130 let
Deso Dogg aka Denis Cuspert v Sýrii rekrutoval bojovníky Islámského státu.

Deso Dogg aka Denis Cuspert v Sýrii rekrutoval bojovníky Islámského státu. | foto: Wikimedia

Doporučujeme

Pentagon couvá. Německý rapper a džihádista Deso Dogg americký nálet přežil

Svět
  •   9:40
WASHINGTON/PRAHA - Proslavil se v Německu nejdříve jako rapper Deso Dogg. Pak se muž s občanským jménem Denis Cuspert „proslavil“ jako bojovník IS - džihádista vystupující ve videích ze Sýrie. To už si říkal Abu Talha al-Almání. V říjnu 2015 se objevila zpráva, že Cuspert zahynul po jednom z amerických úderů proti IS. Pentagon však nyní své vyjádření opravuje.

„V říjnu 2015 koalice provedla nálet proti bojovníkovi IS Denisovi Cuspertovi a.k.a. Deso Doggovi či Abu Talha al-Almánímu. V tu dobu jsme mysleli, že úder byl úspěšný. Nyní to vypadá, že to posouzení nebylo správné a Cuspert nálet přežil. Budeme se dál zaměřovat na teroristy jako je on, kteří plánují, provádějí a inspirují útoky proti západu a našim spojencům,“ řekl magazínu Fader mluvčí Pentagonu Adrian J.T. Rankine-Galloway.

Denis Cuspert jako rapper na snímku z roku 2005.

Psal se rok 2012, když se Denis Cuspert rozhodnul - opustí rodný Berlín a koncertní pódia vymění za bojiště v Sýrii. Tam se připojí k Islámskému státu a bude bojovat po jeho boku.

Přesně to se také stalo - nejdříve Cuspert složil přísahu vůdci IS Abu Bakr al-Baghdádímu a následně se stal rekrutérem bojovníků z Německa. Podílel se i na natáčení propagandistických videí, v nichž i sám vystupoval. Dle serveru Deutsche Welle se objevil například ve videu, v němž drží hlavu popraveného muže.

zdroj: www.youtube.com

Právě proto jej ministerstvo zahraničí Spojených států zařadilo na seznam známých teroristů. Cuspert rovněž figuroval na seznamu sympatizantů Al-Káidy.

„Cuspert symbolizuje typ zahraničního rekrutéra ISIL, který hledá jednotlivce, kteří se podíleli na trestné činnosti ve svých domovských zemích a kteří pak cestují do Iráku a do Sýrie, aby zde páchali daleko horší zločiny,“ napsalo v únoru 2015 americké ministerstvo zahraničí.

Autoři: Vojtěch Gibiš, Iva Melíšková