130 let

Při roztržce bylo několik mužů zadrženo. | foto: Reuters

Palba ostrými v USA. Na demonstranty střílela domobrana s poloautomatickými puškami, policie je zadržela

Svět
  •   10:13aktualizováno  13:52
Washington - Jeden muž utrpěl střelná zranění v americkém státu Nové Mexiko během protestu, při němž se jeho účastníci snažili svrhnout bronzovou sochu španělského koloniálního dobyvatele Juana de Oñateho. Policie střelce a další lidi z ozbrojené domobrany zadržela a incident nyní vyšetřuje, uvedla agentura AP.

Nepokoje souvisí s protesty, které v USA vypukly po úmrtí černocha George Floyda při zákroku bělošského policisty.

Ozbrojené složky uklidňovaly spor mezi dvěma skupinami.
U bronzové sochy španělského dobyvatele Juana de Oñateho se protestovalo.

Socha stojí před městským muzeem v Albuquerque. V pondělí večer místního času (nad ránem SELČ) se tam vyostřil spor mezi demonstranty, kteří chtěli sochu svrhnout, a skupinkou ozbrojených mužů, kteří ji přišli bránit. Protestující následně přehodili přes sochu řetěz a začali za něj tahat. Jeden z nich opakovaně sekal do základny památníku krumpáčem.

Na sochu Caesara zaútočili v Belgii vandalové, posprejovali ji a imperátorovi utrhli oštěp

Krátce nato zaznělo několik výstřelů, uvedla AP. Na místě následně zasáhly pořádkové síly slzným plynem a zábleskovými granáty, které střelce a několik dalších lidí zadržely a snažily se dav rozehnat.

Podle serveru The Washington Post šlo o členy ozbrojené domobrany, kteří se označují za „občanskou stráž“ a na místo si přinesli poloautomatické pušky.

Policie incident vyšetřuje ve spolupráci s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), zatím však nezveřejnila další podrobnosti. Podle mluvčího policie je raněný v kritickém, ale stabilním stavu.

Násilnosti propukly jen několik hodin poté, co aktivisté slavili odstranění další Oñateho sochy v Alcalde na severu Nového Mexika. Místní úřady sochu přesunuly, aby se vyhnuly jejímu případnému poškození či nepokojům při plánovaném protestu v její blízkosti.

Oñateho sochy kritizují někteří lidé již desetiletí. Tento španělský dobyvatel dorazil na území úterního Nového Mexika v roce 1598 a v oblasti horního toku řeky Rio Grande je v jistých kruzích oslavován jako zakladatel místní kulturní tradice. Někteří tamní obyvatelé se chlubí tím, že kořeny jejich rodů sahají právě až ke španělskému dobyvateli a jeho družině.

Pro mnoho dalších je však symbolem brutality vůči původním obyvatelům amerického kontinentu. Oñateho je například nechvalně proslulý tím, že v pomstě za zabití svého synovce nařídil uříznout pravou nohu 24 zajatým kmenovým válečníkům.

Útoky na sochy a památníky evropských dobyvatelů a kolonizátorů se v posledních týdnech objevují po celém světě v souvislosti s rozsáhlými protesty proti rasismu a útlaku menšin. V USA zmizelo již několik soch Kryštofa Kolumba, v Belgii protestující poničili sochy několika králů spojených s koloniálními výpady. V Británii se terčem útoků stala například socha někdejšího premiéra Winstona Churchilla či otrokáře Roberta Milligana.

Autor: ČTK