130 let

Nový japonský premiér Jukio Hatojama | foto: ČTK

Japonsko představilo nového premiéra a jeho vládu

Svět
  •   11:42
TOKIO - Novým premiérem dnes dolní komora japonského parlamentu podle očekávání zvolila Jukia Hatojamu z Demokratické strany Japonska (DPJ), který poté představil svou novou vládu. Na post ministra financí vybral dlouholetého poslance a spojence své strany Hirohisu Fudžiiho. Novým ministrem zahraničí bude Kacuja Okada a ministrem obrany Tošimi Kitazawa.

Jmenování Fudžiiho podle agentury Reuters uklidnilo část analytiků, kteří se obávali, že plány nové vlády na výdaje nafouknou už tak dost velký dluh. Sedmasedmdesátiletý politik je totiž finanční konzervativec, který opakovaně vyjádřil své obavy o výši japonského dluhu.

Na nového ministra zahraničí čeká výzva v podobě úpravy vztahů se Spojenými státy, které by nově nastupující vláda chtěla posunout na rovnoprávnější úroveň. "Nejprve bychom chtěli vytvořit ovzduší důvěry mezi vůdci našich dvou zemí, pak stanovit bilaterální priority včetně celosvětových otázek, jako je globální oteplování či chudoba, a poté projednat, v jakém pořadí je budeme řešit," řekl Okada před volbami.

O tomto šestapadesátiletém politikovi se ví, že je obdivovatelem amerického prezidenta Baracka Obamy, je odborníkem na problematiku životního prostředí a jeho koníčkem je sbírání figurek v podobě žab.

Nově zvolený ministr obrany, jednasedmdesátiletý Kitazawa, je veteránem japonské politiky. Podporuje pacifistickou ústavu země a stavěl se proti vyslání japonských vojáků do Iráku v letech 2004 až 2006, kde podpořili síly USA.

"Boj právě začíná..."
Hatojamova Demokratická strana Japonska (DPJ) s převahou zvítězila ve volbách 30. srpna a ukončila tak dlouholeté období vlády Liberálnědemokratické strany (LDP). "Možnost změnit dějiny mě vzrušuje," prohlásil dnes Hatojama. "Boj právě začíná," dodal.

Hatojama získal mnoho voličů svou kritikou přebujelé japonské byrokracie a slíbil, že moc byrokratů zlomí a předá ji opět politickým silám.

Krom zrovnoprávnění vztahů s USA premiér slíbil také vylepšení často komplikovaných vztahů s Čínou. Mezi Tokiem a Pekingem přetrvává vzájemná nedůvěra, kterou podporují i teritoriální a námořní spory.

V domácí politice na nový japonský kabinet čeká především změna sociálního systému, v němž čím dál tím vyšší částku pohlcuje zdravotní a sociální péče o početnou poválečnou generaci, jež dospěla do důchodového věku.

Autor: ČTK