130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Zachraň své vlasy. Řídnoucí kštice nám dokáže ukrojit kus sebevědomí

Zdraví
  •   5:21
O kvalitě vlasového porostu se začíná leckdy rozhodovat už před naším narozením. Nadměrné vypadávání vlasů způsobené mužskými pohlavními hormony tak mnohdy v jedné rodině postihuje nejen otce a dědečka, ale i syna. „Odborně se tomuto onemocnění říká androgenetická alopecie,“ uvádí profesor Petr Arenberger.

Pracuje jako přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Netrápí ovšem pouze muže, ale i ženy po přechodu,“ dodává.

Za úbytkem vlasů mohou stát různé choroby, léky či stres. Metod, které dokážou úbytek vlasů zpomalit, v poslední době přibývá. A existují i různé možnosti, jak chybějící kštici alespoň částečně nahradit.

Vyhodnotit kondici vlasů

Před devatenácti roky vzniklo při FN Královské Vinohrady Centrum zdravé vlasy. Je to první a zatím jediná specializovaná poradenská ambulance u nás, která se komplexně zabývá nemocemi vlasů a vlasové pokožky. Pomocí moderní techniky zde dokážou zjistit, zda nám vlasy nadměrně nevypadávají.

„V současnosti k tomu používáme digitální trichogram, “ chlubí se Arenberger. „Je to přístroj podobný dermatoskopu, který nám pomáhá s diagnostikou znamének.“ Digitální trichogram umí nejen mikroskopicky vyšetřit folikul neboli vlasový kořínek, ale i vyhodnotit, v jaké kondici naše vlasy jsou.

Padání z oblaků je in. Dámy, když se věnujete oblečení, nezapomínejte na vlasy

Dermatolog před takovým vyšetřením vyholí pacientovi kousek kštice. Přístroj si pak sledovanou oblast vyfotí, snímek uloží do paměti a po několika dnech porovná s obrázkem zachycujícím stejné místo. Zjistí tak, jak rychle nám vlasy rostou a vypadávají. Lékařům zároveň pomáhá také upřesnit diagnózu a odhalit příčinu problémů. Nejčastěji bývá nadměrné vypadávaní vlasů spojeno s androgenetickou alopecií, která úzce souvisí s mužskými pohlavními hormony.

Starosti mají i ženy

„Tímto problémem trpí každý druhý muž a každá třetí žena po přechodu,“ upřesňuje Arenberger. „Významnou roli v tomto případě hraje genetika.“ Mužům, kteří mají k onemocnění genetické vlohy, začne řídnout kštice už po dvacítce. Obvykle se nejprve objeví kouty po stranách čela, trvale se naopak vlasový porost udrží na zátylku.

Vlasové kořínky jsou tam totiž kvalitnější. Pokud si muži chtějí vlasy udržet, měli by navštívit lékaře co nejdříve.

V léčbě se využívají především prostředky zlepšující vlasovou výživu i prokrvení. Aplikují se přímo na postižená místa. Popřípadě je možné zablokovat tvorbu aktivní formy mužského pohlavního hormonu, která řídnutí vlasů způsobuje. Podle studií lze díky této metodě zastavit vypadávání a vlasy i o něco zahustit.

Terapii je nutné nasadit včas, dříve, než začnou folikuly ve větší míře odumírat. U žen se alopecie spojená s mužskými pohlavními hormony začíná projevovat až po padesátce.

Prvním varovným příznakem obvykle bývá rozšiřující se pěšinka na temeni hlavy. Tak jako u mužů se v tomto případě lokálně aplikují přípravky zlepšující výživu a prokrvení. Současně se podávají i prostředky obsahující ženské pohlavní hormony estrogeny.

Časté bývá také ložiskové vypadávání vlasů neboli alopecia areata. Může souviset s onemocněním štítné žlázy. „Jedné z mých pacientek začaly vlasy ve zvýšené míře vypadávat v těhotenství,“ vzpomíná lékařka Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic v Praze. „ Je to období, kdy mívají vlasy následkem hormonálních změn naopak spíše lepší kvalitu.“

Lékaři u této ženy nakonec diagnostikovali onemocnění štítné žlázy a díky včasné terapii se vše zlepšilo. Kosmetický nedostatek ji včas přivedl na vyšetření. Předešla tak závažným komplikacím u sebe i dítěte. Za ložiskové vypadávání vlasů může autoimunitní zánět. Mívá různé příčiny, včetně stresu.

„Na našem pracovišti máme v těchto případech velice dobré zkušenosti s moderní biologickou léčbou, která se zatím podává jen v klinických studiích,“ říká Arenberger.

„Jako jedni z mála používáme v léčbě také velmi účinnou látku difencypron, s jehož pomocí vyvoláme kontaktní alergický ekzém, tedy zánětlivou reakci.“ Aktivují se při ní hodné bílé krvinky, které z postižených míst vyženou zlé bílé krvinky, jež vypadávání vlasů způsobují.

Pozor na diety!

Vypadávání vlasů často souvisí s různými kožními chorobami. Nejčastěji pak se seboroickou dermatitidou, která se ohlašuje zvýšenou tvorbou lupů a začervenáním pokožky kštice, způsobené zánětem a přítomností kvasinek.

„Pomocí lokálních prostředků se snažíme tento zánět potlačit a zároveň zastavit množení kvasinek, které ho vyvolávají,“ vysvětluje Arenberger princip léčby. Seboroická dermatitida přitom velice často postihuje mastné, špatně udržované vlasy.

V počátečním stadiu můžeme stav vlasů vylepšit. Stačí se o ně lépe starat. Tedy pravidelně je mýt šamponem vhodným pro náš typ vlasů s vybalancovaným pH. „Hodně záleží také na skladbě stravy,“ dodává Mansfeldová.

„Vypadávání vlasů i zhoršení jejich kvality mohou mít například na svědomí i příliš radikální diety,“ uvedla. Někdy se problémy mohou podle jejích slov objevit až několik měsíců po ukončení hladovění.

Proto je při vyšetření pacienta vždy důležitá důkladná anamnéza. Jako první pomoc při padání vlasů doporučuje paní doktorka zvýšit konzumaci vitaminu C, bílkovin či luštěnin. Z nabídky šamponů doporučuje vybírat ty, které obsahují keratin či panthenol, látky podporující vlasový růst.

Vhodnou prevencí jsou masáže hlavy za pomoci oleje z rozmarýnu či vlasových aktivátorů. Zlepšit situaci mohou i doplňky stravy s obsahem zinku a železa, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Právě nedostatek zinku, ale i hořčíku, jodu a některých vitaminů, zejména ze skupiny B, může způsobovat zvýšené vypadávání vlasů.

Potíže mohou ale provázet i anémii, způsobenou nedostatkem železa. Kvalitu i množství vlasů zhoršují i některé léky na epilepsii, hormonální preparáty či antidepresiva. Velké obavy ze ztráty vlasů pak mívají onkologičtí pacienti, při jejichž léčbě se používá cytostatická terapie. Ta bývá v řadě případů spjata s celkovou alopecií.

Autor: