z pražského Gennetu, většina rizik starších matek spojených s těhotenstvím je zhruba dvojnásobných ve srovnání se ženami, které čekají dítě v optimálním věku, tedy někdy po pětadvacítce. Jde třeba o častější spontánní potraty či předčasný porod. Stav matky navíc mohou komplikovat její vlastní onemocnění, jako je třeba cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Ve třiceti vzácná, ve čtyřiceti už relativně častá.

Čím je těhotná starší, tím spíše ji postihnou potíže v podobě těhotenské cukrovky, křečových žil či poruch ledvin. Spíše než mladší matky se budou potýkat s obezitou, protože vlastní metabolismus se s věkem zpomaluje, a když se to zkombinuje s působením těhotenských hormonů, může žena nabrat celé desítky kilogramů.

Únava, a spánek nikde

Těhotenství starších žen častěji skončí císařským řezem – některé ženy ho sice vítají, ale to nic nemění na faktu, že jde o velkou břišní operaci, z níž se může tělo vzpamatovávat dlouhé týdny.

„Mám dvě děti, které jsou patnáct let od sebe. První dcera se mi narodila v sedmadvaceti, syn ve dvaačtyřiceti. Obě těhotenství byla chtěná, plánovaná a bezproblémová, porody pohodové, děti zdravé. Ale zatímco péče o první miminko mě vlastně moc nevyčerpala, u druhého jsem byla psychicky i fyzicky dost na dně – už jsem nezvládala nevyspání ani neustálé nošení dítěte, jak mě bolela záda,“ upozorňuje na další záludnost mateřství takzvaně na stará kolena pětačtyřicetiletá Linda.

Pravděpodobnost otěhotnění podle věku ženy

I v ideálním případě (optimální věk i plodné dny) je pravděpodobnost otěhotnění jen 25 procent. Znamená to, že dvacetiletá až pětadvacetiletá žena pravděpodobně otěhotní během čtyř měsíců. Třicetiletá bude potřebovat v průměru šest měsíců a čtyřicetiletá 20 měsíců. Od 43 let je pravděpodobnost přirozeného početí téměř nulová.

Zdroj: bartak-alexandr.webnode.cz

Na druhou stranu existují vědecké studie, které potvrzují, že těhotenství díky vyplaveným hormonům matku omlazuje a že ve skutečnosti vydrží více, než kolik by toho zvládla, kdyby dítě neměla.

Ženy, které odkládají mateřství na pozdější věk, tedy někdy na věk pětatřicet a vyšší, musí počítat i s tím, že početí nemusí být vůbec snadnou záležitostí, protože plodnost poměrně prudce klesá právě od pětatřiceti. Gynekolog Jan Šulc tvrdí, že po čtyřiceti je přirozené početí spíše výjimečné, ačkoli samozřejmě existují výkyvy oběma směry.

Je tu ještě jeden problém – pár, který se o dítě ani nepokouší, nemusí tušit, že jeden či oba partneři mají problémy s plodností. Pokud se na ně přijde až kolem čtyřicítky, je šance na vyřešení nižší a čas najednou začne rychle utíkat.

Lékaři proto doporučují podobným situacím předejít – muži si mohou nechat udělat spermiogram, pro ženy připadá v úvahu vyšetření hormonálních hladin, které ukáže, jak jsou na tom s plodností. Kdo o podobném vyšetření uvažuje, měl by se ptát po reprodukčních imunologických laboratorních vyšetřeních.

Proč mají ženy děti později?

Vysvětlení toho, proč mají ženy děti stále později, se zdá být snadné – déle studují, dlouho na děti nemají peníze. Je to ale složitější, jak dokázaly výsledky loni zveřejněného výzkumu Ústavu společenských a humanitních věd olomoucké Univerzity Palackého.

Těhotenství (ilustrační foto).

„Z výsledků výzkumu vyplývá, že důvody oddálení narození prvního dítěte do pozdějšího věku spadají zejména do oblasti psychologické, sociální a zdravotněmedicínské. Faktory ekonomické, jako jsou problémy s bydlením nebo finanční situace, nebyly shledány ve výzkumném šetření jako významné,“ stojí v závěru studie. Jinými slovy, nedostatkem peněz ani nevhodným bydlením to nebývá. Dotázané ženy nejčastěji přiznávaly důvody jako problémy s výběrem vhodného partnera a dále zmiňovaly problémy s otěhotněním, studium a budování kariéry.

Typický příběh? Ženamá dlouhodobý vztah, ale s partnerem dítě zatím nechtějí, do pětatřiceti budují kariéru, cestují a podobně. Pak už na dítě přichází řeč, ale neshodnou se, jeden ho chce, druhý ne, což může vést k rozchodu. Stejně jako když se vztah takzvaně přechodí. Muž i žena se rozcházejí, ale zatímco on může za pár let založit rodinu s novou partnerkou, žena už zdaleka tolik času nemá.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!