130 let

Připravené rakve v podzemní garáži v Barceloně. Obětí koronaviru je v zemi již přes 10 tisíc. | foto: Reuters

Koronavirem se celosvětově nakazilo přes 1,5 milionu lidí. Více jak pětina se již uzdravila, přes 90 tisíc zemřelo

Svět
  •   17:37
Washington - Nákaza koronavirem se od počátku jeho šíření po celém světě potvrdila u více než 1,5 milionu lidí. Vyplývá to z údajů na speciálním webu americké Univerzity Johnse Hopkinse, jejíž výzkumníci monitorují vývoj na základě informací od úřadů, médií či mezinárodních institucí. Podle databáze si nemoc covid-19, kterou virus způsobuje, ve světě doposud vyžádala 89 915 obětí, zatímco dalších 339 775 lidí se z ní zotavilo.

Španělsko má přes 15 000 obětí koronaviru. V Německu zemřelo na covid-19 rekordních 500 lidí

Koronavirus SARS-CoV-2 se objevil na přelomu roku v čínské provincii Chu-pej a podle agentury Reuters už se dostal do 213 států nebo teritorií. Známých případů infekce bylo ve čtvrtek odpoledne hlášeno už 1 502 618.

Pohřeb v Itálii.
Opuštěná rakev stojí v německém Wolfsburgu na dvorku, který patří službě...

Pro většinu lidí nepředstavuje virus zásadní hrozbu, u některých nakažených se podle dosavadních poznatků nemusí dostavit žádné výraznější symptomy. Zpravidla ale po infekci následují horečky a vytrvalý kašel a zejména u starších pacientů nebo lidí s dlouhodobými zdravotními problémy mohou být příznaky závažnější, načež je nutná hospitalizace. Odhady ohledně podílu nemocných, pro které je nemoc covid-19 smrtící, se různí, tzv. smrtnost je ale podle všeho několikanásobně vyšší než u běžné chřipky.

Více jak 60 tisíc obětí nemoci covid-19 v Evropě

Už více než 60 000 nakažených zemřelo v Evropě, odkud bylo ve čtvrtek podle agentury AFP hlášeno přes 750 000 známých případů infekce. Nejhůře zasaženou zemí jsou však Spojené státy, kde mělo od ledna pozitivní test na SARS-CoV-2 více než 430 000 lidí.

WHO: Na světě chybí 5,9 milionu profesionálních zdravotních sester a ošetřovatelů

Situaci kolem covid-19 Světová zdravotnická organizace od 11. března klasifikuje jako pandemii. Tehdy bylo z celého světa hlášeno necelých 130 000 lidí pozitivně testovaných na koronavirus a na 4600 úmrtí. Vlády mnoha zemí ve snaze zastavit šíření nákazy nařídily obyvatelům, aby co nejméně vycházeli z domovů. Podle deníku Le Monde žijí nyní v různě přísných karanténních režimech více než čtyři miliardy lidí.

Autor: ČTK