130 let

Lidé jedící psí maso na festivalu v v jihočínském městě Jü-lin. | foto: Reuters

Pes je kamarád, ne jídlo, varuje čínské ministerstvo zemědělství před velkým festivalem

Svět
  •   13:40
Peking / Praha - V Číně se blíží tradiční festival, který je zaměřený na psí maso. Místní ministerstvo zemědělství ale i s vidinou této akce vydalo nové pokyny pro chov hospodářských zvířat, v němž mimo jiné překvalifikovalo psy, které nyní označuje spíše za mazlíčky než za druh k jídlu. Nejnovější regulace specifikují, které druhy zvířat se mohou chovat na maso či kvůli kožešinám.

Čínské ministerstvo kultury se novými pokyny snaží přísněji regulovat obchod s divokými zvířaty. Podle serveru South China Morning Post klasifikuje nově sedmnáct druhů klasických chovných hospodářských zvířat, mezi něž patří například prasata, ovce, drůbež nebo velbloudi. K tomu přidává dalších šestnáct „speciálních druhů“, mezi ty se řadí pštrosi, bažanti nebo třeba lišky.

Obavy z koronoviru mění čínské zvyky. Město Šen-čen zakázalo občanům jíst kočky a psy

Tyto druhy patří pod jurisdikci Zákona o chovu zvířat, podle něhož je pak legální je chovat kvůli masu, vlně či kožešině. Ministerstvo zemědělství sice dle svého vyjádření nadále zjišťuje názor veřejnosti na zmíněné seznamy druhů zvířat, podle dosavadních zjištění si ale většina obyvatel nepřeje, aby mezi dobytek byli zařazeni i psi.

Trh psího masa v jihočínském městě Jü-lin.
Psí maso určené ke konzumaci.

„Máme za sebou dlouhou historii domestikace psů. V minulosti byli využívaní k ochraně obydlí, lovu či pastvin. Nyní jsou vychováváni jako mazlíčci, ale také pro vyhledávání pohřešovaných nebo pro pomoc slepcům. Mají také mnohem bližší pouto k člověku,“ uvedlo ministerstvo ve svém stanovisku. „Zároveň bychom si měli uvědomit, že lidé jsou čím dál civilizovanější a jejich stravovací návyky se mění podobně jako tradiční zvyky ohledně psů,“ dodává resort.

V chlupech ‚nejlepšího přítele člověka’ se koronaviru daří. Dávat psům roušky je ale naprostý nesmysl

Server SCMP ale upozorňuje, že nařízení explicitně nezakazuje pojídání psů nebo chov těchto zvířat kvůli masu. Díky tomu by se obchod se psy mohl dostat do jakési legální šedé zóny. Zároveň ale lidé, kteří budou chtít chovat psy z jiných důvodů než jako mazlíčky, například jako pracovní zvířata, budou muset získat povolení od příslušných lokálních úřadů.

Reklasifikace je dalším z kroků, které mají omezit obchod s volně žijícími zvířaty, což se děje v návaznosti na šíření pandemie nového koronaviru. Tím se totiž podle mnohých odborníků lidé nakazili právě na jednom z trhů s divokými zvířaty ve městě Wu-chan. Za původce nákazy jsou považováni netopýři.

Čína od té doby zakázala obchod s divokými zvířaty a některá města následně přišla s vlastními opatřeními. Jihočínské město Šen-čen například úplně zakázalo pojídání psů už minulý měsíc v rámci klauzule o volně žijících zvířatech, ta obsahovala i seznam povolených zvířat, která se jíst smí.

Podle SCMP není jasné, jakým způsobem bude Čína vymáhat dodržování tohoto nařízení. Nemá totiž podle serveru dostatečně specificky formulované zákony o násilí na zvířatech, díky čemuž by tak lidé mohli psy dále „legálně“ zabíjet.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se takto nechovají, vysvětluje mikrobioložka Peková

Společnost Humane Society International (HSI) odhaduje, že ročně v Číně lidé zabijí zhruba deset milionů psů kvůli jejich masu. „Toto nařízení představuje skvělou příležitost pro města napříč Čínou, aby jednala v souladu s ním a ochránila psy a kočky před tím, aby skončili na jatkách,“ uvedla mluvčí společnosti Wendy Higginsová.

Většina lidí už v Číně podle průzkumu HSI z roku 2016 pojídání psího masa nepodporuje. Zhruba 64 procent Číňanů hlasovalo pro to, aby byl známý tradiční „psí“ festival ve městě Jü-lin trvale zrušen. Více než polovina dotázaných uvedla, že obchod s psím masem by měl být úplně zakázán.

Autoři: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás