22. července 2013 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Královské dítě bude příbuzné s Draculou i prorokem Mohamedem

Kate s manželem Williamem a švagrem Harrym | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kate s manželem Williamem a švagrem Harrym | foto: Reuters

LONDÝN Británie čeká na narození potomka prince Williama a vévodkyně z Cambridge Kate. Následník trůnu se narodí každou hodinou, Kate už přijali do porodnice. Agentura AFP sestavila deset více i méně známých zvláštních a zajímavých faktů kolem královského miminka.

1) Genealogové uvedli, že dítě bude vzdáleně příbuzné s transylvánským vládcem z 15. století Vladem III. známým také jako Napichovač, který byl předlohou slavného románu Dracula Brama Stokera. Odborníci také vystopovali rodinné kořeny k islámskému sultánovi, o němž se předpokládá, že byl potomkem proroka Mohameda.

2) Finsko obdarovalo Williama a Kate speciálním "dětským balíčkem", jaký dostávají v této severské zemi všechny nastávající maminky. Obsahuje mimo jiné oblečky pro miminko, kruhové vložky do podprsenky a dokonce i prezervativy.

Příjmení mu mohou rodiče vybrat


3) Bývalo zvykem, že na porod královského potomka dohlížel ministr vnitra, aby zajistil, že novorozeně nebude vyměněno. Naštěstí pro Kate byla tato tradice zrušena v roce 1936.

4) Dítě nemusí mít příjmení, ale pokud by William a Kate nějaké chtěli, pak si mohou vybrat mezi možnostmi Mountbatten-Windsor, Wales a Cambridge.

5) Významná světová místa, jako jsou Niagarské vodopády, torontská věž CN Tower či fontány na londýnském Trafalgarském náměstí se zbarví do modra nebo do růžova na oslavu narození dítěte podle toho, zda půjde o chlapce nebo holčičku.

Jako dárek dostane upleteného klokana


6)
Novináři tábořící před nemocnicí Panny Marie v Londýně, kde má Kate porodit, už skoro brečí nudou, ale když měl v roce 1982 přijít na svět princ William, bylo to docela jiné. Jeho matka princezna Diana obalamutila tisk, když oznámila, že se syn narodí 1. července; na svět přišel o deset dní dříve, což média naprosto zaskočilo.

7) Vsadit se dá na cokoli od jména dítěte až po barvu vlasů. Mezi favority bookmakerů patří Alexandra pro holčičku a George pro chlapce. Ovšem velké peníze se dají vyhrát, pokud by se William a Kate rozhodli pro méně pravděpodobnou variantu - například na prince Waynea je poměr sázek 500:1.

ČTĚTE TAKÉ:

8) Dítě už má vlastní stránku na internetové encyklopedii Wikipedia nazvanou "dítě vévody a vévodkyně z Cambridge".

9) Bývalá australská premiérka Julia Gillardová pro britského královského potomka upletla klokana.

10) Fotbalista David Beckham skromně navrhl, že by měli William a Kate pojmenovat dítě podle něj. "Myslím, že by to měl být David," řekl v rozhovoru. "Tedy pokud to bude chlapec."

Kate s manželem Williamem

Kate s manželem Williamem

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.