Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Roste z něj brankář pro NHL? Francouz nutí vedení Colorada přemýšlet o budoucnosti

Gólman Pavel Francouz pomohl v NHL Coloradu 38 zákroky k výhře 3:2 na ledě Montrealu a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. foto: ČTK

Colorado - V této sezoně nastoupil v hokejové NHL ve třinácti zápasech od začátku a desetkrát z toho dovedl Colorado k vítězství. Jednou o něj navíc přišel až v prodloužení. Bilance a především výkony gólmana Pavla Francouze nutí klub přemýšlet o budoucím rozdělení pozic v brankovišti.
  7:00

Francouz skutečně září. Asi nejpřesvědčivější je pohled na statistická čísla: má vysokou 93,4% úspěšnost zákroků a v průměru dostává 2,16 gólu na zápas. První bilance ho řadí na třetí místo v celé NHL, ve druhé je čtvrtý nejlepší.

Jeho konkurent Philipp Grubauer je na tom o dost hůř. A když teď zkraje prosince kvůli zdravotním problémům vypadl ze sestavy, Francouz šanci chytil. Pokaždé když nastoupil do brány, Colorado slavilo. Pak se německý gólman vrátil, tým prohrál, a plzeňský rodák dostal zase přednost.

Výsledek? Vítězství 4:1 v Chicagu. Bez přehánění se dá říct, že i Francouzovy výkony pomohly klubu ke druhému místu v Západní konferenci. Jen o tři body za St. Louis, jež má odehráno o dva zápasy víc...

Francouz bojuje o NHL druhým rokem. Minulou sezonu strávil převážně na farmě, Colorado mu dalo čichnout k NHL jen ve dvou duelech. Pořádná šance přichází až nyní, ve 29 letech. Teprve v tomto věku může bývalý brankář Litvínova pomýšlet na rozjezd kariéry v NHL. Má tedy naději vybojovat si pevnější pozici?

„Šance rostou. Když se podíváme na Grubauera, zjistíme, že v NHL nikdy nebyl klasickou jedničkou. Většinou se o místo v bráně dělil. Proto věřím, že má Pavel naději, že odchytá víc zápasů než on. Jeho výkony jsou výborným výchozím bodem do budoucna,“ říká Zdeněk Orct, který Francouze zná z Litvínova.

Postupný progres je jeho charakteristickým rysem. Výsledky staví na systematické a dlouhodobé práci a cílevědomosti. Proto není překvapivé, že sklízí úspěch. Jde si prostě za svým.

„Pavlovo kouzlo je v povaze, protože na každého strašně pozitivně působí. Je strašně příjemný. Nechci, aby to znělo nějak divně, ale on je takovej roztomiloučkej, každého si získá. Když k tomu přidáte pracovitost, píli a přístup, je jasné, že musel přijít úspěch,“ popisuje Orct.

Hráč New Jersey Nico Hischier (vlevo) a gólman Colorada Pavel Francouz (vpravo)
Hráč Philadelphia Flyers David Kaše se snaží posunout puk do brány Pavla...

Základním stavebním kamenem je pochopitelně hlava. Francouz si vyhodnotil, co je v pro něj v životě důležité a čeho chce dosáhnout. Proto se dokázal vzdát ekonomických výhod plynoucích z angažmá v KHL a šel do nejistoty. Navíc ve věku, kdy už většina gólmanů odmítá riskovat.

„Na druhou stranu dneska třicet let není u gólmana žádný věk. Ani v NHL, která v poli omlazuje. Pavel má velkou výhodu, že dodržuje základy životosprávy, dbá o sebe. Zdaleka není na vrcholu, ten může přijít až za tři roky. O tom jsem přesvědčený. Nesmírně mu pomáhá, že je naprosto vyrovnaný člověk, v tomhle udělal největší pokrok za dobu, co ho znám.“

Další přednosti, které přinášejí Francouzovi výsledky? Mezi ty nejdůležitější patří rychlost, ale ne pouze ve smyslu fyzickém, ale i mentálním. To znamená schopnost okamžitého rozhodování, myšlení a čtení hry. „A pak jsou to jednoznačně detaily a automatismy, které piluje velmi dobře,“ dodává Orct.

Francouze podle něj posouvá dopředu přiměřená pokora skloubená s vírou ve vlastní schopnosti. Jeho cesta do NHL připomíná vzestup Davida Ritticha, jenž si svou pozici v Calgary také vydobyl postupnými kroky a dnes je považovaný za brankáře číslo 1.

Při náročnosti a množství zápasů v současné NHL sice nelze sázet vyloženě na jednoho gólmana, trendem je mít vyrovnanou dvojici, nicméně jeden vždy odchytá větší počet utkání. A především dostane přednost v play off. Francouz má k téhle pozici nakročeno. Záleží jen na něm. Pak kromě sportovního zadostiučinění a splnění dětského snu přijde i smlouva, která mu zahojí „ušlé“ zisky z Ruska.

Ta chvíle může přijít už po této sezoně, kdy mu vyprší kontrakt na 950 tisíc dolarů.