130 let

Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto) | foto: ČTK

Technologické firmy hledají díry v bezpečnosti po úniku informací o údajných praktikách CIA

Svět
  •   15:43
WASHINGTON/PRAHA - Velké technologické firmy v čele s Applem, Samsungem a Microsoftem reagovaly na detaily z tisícovek dokumentů zveřejněných v úterý na serverech WikiLeaks. Pokud obsahují pravdivé informace, vyplývá z nich, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) využívala slabin jejich přístrojů pro svou špionážní práci. CIA údajně vyvinula způsob, jak se do nich nabourat a maskovat se za ruské či čínské hackery.

Největším problémem podle zahraničních médií je, že odtajněné dokumenty naznačují, že si CIA poradila s bezpečnostními systémy největších technologických firem. Nejpříměji na uniklé informace reagoval gigant ze Silicon Valley, Apple. Podle britského listu The Guardian už společnost, kterou založil Steve Jobs, některé slabiny odstranila.

WikiLeaks zveřejnil dokumenty o údajných praktikách CIA

„Technologie v současnosti zabudovaná do iPhonů patří k tomu nejlepšímu, co je pro spotřebitele dostupné z hlediska zabezpečení jejich dat. Neustále pracujeme na tom, abychom se ještě zlepšili,“ stojí v prohlášení společnosti Apple.

Přispívá k tomu podle nich skutečnost, že 80 procent uživatelů používá aktuální verzi operačního systému iOS, jíž firma věnuje největší pozornost. „Naše první analýza naznačuje, že zveřejněných problémů jsme se v současné verzi systému vyvarovali,“ uvedla společnost s tím, že své zákazníky neustále pobízí k tomu, aby svůj software aktualizovali.

Na konkurenční společnost Samsung snesl se na problém s televizory řady F8000. Podle WikiLeaks CIA spolu s britskou tajnou službou MI5 vyvinuly cestu, jak se s pomocí USB úložiště mohou dostat k mikrofonu přístroje a tím odposlouchávat jeho majitele.

„Obrana soukromí našich zákazníků a bezpečnost našich přístrojů je pro Samsung nejvyšší priorita,“ stojí v prohlášení korejské firmy. Slíbila, že si je vědoma nařčení a aktivně věc prošetřuje.

‚Je to přece jejich práce‘

Mezi společnosti, které údajně nebyly schopny zamezit nabourání CIA, patří podle uniklých dokumentů i Microsoft. Tajná služba prý vytvořila škodlivý software napadající operační systém Windows. „Víme o tom a věc šetříme,“ uvedl k věci mluvčí Microsoftu pro britský server BBC News.

Společnost Google přímo odmítla, že by CIA byla schopna „nabourat, zamořit a kontrolovat“ telefony s operačním systémem Android. Další velké společnosti, mezi nimiž jsou i firmy vytvářející distribuce operačního systému Linux, pak spekulace blíže nekomentovaly.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange
Policisté přivádí šéfa Samsungu I Čong-je na úřad speciálního prokurátora.

Nadace World Wide Web bojující za internetové soukromí žádá po americké vládě, aby zveřejnila detailní odpověď na uniklá obvinění. „Vlády by měly bránit digitální soukromí a bezpečnost svých občanů, ale tyto údajné aktivity CIA svědčí o opaku,“ řekl BBC šéf organizace Craig Fagan. Vytváření „zbraní“ z předmětů každodenní potřeby a zamlčení jejich slabin výrobcům je podle něj nebezpečné a krátkozraké.

Podle odborníka na počítačovou bezpečnost Nicholase Weavera z Institutu mezinárodní počítačové vědy při kalifornské univerzitě Berkeley však taktika CIA není ničím překvapivým.

„Nejde o to, že CIA napichuje lidi. To je samozřejmé. Daňoví poplatníci by naopak měli být naštvaní, pokud by tomu tak nebylo. Je to přece jejich práce,“ řekl Weaver BBC. Hlavní zprávou podle něj je, že se někdo infiltroval do vývojářského prostředí v CIA, získal množství tajných dokumentů a zveřejnil je.

S hackerskými útoky na demokraty to nesouvisí

Doposud přesto CIA a ani žádné jiné americké úřady oficiálně nepotvrdily, že zveřejněné dokumenty jsou skutečně pravé. Portál Wired v této souvislosti poznamenal, že v každém případě nynější kauza vyvolává zmatek, který expertům zkomplikuje rozeznávání faktů a běžným lidem umožní v materiálech vidět, cokoli budou chtít.

V dokumentech například není podle serveru Wired vůbec nic, co by spojovalo CIA s prohlášením prezidenta Donalda Trumpa, že ho jeho předchůdce nechal v sídle Trump Tower odposlouchávat. Rovněž na WikiLeaks chybí důkazy, že se CIA záměrně snažila Rusům připsat napadení serverů Demokratické strany USA. V internetové době, ve které žijeme, to ale není vůbec nutné, poznamenal Wired s tím, že data na WikiLeaks představují skvělou munici pro popírače ruských kybernetických zásahů.

Zdrojem spekulací je sekce CIA zvaná Umbrage, která podle dat z WikiLeaks vytvořila katalog cizích hackovacích postupů. Pokud tomu tak skutečně bylo, znamenalo to pro CIA značné rozšíření kybernetických aktivit, neboť mohla používat nástroje či metody, o kterých se ví, že je využívají například ruští nebo čínští hackeři.

Autoři: Jakub Fajnor, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás