Do odsunu cizinců z Jemenu se už zapojily lodě více států. Například saúdskoarabské námořnictvo evakuovalo řadu zahraničních diplomatů a Indie požádala Rijád o pomoc i s transportem svých občanů, kterých se v Jemenu nyní nachází více než 4000. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu oznámil, že turecká válečná fregata v pátek odplula z Adenu s 55 Turky na palubě.
Al-Káida přepadla věznici v Jemenu, osvobodila stovky trestanců |
Čínské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že mezi evakuovanými byli občané deseti států. Loď je ve čtvrtek odpoledne přepravila z druhého největšího jemenského města Adenu do Džibuti.
Podle ministerstva se s žádostí o pomoc na Peking obrátily vlády Británie, Irska, Itálie, Kanady, Německa, Polska, Etiopie, Jemenu, Pákistánu a Singapuru. Mluvčí čínské diplomacie k tomu dodala, že to bylo poprvé, co Čína provedla specifickou evakuaci cizinců z nebezpečné zóny.
Riskantní operace
Nejmenovaný diplomatický zdroj Reuters obeznámený s evakuací uvedl, že operace byla „velmi nebezpečná“, protože bojové operace se dostaly do blízkosti čínského válečného plavidla. „Čínská loď byla ve správnou chvíli na správném místě,“ poznamenal.
Čína předtím z Jemenu už evakuovala 571 svých občanů a osm cizinců, kteří pracovali pro čínské společnosti.
OTÁZKY A ODPOVĚDI. Jemen: krvavá šachová partie mocných |
Násilí vypuklo v Jemenu loni, když se Íránem podporovaní šíitští povstalci zmocnili hlavního města Saná a sesadili prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Vzbouřenci později začali postupovat na jih a dostali se až k Adenu, kam se Hádí uchýlil. V posledních týdnech proti nim zahájila nálety arabská koalice vedená Saúdskou Arábií.