Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Roste z něj brankář pro NHL? Francouz nutí vedení Colorada přemýšlet o budoucnosti

Gólman Pavel Francouz pomohl v NHL Coloradu 38 zákroky k výhře 3:2 na ledě Montrealu a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. foto: ČTK

Colorado - V této sezoně nastoupil v hokejové NHL ve třinácti zápasech od začátku a desetkrát z toho dovedl Colorado k vítězství. Jednou o něj navíc přišel až v prodloužení. Bilance a především výkony gólmana Pavla Francouze nutí klub přemýšlet o budoucím rozdělení pozic v brankovišti.
  7:00

Francouz skutečně září. Asi nejpřesvědčivější je pohled na statistická čísla: má vysokou 93,4% úspěšnost zákroků a v průměru dostává 2,16 gólu na zápas. První bilance ho řadí na třetí místo v celé NHL, ve druhé je čtvrtý nejlepší.

Jeho konkurent Philipp Grubauer je na tom o dost hůř. A když teď zkraje prosince kvůli zdravotním problémům vypadl ze sestavy, Francouz šanci chytil. Pokaždé když nastoupil do brány, Colorado slavilo. Pak se německý gólman vrátil, tým prohrál, a plzeňský rodák dostal zase přednost.

Výsledek? Vítězství 4:1 v Chicagu. Bez přehánění se dá říct, že i Francouzovy výkony pomohly klubu ke druhému místu v Západní konferenci. Jen o tři body za St. Louis, jež má odehráno o dva zápasy víc...

Francouz bojuje o NHL druhým rokem. Minulou sezonu strávil převážně na farmě, Colorado mu dalo čichnout k NHL jen ve dvou duelech. Pořádná šance přichází až nyní, ve 29 letech. Teprve v tomto věku může bývalý brankář Litvínova pomýšlet na rozjezd kariéry v NHL. Má tedy naději vybojovat si pevnější pozici?

„Šance rostou. Když se podíváme na Grubauera, zjistíme, že v NHL nikdy nebyl klasickou jedničkou. Většinou se o místo v bráně dělil. Proto věřím, že má Pavel naději, že odchytá víc zápasů než on. Jeho výkony jsou výborným výchozím bodem do budoucna,“ říká Zdeněk Orct, který Francouze zná z Litvínova.

Postupný progres je jeho charakteristickým rysem. Výsledky staví na systematické a dlouhodobé práci a cílevědomosti. Proto není překvapivé, že sklízí úspěch. Jde si prostě za svým.

„Pavlovo kouzlo je v povaze, protože na každého strašně pozitivně působí. Je strašně příjemný. Nechci, aby to znělo nějak divně, ale on je takovej roztomiloučkej, každého si získá. Když k tomu přidáte pracovitost, píli a přístup, je jasné, že musel přijít úspěch,“ popisuje Orct.

Hráč New Jersey Nico Hischier (vlevo) a gólman Colorada Pavel Francouz (vpravo)
Hráč Philadelphia Flyers David Kaše se snaží posunout puk do brány Pavla...

Základním stavebním kamenem je pochopitelně hlava. Francouz si vyhodnotil, co je v pro něj v životě důležité a čeho chce dosáhnout. Proto se dokázal vzdát ekonomických výhod plynoucích z angažmá v KHL a šel do nejistoty. Navíc ve věku, kdy už většina gólmanů odmítá riskovat.

„Na druhou stranu dneska třicet let není u gólmana žádný věk. Ani v NHL, která v poli omlazuje. Pavel má velkou výhodu, že dodržuje základy životosprávy, dbá o sebe. Zdaleka není na vrcholu, ten může přijít až za tři roky. O tom jsem přesvědčený. Nesmírně mu pomáhá, že je naprosto vyrovnaný člověk, v tomhle udělal největší pokrok za dobu, co ho znám.“

Další přednosti, které přinášejí Francouzovi výsledky? Mezi ty nejdůležitější patří rychlost, ale ne pouze ve smyslu fyzickém, ale i mentálním. To znamená schopnost okamžitého rozhodování, myšlení a čtení hry. „A pak jsou to jednoznačně detaily a automatismy, které piluje velmi dobře,“ dodává Orct.

Francouze podle něj posouvá dopředu přiměřená pokora skloubená s vírou ve vlastní schopnosti. Jeho cesta do NHL připomíná vzestup Davida Ritticha, jenž si svou pozici v Calgary také vydobyl postupnými kroky a dnes je považovaný za brankáře číslo 1.

Při náročnosti a množství zápasů v současné NHL sice nelze sázet vyloženě na jednoho gólmana, trendem je mít vyrovnanou dvojici, nicméně jeden vždy odchytá větší počet utkání. A především dostane přednost v play off. Francouz má k téhle pozici nakročeno. Záleží jen na něm. Pak kromě sportovního zadostiučinění a splnění dětského snu přijde i smlouva, která mu zahojí „ušlé“ zisky z Ruska.

Ta chvíle může přijít už po této sezoně, kdy mu vyprší kontrakt na 950 tisíc dolarů.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat