25. července 2019 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie rozkryla část balkánského drogového kartelu. Zadržela i dva české piloty, vozili kokain do Evropy

Kokain - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kokain - ilustrační foto. | foto: ČTK

Praha Při mezinárodní akci zaměřené proti balkánskému drogovému kartelu zadržela policie i dva české piloty, kteří podle ní převáželi soukromými letadly kokain z Jižní Ameriky do Evropy. Na webu to ve čtvrtek uvedla Národní protidrogová centrála (NPC). Po zásahu skončilo v poutech 16 lidí, z toho 11 dopadli policisté v Evropě a dalších pět v Hongkongu.

Při prohlídkách policie našla přes tunu kokainu a dva miliony eur (51 milionů korun) v hotovosti.

Operace Familia, kterou koordinoval Europol a americká agentura DEA, byla součástí širší evropské strategie proti síti organizovaného zločinu ze západního Balkánu známé jako Balkánský kartel. Vyšetřování, které zahájila počátkem roku 2018 chorvatská policie, ukázalo, že balkánští obchodníci s kokainem nepůsobili pouze v Evropě a Jižní Americe, ale také v Asii, zejména v Hongkongu a Macau.

Loni a letos uskutečnili pachatelé podle NPC několik letů z Jižní Ameriky a Evropy. Centrála v této souvislosti soustavně monitorovala dva české piloty. Uvedla, že podle pokynů hlavního organizátora trestné činnosti zajišťovali fiktivní pasažéry a následně letadly namísto lidí přepravovali kokain. Jeden z pilotů byl pak společně s dalšími podezřelými zadržen letos v květnu při pašování kokainu z Uruguaye přes Francii a Švýcarsko. Ve 21 cestovních zavazadlech našla policie ukrytých 600 kilogramů kokainu.

„V České republice byl následně zadržen druhý z pilotů, přičemž v rámci provedených domovních prohlídek u něj byl zadržen v přepočtu téměř jeden milion eur,“ napsala NPC. V Evropě policie zatýkala také v Chorvatsku a Srbsku. Vedle hotovosti zajistila také luxusní hodinky a vozidla v hodnotě přes jeden milion eur.

Dalších 421 kilogramů kokainu odhalila policie v Hongkongu.

ČTK