130 let

Pelikáni hnědí zasažení ropou v záchranné stanici ve Fort Jackson, Louissiana | foto: Reuters

Pelikány před ropou málem vyhubil pesticid. Zotavili se teprve loni

Svět
  •   10:27
LOUISSIANA - Dlouho předtím než se pelikáni stali symbolem ropné katastrofy v Mexickém zálivu, byli tito obří ptáci znakem amerického státu Louissiana. A aby té symboliky nebylo málo, jsou pelikáni hnědí považováni za symbol boje o přežití. V minulém století je totiž málem vyhubily pesticidy.

Osadníci Louisiany si opeřence dokonce dali i na vlajku amerického státu.

V 50. a 60. letech minulého století ale tento symbol státu málem vyhynul. Na vině byl pesticid DDT, který se šířil řekou Mississippi do Mexického zálivu a dostal se do těl ptáků, píše server CNN. Kvůli chemikálii ptáci nemohli vysedět mladé, protože skořápky jejich vajíček byli příliš tenké. 

Vlajka amerického státu Louissiana

Ironií je, že teprve minulý rok, po dekádách úsilí o záchranu tohoto opeřence, byl pelikán hnědý vyškrtnut ze seznamu ohrožených živočišných druhů.

Ze seznamu ohrožených druhů byl vyškrtnut minulý rok
Loni americký ministr vnitra Ken Salazar slavnostně prohlásil: "V době, kdy je příliš mnoho živočišných druhů ohroženo, máme jen jednou za čas příležitost oslavit neuvěřitelně úspěšný příběh. Dnes je ten den. Pelikán hnědý je zpátky."

Pelikáni hnědí zasažení ropou v záchranné stanici ve Fort Jackson, Lousissiana

O osm měsíců později zasáhla pobřežní ekosystém ropná skvrna, která tak znovu ohrožuje sotva zotavené ptáky. A nejen je, ropa na jihovýchodním pobřeží zabíjí celé spektrum živočichů. Symbolem ekologického neštěstí se ale opět stali pelikáni - obrázky opeřenců obalených ropou doslova oblétly svět.  

Mazlavá surovina je pro ptáky osudová. Nejčastěji se otráví při hledání potravy nebo čištění peří. 

Snahy o záchranu pelikánů zasažených ropou jsou navíc sisyfoská práce. Ptáci se totiž často do postižených oblastí vrací a podle některých odborníků nemá čištění ptáků vůbec smysl.  

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás